ZN.SK
Staromestské námestie v Prahe

Staromestské námestie v Prahe a pamiatky všade navôkol

Staromestské námestie je najznámejším námestím v Prahe. Pôvodne sa nazývalo Staroměstský rynk, alebo tiež Veľké námestie, no ako centrum pôvodného mesta….

Staromestské námestie je najznámejším námestím v Prahe. Pôvodne sa nazývalo Staroměstský rynk, alebo tiež Veľké námestie, no ako centrum pôvodného mesta Staré Mesto a ako jadro neskoršieho veľkomesta, ujal sa súčasný názov. Od 11. storočia sa tu nachádzalo pravidelné trhovisko, ktorého rozsah dosahoval vysoké čísla. Rozprestiera sa na ploche až 9000 m². V jej okolí sa nachádza viacero významných pamiatok a ulíc.

Staromestské námestie v Prahe

V blízkosti je Staromestská radnica s orlojom, Týnský chrám, husitský kostol Sv. Mikuláša, Palác Kinských, Dom u Bieleho jednorožca, Dom u Zlatého rohu a mnoho iných. V blízkosti sa nachádzajú Pařížská třída, Malé náměstí, Náměstí Franze Kafky a pod. Najdominantnejší je v neúplnom strede námestia umiestnený výrazný bronzový pamätník Jána Husa. Zaujímavý je aj Poledník, výrazný, pre turistov zaujímavý, ukazovateľ inštalovaný na chodníku, ktorý ukazoval tieň Mariánskeho stĺpa.

Zaujímavosťou je, že sa tu v minulosti verejne popravovalo. Z tohto miesta hlásil Klement Gottwald svoj „slávny“ prejav o návrate z hradu. Do roku 1966 tu fungovala električková trať. Po jej zrušení však už bola zriadená len pešia zóna. História spojená s trhovníctvom sa tu vracia v predvianočnom období. Vianoce a Veľká Noc, sú tu príležitosťou na predaj rôzneho tovaru, medovníkov, domácich špecialít, aj domácich výrobkov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu