ZN.SK
Vikingovia a ich loď

Vikingovia ako bezverci proti kresťanom? Prečo ničili kostoly?

Vikingovia, severské kmene, ktoré sa preslávili výbojnými plavbami na ich lodiach s plochým dnom a malým ponorom, vieme o nich niekoľko zaujímavostí…

O Vikingoch, severských kmeňoch, ktoré sa vyznačovali v určitej ére výbojnými plavbami na ich charakteristických lodiach s plochým dnom a malým ponorom, dnes hovoria mnohé filmy a seriály. Hovorilo sa o nich aj ako bezvercov, pretože ničili, alebo rabovali kostoly. Z pohľadu ľudí sa ich záujem upriamoval na znesvätenie kresťanských chrámov a ich vyrabovanie. V skutočnosti však vec bola inak, ako sa zdá.

Vikingovia a ich loď

Plavby po prúdoch riek
Vikingovia boli schopní na svojich lodiach prekonávať veľké vzdialenosti, zároveň ak im lode umožnili vplávať do protiprúdov riek, z morí sa ľahko dostávali do vnútrozemia. Napádali obce kvôli získavaniu bohatstva. V obciach malo hodnotu jediné. Výzdoba a vybavenie kostolov. Práve preto sa Vikingovia orientovali práve na kostoly, lebo po vpáde do miest sa dali ihneď rozpoznať podľa zvonice a nedali sa pomýliť. Šlo tak vždy o istotu. V bežných obydliach by veľa hodnoty pre nich samotných nenašli. Práve tým, že nešlo o ich Boha a o ich vieru sa nemuseli pozastavovať nad otázkou hriechu a proti-kresťaneského správania. Skrátka vyrabovali len kostoly, pretože len tam sa nachádzali cennosti.

Pre mnoho regiónov vo vnútrozemí Poľska, Nemecka, ba dokonca aj Francúzska, zažilo Vikingov ako celkom neznámych výbojníkov, ktorí prichádzali z plytkých vôd európskych riek nečakane a keď bolo treba, lode dokázali zdvihnúť, vyniesť na breh a odniesť k inému korytu po súši aj na dlhšie vzdialenosti.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu