ZN.SK
černoch, Afrika, rasa

Biela rasa vznikla vyblednutím pokožky čiernej rasy

Človek európskeho typu vznikol v dávnej minulosti počas migrácie prvých kmeňov ľudí z kolísky ľudstva, čiernej Afriky. Biela európska rasa vznikla vyblednutím čiernej africkej.

Človek európskeho typu vznikol v dávnej minulosti počas migrácie prvých kmeňov ľudí z kolísky ľudstva, čiernej Afriky. Afrika, domov prvých predkov primitívnych ľudí, mohla pre rozrastajúci sa počet predkov ľudí stať stiesnená, alebo len niekoľko z nich dostalo chuť na objaviteľské zážitky, spoznávanie.

černoch, Afrika, rasa

Migrácia prvých ľudí z Afriky
Prvá zásadná migrácia v dejinách ľudstva od samotných počiatkov, priniesla osídľovanie južnej a juhovýchodnej Európy po súši. Táto migrácia nebola priama z bodu A do bodu B, ale postupná. Ak teda rodina putovala na sever, ani vnukovia sa nemuseli posunúť počas svojho života ďalej ako bola rozloha dvoch krajín v súčasnosti. Iné generácie však mohli prekonávať vzdialenosti viacerými smermi, ba dokonca aj na juh. Tí, ktorí sa postupne dostávali cez územie dnešného Stredomoria na sever, stretávali sa s iným slnečným žiarením a najmä zvyšujúcim sa chladom. V praveku boli osídlené územia Francúzska, Španielska, Talianska, Stredného Východu. Každoročné chladnejšie počasie a ťažšie podmienky boli vykompenzované nesmiernym prírodným bohatstvom, zverou, kožušinami a dostatkom vody. A tu sa treba zastaviť práve pri love a pri kožušinách.

Pokožka ľudí vybledla
Typické africké rysy človeka sa začali vytrácať. Línia, ktorá sa dostala do Ázie sa vyvíjala mierne svojou cestou, no nie až tak odlišne. Tá európska stratila výrazné pery, no najmä tmavú pokožku. Slabšie žiarenie je jedna vec. Druhá je striedanie ročných období a chladnejšie podnebie. Vznikla potreba pridávania kožušín na tie telá, kde človek pociťoval nedostatok vlastnej kožušiny. Objavili sa prvé hrubšie odevy, ktoré už len nezahaľovali, ale aj chránili pred chladom. Ľudské telo stratilo žiarenie, priamy styk so slnkom, človek sa začal viac ukrývať, a ako náhle žil v lesoch a v príbytkoch pod strechou, postupne zosvetlenej pokožke tým len dopomohol k ešte bledším odtieňom. V prvom rade však za zblednutie mohla práve iná poloha slnka a strata prirodzenej pigmentácie pokožky. Treba dodať, že vyblednutie bolo a stále je procesom trvajúcim tisícročia. Rozdiel preto nepostrehla žiadna generácia.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu