ZN.SK
kríženie druhov, mačka a pes

Je možné skrížiť mačku a psa? A prečo je to nemožné?

S tzv. „mačkopsom“ sa stretávame v hovorom jazyku ako pojmom pre zlátaninu. Ale je naozaj nereálne akokoľvek skrížiť mačku a psa?

Pes a mačka patria od nepamäti medzi spoločníkov ľudí. Sú nesmierne rozdielne, oslovujú zväčša inú cieľovku ľudí a tak aj názory a preferencie ľudí môžu vytvárať dojem nevraživosti. Neustáleho názorového zápolenia a hľadania výhod, či predností mačiek či psov. Mnohé, čo sa dá so psami, nemožno očakávať od mačiek. Už od počiatkov animovaného filmu sa niekto sem tam pohráva s myšlienkou skombinovať vlastnosti mačiek a psov. S tzv. „mačkopsom“ sa stretávame v hovorom jazyku ako heslom, pod ktorým si predstavujeme zlátaninu niečoho nereálneho. Ale je naozaj nereálne akokoľvek skrížiť mačku a psa?

kríženie druhov, mačka a pes

Kríženie mačky a psa nie je možné

Mačky aj psy sú celkom rozdielne druhy šeliem. Mačkovitá – rod Felidae, a psovitá – rod Canidae majú rozdielne organizmy, kostry, kĺby, orgány, kompletnú nervovú sústavu, hormóny, spôsob života aj množstvo ďalších vlastností. Genetické zloženie oboch druhov je postavené celkom inak a ak by sme veľmi chceli nájsť spoločného genetického predka, museli by sme ísť desiatky miliónov rokov späť. Očakávať, že by bolo možné oba druhy krížiť medzi sebou, je teda len záležitosť animovaných filmov. Uvažovať preto v domácnosti pri pohľade na mačku a psa, či môžu zostať nestrážení počas dňa, vôbec netreba.

Ako by to predsa len mohlo vyzerať?

Umelá inteligencia samotná má tiež mimoriadne ťažké odhadnúť, ako by mohol taký kríženec vyzerať. Keďže to celé nie je reálne, neexistuje žiaden jedinec ako vzor a nevedno, ktoré znaky ktorého z rodičov by taký jedinec čisto teoreticky vôbec prevzal, je zmätený aj superpočítač. Nižšie je len blízky odhad podobnosti, pričom v osvete prírody je pri krížení príbuzných druhov zásadnou aj skutočnosť, ktorý rodič je odkiaľ.

kríženie druhov, mačka a pes

Kríženie lega s tigrom vo voľnej prírode možné nie je. V zoo sa však môže objaviť. Vzniknutý jedinec však nie je jednoznačný. Ak je otec Tiger a mama levica, hovoríme o „tigon-ovi“. Ak je otec lev, o potomokvi hovoríme ako o „liger-ovi“. Tejto téme sme sa venovali v samostatnom článku. Fotografie v tomto článku sú ilustračné a nezachytávajú skutočný živočíšny druh. Sú dielom redakcie a umelej inteligencie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu