ZN.SK
Ministerstvo obrany SR

Ako sa stať vojakom? Cesta za kariérou v slovenskej armáde

Keď vyrastiem, chcem byť princeznou, baletkou, superhrdinom, vojakom … Vojakom? Aká je však cesta od „bažanta“ k uznávanému vojakovi?

Keď vyrastiem, chcem byť princeznou, baletkou, superhrdinom, vojakom … Vojakom? Aká je však cesta od „bažanta“ k uznávanému vojakovi?

Hodnosť nadporučík je zaslúžená hodnosť, ktorá nepadá z neba. Je to zásluhou za doposiaľ odvedenú prácu. Poslaním nadporučíka, a celkovo vojaka, je ochrana zvrchovanosti Slovenskej republiky a konanie dobra v jej mene. Mali sme tu česť vyspovedať vojaka, ktorý si dokázal túto hodnosť vybojovať a porozprával nám aj o jeho začiatkoch.

Veľmi obľúbeným povolaním malých chlapcov je práve vojak. On sa vojakom v detstve stať nechcel, našlo si ho to samo. „Páčilo sa mi to, ale reálne som nad tým uvažoval až na strednej škole.“

Povolanie vojak sa prýkrát objavilo už v habsburskej ríši. Až v roku 1998 sa pojem vojak premenoval aj na profesiu profesionálneho vojaka.

Škola dodáva veľmi veľa, dokonca aj v bežnom živote

Po skončení základnej školy prišla realita v podobe strednej školy. „Študoval som na Akadémii ozbrojeních síl v Liptovskom Mikuláši. Zlé spomienky však nemám. Skôr naopak, pomohlo mi to a veľa dalo, dokonca aj v bežnom živote.“

Akadémiu sa mu podarilo úspešné zakončiť, tréningy ho vytrénovali, štúdium vycibrilo pamäť. Avšak, jeho cesta vojaka rozhodne strednou školou neskončila. „Vysoká škola bola už o niečom inom, bolo to vcelku zaujímavé, keďže je tam iný systém fungovania ako na bežnej vysokej škole. Povinné rozcvičky, naplánový každodenný režim. Vysoká mi však poskytla 1. aj 2. stupeň vysokoškolského vzdelania, konkrétne Bc. v odbore Dopravné stroje a zariadenia a Ing. v odbore Zbrane a zbraňové systémy. “

Na dobré sa nezabúda a na zlé sa spomína v dobrom. „Spomienky mám dobré aj zlé. Zlé sa týkajú skôr výcviku popri štúdiu, keď sme bez potrebného vybavenia v poriadnom lejaku hodiny mrzli premočení v lese. Vtedy by človeka potešila aj drobnosť v podobe teplých ponožiek.“

Ilustračné foto: https://www.mod.gov.sk

Realita je však úplne odlišná

Hovorí sa, že vysoká škola je brána dospelosti. Ako však nazvať reálny život? „No určite to po škole bolo ťažšie a úplne iné. Na škole nás pripravovali na niečo ale realita bola odlišná a veľa z nás začínalo ako keby nanovo.“

Toto povolanie je typické pre mužov, nájdu sa však aj výnimky – ženy. „ Ženy sú moje rovnocenné kolegyne, nepovažujem ich za niečo menej. Samozrejme, vždy to závisí od jednotlivca, Sú ženy, ktoré sú lepšie ako chlapi. Samozrejme, aj minca má dve strany.“

Ako každá profesia, aj táto si vyžaduje neustálu drinu. Je potrebné nezaspať na vavrínoch a makať na sebe. „Vypracovanie sa mi trvalo dlho. Ak rátam celý čas, je to tak necelých 10 rokov. Momentálne ma práca baví a napĺňa takže o nejakom posune v hodnosti alebo zmene pracovného miesta nepremýšľam.“

Ministerstvo obrany

Ilustračné foto: https://www.mod.gov.sk

AKO SA STAŤ VOJAKOM

Profesionálnym vojakom sa môže stať hocikto, bez ohľadu  na pohlavie, a teda každý občan Slovenskej republiky. Avšak, byť vojakom nie je nič jednoduché, zahŕňa to fyzickú i psychickú zdatnosť. Pri prijatí musíte splniť tieto podmienky:

  • Musíte mať vek minimálne 18 rokov a maximálne 30 rokov (pre poddôstojníkov a dôstojníkov), 25 rokov (pre štúdium na Akadémii ozbrojených síl M. R. Štefánika).
  • Musíte mať minimálne stredné odborné vzdelanie bez maturity.
  • Štátne občianstvo SR, alebo aj iného štátu v rámci EÚ.
  • Trvalé bydlisko na území Slovenskej republiky.
  • Musíte plynulo ovládať slovenský jazyk, hovorenou aj písanou formou.
  • Ku dňu prijatia do štátnej služby nemôžete byť evidovaný ako občan, ktorý odoprel výkon mimoriadnej služby.
  • Musíte byť bezúhonný a spoľahlivý.
  • Musíte byť zdravotne, psychicky spôsobilý a fyzicky zdatný.
  • Musíte byť spôsobilý na právne úkony, a to v plnom rozsahu.

(pozrite aj: https://www.webnoviny.sk/chceli-by-ste-sa-stat-vojakom-z-povolania-toto-su-podmienky-slovenskej-republiky-na-vas/)

Ministerstvo obrany SR

Ilustračná snímka: Zahraničné misie, zdroj https://www.mod.gov.sk

Prijímacie konanie

Výberové konanie sa skladá z dvoch stupňov:

  1. Regrutačná skupina Personálneho úradu Ozbrojených síl Slovenskej (sídlia v krajskom meste)
  2. Oddelenie výberu personálu (majú za úlohu personálne hodnotenie)

Pred prijímacím konaním je dôležité absolvovať povinnú lekársku prehliadku o stopercentnej zdravotnej spôsobilosti. V druhom kole je potrebné absolvovať psychické testy a tiež testy telesnej zdatnosti. Ak vás do služby prijali, odo dňa prijatia by ste nemali byť členom politickej strany alebo podnikať.

Byť dobrým vojakom je náročné, takisto ako lekárom, policajtom, právnikom, či spisovateľom. Nikto na vás nikde nečaká, preto si treba ísť za svojimi snami bez ohľadu nato, čo si ostatní myslia.

Voľné pracovné miesta na Ministerstve obrany

Či už pre vojakov, bývalých vojakov, ale aj civilné osoby, môže byť zamestnanie v armáde, či na ministerstve obrany naplnením vlastných ambícií, alebo aj profesných snov. Voľné pracovné miesta zverejňujú stránky ministerstva obrany na https://www.mod.gov.sk/kariera/

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Patrícia

Patrícia: Rada cestujem a spoznávam svet i našu krajinu. Rada spievam a tancujem. V súčasnosti študujem.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu