Vzácny druh mačky plochočelej, ktorá žije len na Sumatre, ostrove Borneu a v ojedinelých častiach Malajzie, sa podarilo znovuobjaviť práve na Borneu dvojici cestovateľov. Ich zábery v bornejskej prírode dokázali priniesť unikátny pohľad na vzhľad jednej z najmenej prebádaných mačiek na svete.
Druh prionailurus planiceps, mačky plochočelej, je totiž vo voľnej prírode stretnúť veľmi ťažké. Pravdepodobne mačka s mačiatkom na záberoch prekvapili aj samotný manželský pár Amy a Davida Altonovcov, ktorých zábery museli potešiť zoológov na celom svete. Vzácny druh totiž nasnímali z blízka a nejde tak len o pár sekundové zábery. Sú nám zároveň dôkazom toho, že hoci ide o ohrozený druh, stále ešte z prírody nezmizol.
Druh, ktorý považovali za vyhynutý
Tento druh lesnej mačky bol pritom už v roku 1985 považovaný za vyhynutý, pričom ju znovu objavili v rokoch 1995 aj 2008. Mohlo za to niekoľko skutočností. Najmä tá, že ide o mačku, ktorá uprednostňuje lov v noci, k čomu má prispôsobený veľmi dobrý zrak a sluch. Zaznamenať v indonézskej divočine výskyt tohto živočícha znamená veľa. Zviera totiž na záberoch nie je samé, ale zdržiava sa s iným jedincom. Je ťažké akokoľvek hodnotiť a uvádzať podrobnosti o tomto druhu, keďže o nej ako o živočíšnom druhu nie je známe viac. Jedno je však isté, vyhynutým zvieraťom zatiaľ nie je. Aj Borneo trpí ťažbou dreva a zmenšovaním plochy obývanej prirodzenou faunou.
Na ostrove Borneo žije viac rozšírená mačka druh Catopuma badia, ktorá vyniká väčším a chudším telom a tmavším sfarbením. Výrazný je dlhý chvost a veľmi malá hlava.
foto: video a MSN.com