Chrániče chrbtice alebo kostrče lyžiarov chráni aj dobre vyzerá

Chrániče chrbáta lyžiarov

Moderná výbava náročného lyžiara, alebo len lyžiara, ktorému záleží na úspešnom zdolaní každého typu zjazdoviek, dnes oplýva aj takými dostupnými výdobytkami, ako sú chrániče chrbtice, kostrče a kolien. Miesta, ktoré nie sú vždy chránené, aj keď aspoň hlavu dnes často chránia prilby. Vyzerajú dobre, občas pripomínajú oblek novodobého Batmana, či iného superhrdinu. Anatomicky tvarovaný chrániť tela vie mnohé zachrániť, najmä keď lyžiar riskuje, alebo len ako smoliar priťahuje nárazy.

Chrániče chrbáta lyžiarov

Pre niekoho nevyhnutnosť

Na zjazdovkách je čoraz viac lyžiarov a snowboardistov. Čo je horšie, na svahoch je zároveň čoraz viac agresívnych jazdcov, alebo neškolených športovcov, ktorí nemajú skúsenosti s kľučkovaním a vyhýbaním sa zrážkam. Vtedy má zmysel chrániť. No siahajú po nich najmä aktívni lyžiari obľubujúci náročné zjazdovky freeride, freestyle a pokiaľ je vašim cieľom snow-park s nebezpečnými prvkami, už hovoríme o nevyhnutnosti.

Chrániče chrbtice a kostrče

Chrániče tohto typu sa rozdeľujú na pánske alebo dámske. Dôvodom je vykrojenie hrudného koša, ktorý pri ženách počíta s hrudnými pruhmi zapínateľnými cez prsia. Chránič chrbtice funguje ako tlmič nárazov a pádom na chrbticu. Často je jeho súčasťou aj chránič kostrče, no nie je to pravidlo. Chránič rozloží energiu pri náraze na väčšiu plochu a eliminuje následky. Skladá sa z viacerých dielov, ktoré sú navzájom spojené po celej svojej ploche. Sú tvarované podľa tela, čiže sedia na tele podľa pohlavia. V každom prípade, kupujú sa podobne, ako klasické oblečenie. Rozdelenie majú podľa veľkosti M, L, XL a podobne. Pri kúpe sa vyberá presná veľkosť, ktorá sedí a kopíruje telo. Detské veľkosti sa nekupujú pre budúcnosť, ale na konkrétnu veľkosť tela.

Rozdeľujú sa na mäkké alebo tvrdé

Mäkké chrániče sú vyrábané z mäkkej peny, avšak certifikovanej, ideálnej pre toto použitie. Vyrába sa z polymérov, oveľa ľahšie sa prispôsobujú telu a po náraze spevnia tvar a rozkladajú energiu. Ich váha je ľahšia, pohybuje sa okolo 200 gramov.
Tvrdé chrániče sa skladajú z dvoch vrstiev. Vonkajšia vrstva je tvorená tvrdším plastom, takzvanou škrupinou z polypropylénu. Jej úloha je pri páde a náraze rozkladať energiu. Spodná vrstva sa skladá z mäkkých materiálov, ktoré majú dôležitú funkciu tlmenia nárazom. Ide tak o odolnejší pancier chrániaci pred problémami na zjazdovke aj mimo nej.

Zhrnutie a modely z obrázku:

  • Čím drahší chránič, tým lepšie sedí a kopíruje krivky, prípadne sa prispôsobuje
  • Čím drahší chránič, tým viac pádov a nárazov prežije bez ujmy
  • Pripevňujú sa pomocou trakov
  • Niektoré chrániče obsahujú aj chrániče slabín a kostrče
  • Niektoré chrániče sa môžu mierne líšiť v rámci veľkostí. Napríklad pánsky chránič Stuf má pri veľkosti M 6 plastových plátov, pri veľkosti L je to už 7 plátov, ktoré sú samostatne ohýbateľné, aby nebránili chrbtici v prirodzenom ohybe.
  • Obrázok v článku je model Dainese Action full PRO, vystužený pevnými protektormi a doskami z polypropylénu na ramená a lakte s predným polstrovaním. Obrázky požičané z uvedeného zdroja.
  • Obrázok samostatného chrániča chrbta je model Dainese Active Shield 02 EVO.
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.