ZN.SK
pes a láska

Cintoríny pre zvieratká na Slovensku: ich zoznam a smutné fakty

Pochovávanie vo verejnom parku, či na verejnom priestranstve je neprípustné. Vlastná záhrada je však priestor, kde to tiež má svoje pravidlá…

Ako sme si už nedávno spomenuli, možností, čo urobiť s mŕtvym domácim miláčikom, nie je veľa. Najmä vo veľkých mestách by sme očakávali informačné zdroje, informácie ako také, respektíve miesta určené na pochovávanie zvierat, alebo prístupné krematóriá. Zoznam krematórií nám však odhalil, že ich máme až neuveriteľne málo. Dôvodom je nezáujem podnikateľov, alebo naopak, záujem, no odmietanie ľudí a úradov.

žena a pes, v prírode, vzťah so psom

Ako nepoznané zariadenie vytvára množstvo otáznikov a nedôveru. Pochovávanie na vlastnom pozemku je vec, ktorá oficiálne nie je povolená. V prípade ľudí dokonca zakázaná. Pochovávanie vo verejnom parku, či na verejnom priestranstve je neprípustné. Vlastná záhrada je však priestor, kde to tiež má svoje pravidlá, ktoré sa i tak veľmi nedodržiavajú. Riešením môžu byť aj verejné cintoríny pre zvieratá, kde však musíte počítať s niekoľkými pravidlami a faktami.

Cintoríny pre zvieratká na Slovensku

  • Tieto cintoríny majú svoje limity. Slúžiť môžu na pochovávanie spoločenských zvierat, nie však hospodárskych, pochovávanie koní a exotických zvierat. Môže ísť o veľkostný / váhový limit.
  • Pochovávanie je zväčša za poplatok a časovo obmedzené na niekoľko rokov, v zmysle podmienok prevádzkovateľa.
  • Niektoré môžu mať svojho správcu s ktorým je nutné rezervovať termín.
  • Ide o miesta, ktoré majú údržbu, čiže poplatok je zároveň aj financovanie údržby a zachovania vzhľadu miesta
  • Sú v správe súkromných firiem, alebo mesta, no nie je ich veľa, rovnako ako krematórií.

pes a láska

Zoznam cintorínov pre zvieratká na Slovensku

BRATISLAVA: Pod Devínskou Kobylou v bratislavskej Dúbravke už niekoľko rokov stojí bratislavský zvierací cintorín Borievka. Jediným zádrhelom bol podľa medializovaných informácií jediný aktivita, ktorý bráni otvoreniu, respektíve od toho odvíjajúce sa prieťahy na strane úradov, ktorými nepohli ani petície. Mnoho médií sa kauzou zaoberalo v minulosti. Zariadenie, ako vidieť na fotografii nižšie, je pripravené. Má upravené okolie a čaká len na otvorenie. Oficiálne stránky: https://cintorinborievka.sk/

Borievka cintorín zvierat v Bratislave

Ak v Bratislave žijú desaťtisíce psov, ich úhyn ľudia riešia svojvoľným zakopávaním. Je tak až nemysliteľné, že vybudovanie, respektíve otvorenie vybudovaného brzdí administratíva bez jasného verdiktu. Aj preto sa budú psy, mačky a drobné domáce zvieratká vyhadzovať do kontajnerov a pochovávať na viaceré miesta v Bratislave nekontrolovateľne. Dokonca aj pred bytovkami niektoré provizórne náhrobné kamene prezrádzajú malé hrobčeky škrečkov, mačiek, morčiat a podobne. Aj deti samotné vnímajú rozlúčku s ich zvieratkom ako akt nehodný škatule končiacej v kontajneri na komunálny odpad. Najznámejší je neoficiálny cintorín v zalesnenej časti medzi Veľkým a Malým Draždiakom.

LUČENEC: od roku 2014 je otvorený mestský cintorín v Lučenci, na okraji mesta v smere na Halíč.

ŠÚTOVCE – Obec v Prievidzkom okrese bola prvou, ktorá sa pýšila oficiálnym cintorínom pre zvieratá. Pod názvom Cintorín Kamienok je prevádzkované súkromné zariadenie a uloženie ostatkov je časované na dva roky, prípadne s predĺžením.

RAKOVEC NAD ONDAVOU – obec v Michalovskom okrese je známa svojim zvieracím cintorínom, ktorý láka ľudí z viacerých miest v okolí.

KOŠICKÁ BELÁ: Obec neďaleko Košíc od roku 2020 buduje zvierací cintorín, ktorý by mal byť otvorený koncom roka 2020.

ŽILINA – dlhoročné prípravy pre projekt zvieracieho cintorínu v Žiline definitívne poslanci v roku 2018 zamietli ako nepotrebný a drahý.

Zaregistrovali ste chýbajúci cintorín? Napíšte nám a radi ho pridáme.

 

Pochovávanie a kremácia zvierat nie je stále pochopené správne

Pochovávanie domácich zvierat je téma, ktorá provokuje hejting a nenávistné prejavy tých, ktorí cit k zvierať nedokážu pochopiť a vnímať správne. Vzťah človeka a psa nepovažujú za prejav zdravého uvažovania, napriek tomu, že tento vzťah trvá od počiatkov ľudskej civilizácie. Vidieť je to v komentároch článkov, kde sa vyjadrujú neodborníci a ľudia z ulice k témam výstavby krematórií, alebo cintorínov hanlivo. Urážajú chovateľov, prípadne hodnotia dušené zdravie chovateľov len preto, že chcú zvieraciemu priateľovi preukázať úctu aj po smrti. Sú medzi nami ľudia, ktorí nevyhľadávajú spoločnosť spoločenských zvierat a nepotrebujú ich k životu. Preto prechovávajú iný postoj a nepochopenie k záujmu o dôstojné pochovanie.

Pes, unavený, otrávený č lánok o trávení psov

Podobný názor k tomuto stavu majú nepochybne aj mnohí mestskí poslanci a starostovia. Sústredené pochovávanie na správne vybranom a zabezpečenom mieste pokladajú za väčší problém, než chaos a neorganizovanosť teraz. Teraz, keď spomíname nekontrolované vhadzovanie do komunálneho odpadu, pochovávanie v parkoch, pred parkoviskom, pred bytovkami, a na rôznych iných miestach.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu