ZN.SK
burčiak, hrozno a strapce

Burčiak: návod ako vyrobiť burčiak a zásady pri jeho výrobe

Koniec leta a začiatok jesene pre mnohých z nás znamená obdobie nezameniteľnej a lahodnej vône a chuti burčiaku. Nájdu sa takí, ktorí si užívajú burčiakové

Koniec leta a začiatok jesene pre mnohých z nás znamená obdobie nezameniteľnej a lahodnej vône a chuti burčiaku. Nájdu sa takí, ktorí si užívajú len ʺburčiakovéʺ slávnosti, pre ďalších je to dlhoročná tradícia a iní len bažia po chuti alkoholu, čo môže mať za následok hlavybôľ alebo poruchy zažívania. Na Slovensku, hlavne v južných oblastiach, má svoje miesto a je považovaný za štart vinárskej sezóny.

burčiak, hrozno a strapce

Burčiak je akýsi medziprodukt pri spracovaní hrozna a následnej výrobe vína. Vzniká pri procese kvasenia muštu s obsahom 1 – 6 % alkoholu. Európskou komisiou je stanovené množstvo pridaného cukru. Na 100 l muštu je možné použiť 4,25 kg cukru. Burčiak je možné robiť od polovice augusta, nakoľko vtedy dozrieva najskoršia a najrozšírenejšia odroda Inršai Oliver.

Kvalitný burčiak:

  • By mal mať minimálne 1 % alkoholu
  • By mal byť z polovice nakvaseného muštu
  • By mal byť bez akýchkoľvek usadenín
  • By mal mať žltkastú až mliečnu farbu ( pokiaľ nie je vyrobený z ružového alebo červeného hrozna)
  • By mal voňať po hrozne

Čomu sa treba vyvarovať?

Fľaša, v ktorej máme burčiak nesmie byť úplne zavretá a vystavená akýmkoľvek otrasom. Otvárame ju veľmi opatrne, nakoľko môže hroziť výbuch nahromadených plynov. Burčiak nikdy nekupujeme vo väčších množstvách, pretože ho treba vypiť hneď. Nalievame ho do pohárov, ktoré sú určené na červené víno. Maximálne doporučené množstvo burčiaku na požitie je 0,5 l.

Výroba burčiaku – postup prípravy

  1. Potrebné množstvo hrozna odtrháme zo strapcov, následne ho pomelieme, potom vylisujeme a odkalíme. Použijeme lis na hrozno, no musíte počítať s tým, že z kila hrozna vám zostane v priemere asi sedem decilitrov muštu.
  2. Keď nemáte preš, použiť môžete aj veľký hrniec, v ktorom budete roztláčať hrozno. Takto vylisovaný mušt prelejeme cez gázu do ďalšej nádoby.
  3. Po lisovaní je potrebné mušt odkaliť. Odkalenie trvá približne 24 hodín. Čím menej muštu máme, tým sa rýchlejšie odkalí.
  4. Odkalený mušt je potrebné odčerpať naberačkou alebo pomocou hadičky do inej nádoby. Treba počítať s tým, že stratíte ďalších približne 15 % muštu.
  5. Nádobu na kvasenie naplníme približne len do troch štvrtín, aby mušt nevykypel. Kvasenie môže začať. Ak potrebujete urýchliť kvasenie, môžete pridať do muštu aktívne kvasinky, ktoré sa dajú kúpiť v špecializovaných obchodoch.
  6. Mušt, ktorý sa kvasí by nemal byť v priestoroch, kde je veľmi chladno. Mohlo by sa kvasenie zastaviť. Ideálnou miestnosťou je pivnica, v ktorej je približne 18°C. Tu platí zásada, čím je teplejšie, tým je kvasenie rýchlejšie.
  7. Pri klasickej pivničnej teplote kvasí mušt približne týždeň, o burčiaku možno hovoriť už pri treťom dni kvasenia. Kvalitný burčiak vydrží približne dva dni. Potom už nie je jeho chuť príjemná, pretože postupne zreje a mení sa na mladé víno.

Pripravila Katarína

Mohlo by zaujímať tiež:


Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu