ZN.SK
geoglyf kôň kopec google

Uffingtonský kôň: Aj v Británii majú obrazce viditeľné z nebies

Vo Veľkej Británii majú prehistorický geoglyf, o ktorom sa vie len málo. Svet ho pozná pod názvom Uffingtonský kôň. Zobrazuje výrazného koňa

Geoglyfy nie sú v žiadnom prípade záležitosťou len Južnej Ameriky v lokalite Nazca. Pre niektoré z nich nemusíme ani relatívne ďaleko. V Anglicku sa ich nachádza niekoľko a najvýznamnejší je zrejme Národný pamätník Dartmoor, ktorý je tvorený niekoľkými pamiatkami a obrazcom, tzv. geoglyfom. Geoglyf – čiže obrazec vytvorený zásahom do zeme, odhalením pôdy až na kamenný podklad, alebo iné vyrývanie obrazcov do zeme tak, že vynikne kontrast a obrazec je tak viditeľný. Vo Veľkej Británii majú prehistorický geoglyf, o ktorom sa vie len málo. Svet ho pozná pod názvom Uffingtonský kôň. Zobrazuje výrazného koňa, alebo inú lesnú zver.

geoglyf kôň kopec google

The White Horse of Uffington

Uffingtonský kôň sa nachádza v Južnom Anglicku. Obrazec bieleho presvitajúceho koňa na svahu kopca je jedným z najznámejších a najstarších geoglyfov v Británii a je datovaný do obdobia železnej doby. Čiže je starší než 3000 rokov. Umiestnený je na kopci známom ako White Horse Hill, v blízkosti mesta Uffington v grófstve Oxfordshire. Nachádza sa južne, priamo pri ceste so zaujímavým názvom „Cesta na Dračí vrch“.

White Horse of Uffington je vyrezaný do vápencovej vrstvy kopca a má tvar pripomínajúci koňa s dĺžkou približne 110 metrov. Jeho pôvod a presný význam ostávajú záhadou dodnes, ale väčšina historikov a archeológov sa domnieva, že mohol byť spojený s kultúrnymi alebo náboženskými obradmi starovekých obyvateľov tohto regiónu. Mnohí veria, že White Horse of Uffington mohol mať rituálny význam a mohol slúžiť ako symbol moci, ochrany alebo duchovného spojenia s prírodou. Tento geoglyf bol tiež súčasťou mnohých miestnych legend a mýtov.

Chránená pamiatka

Uffingtonský kôň (White Horse of Uffington) je dnes chránený ako národný kultúrny a historický pamiatkový objekt. Každoročne prichádzajú tisíce turistov, aby si prezreli túto starobylú pamiatku a obdivovali jej záhadnú krásu a historický význam. Je dôležitou turistickou atrakciou pre nadšencov záhad a histórie. Najmä však dávnej histórie Britských ostrovov. Zaujímavosťou je starodávne hradisko, alebo pozostatky osídlenia na mieste známom ako Uffington Castle. Neďaleko kopčeka s bielym koňom sa pritom nachádza aj Dragon Hill. Drak však na kopci vyobrazený nie je.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu