ZN.SK
Liek a bolesti brucha, ochorenie, trávenie

Liečivá živica, chioská masticha, pomáha v boji proti žalúdočným problémom

Chioská masticha je to prírodná aromatická živica, ktorá kvapká z umelo vytovrených zárezov kmeňa pistácie mastixovej z Chiosu.

Ak ste už počuli o chioskej mastichy, tak určite viete, že je to prírodná aromatická živica, ktorá kvapká z umelo vytvorených zárezov kmeňa pistácie mastixovej. Masticha z Chiosu je už od staroveku známa svojimi priaznivými účinkami najmä na žalúdok a trávenie. V Grécku a krajinách Blízkeho východu sa v súčasnosti využíva ako oficiálne prírodné liečivo, zatiaľ čo v európskych krajinách je v súčasnosti masticha definovaná ako prírodný výživový doplnok.

liek chioská masticha

Chioská masticha – liek s unikátnymi vlasnosťami

Napriek mnohým štúdiám a výskumom nie je stále rozlúštené tajomstvo unikátnych vlastností chioskej mastichy, ktorá je vo svojej účinnej podobe získavaná iba v južnej časti gréckeho ostrova Chios, v oblasti nazývanej Mastichochoria. Predpokladá sa, že je to pôdou alebo podnebím. Faktom zostáva, že na žiadnom inom mieste na svete sa z pistáciovníkov mastixových nedarí získavať živicu s účinkami čo i len sa približujúcimi chioskej mastiche. Aby sa predišlo zamieňaniu s inými druhmi mastichy, Chioská masticha je od roku 1997 označená ako produkt s chráneným označením pôvodu.

Aké sú účinky mastichy?

Počet pozitívnych účinkov mastichy na ľudský organizmus vychádza z tisícročných skúseností a zároveň z moderných vedeckých štúdií a výskumu realizovaného v posledných desaťročiach. Chioská masticha obsahuje desiatky účinných látok, vďaka ktorým vykazuje mnohé priaznivé účinky, najmä pri žalúdočných a črevných tažkostiach a problémoch. Pomáha pri infekcii baktériou helikobakter pylori a lieči zdravotné ťažkosti, ktoré samotný helikobakter vyvoláva napr. zápaly žalúdka, žalúdočné vredy a rakovina žalúdka. Dôležité je, že Chioská masticha je prírodný produkt a jej užívanie nevyvoláva žiadne nežiadúce vedľajšie účinky.

Pri akých problémoch pomáha?

Je známe, že chioská masticha výrazne redukuje Helicobactera pylori. Okrem toho má pozitívne účinky na ústnu dutinu a žalúdočné ťažkosti.

Účinky chioskej mastichy v ústach:

 • Obmedzuje bakteriálne bujnenie v ústach, ktoré spôsobuje peridentálne ochorenia.
 • Pôsobí proti kazivosti zubov.
 • Redukuje zubný povlak.
 • Pôsobí proti zápachu z úst.

Účinky na tráviaci systém:

 • Proti bolesti žalúdka a tráviacim ťažkostiam.
 • Proti pálenia záhy, na zlepšenie stavu slizníc v tráviacom trakte (naša osobná skúsenosť).
 • Proti vredovým ochoreniam (žalúdočné vredy, vredy na dvanástorníku).
 • Proti oxidácii LDL (cholesterolu) a tým ovplyvňuje výskyt aterosklerózy.
 • Ako prirodzený antioxidant.

Ďalšie účinky na ľudský organizmus:

 • Pomáha pri hojení rán.
 • Regeneruje pokožku a podporuje tvorbu kolagénu.
 • Pôsobí antibakteriálne proti patogénnym baktériám.
 • Pôsobí antimykoticky.
Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu