ZN.SK
Nazca obrazce

Na peruánskej planine Nazca objavili ďalších 168 geoglyfov

Celkom 168 nových obrazcov v planine Nazca objavili japonskí vedci z univerzity Jamagata, ktorí ich skúmali posledné tri roky.

Na peruánskej planine Nazca, ktorá je už svetovo známa pre rôzne veľké geoglyfy, objavili ďalšie. Geoglyfy, čiže na zemi vytvarované, alebo vyhĺbené obrazce, ktoré v prípade slávnych peruánskych z planiny Nazca vidno len z veľkej výšky, sú celosvetovo známou záhadou. Zachytávali pavúka, špirálu, ľudí a rôzne iné veľké  zvieratá. Celkom 168 nových objavili japonskí vedci z univerzity Jamagata, ktorí ich skúmali posledné tri roky. Objavili ich však až pomocou špeciálnych technológií a monitorovania širšej oblasti pomocou dronov. Rôzne ukryté pod zeleňou, alebo nánosmi zeme sa podarilo identifikovať až 168 pomerne malých, alebo len bez prístrojov ťažko identifikovateľných. Aj takých, ktoré je možné pozorovať priamo zo zeme z daného miesta. Ich vznik je odhadovaný na rovnaké obdobie, ako tie tie veľké – na obdobie zhruba pred dvoma tisíckami rokov. Konkrétny odhad veku je okolo roku 100 p.n.l. až 300 n.l. a najväčší z nových objavov je veľký okolo 50 metrov.

Prvé snímky výskumu publikovala univerzita už v roku 2019.

Video:

Pôvod obrazcov v Nazca je stále neznámy

Skutočný dôvod, prečo obyvatelia tejto oblasti v minulosti vytvárali tieto obrazce viditeľné len z hora, nie je dosiaľ celkom objasnený. Jedna z posledných teórií dokonca hovorí, že nemuseli mať pôvodne žiaden náboženský význam. Určite nie význam snahy komunikovania s mimozemskými civilizáciami. Vedci sa pohrávajú s myšlienkou, že ich pôvod mohol byť v minulosti aj trochu úsmevný. Mohlo ísť o zábavu jednotlivcov či detí, ktorá po určitom čase a zabudnutí pôvodného účelu mohla byť znovuobjavená a udržiavaná ako súčasť nejakej mystiky, či náboženstva. Obrazce v Nazca sa podarilo znovuobjaviť po dlhých rokoch mediálneho a odborného „ticha“ v prvej polovici minulého storočia vďaka peruánskym armádnym pilotom, ktorí si ich z výšky všimli.

Nazca obrazce

Jeden z dávnejších objavených obrazcov je aj ten zachytávajúci mačku z roku 2020. Hoci vyzerá, akoby ho nakreslili deti len nedávno, v skutočnosti je pôvodným starým geoglyfom, ktorý len celý zdokumentovali, očistili a zakonzervovali. Iróniou je, že sa ho podarilo objaviť až potom, čo upravovali kopec kvôli výstavbe cesty na kopec, z ktorého mala byť vyhliadka na celkom iné obrazce. Objavili pritom, že na tomto konkrétnom kopci sa nachádza iný, starý 2300 rokov, ktorý len zavial čas. Dnes je jedným z takmer 400 stoviek geoglyfov, z ktorých azda najznámejšie sú tie, ktoré možno nájsť na mape nižšie. Tvorené sú zväčša vyholenou zeminou, úpravou zeme až na skalu, alebo vyhĺbením zeme. Práve fakt, že nemuseli byť zo zeme dobre identifikovateľné a teda ľahko prehliadnuté, nahráva skôr iným ako vzájomným identifikačným prvkom. Vzhľadom na viditeľnosť len pri pohľade z hora tak je (hoci možno nie od úplného počiatku) náboženský dôvod vysoko pravdepodobný.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu