Warning: filesize(): stat failed for /www/zn.sk/zn.sk/wp-content/cache/db/options/277/c4e/277c4e226f56e113fd5038683da4f11d.php in /www/zn.sk/zn.sk/wp-content/plugins/w3-total-cache/Cache_File.php on line 159
Vynález, ktorý využíva viac ako tretina mladých rodín. Máte ho aj vy?

Vynález, ktorý využíva viac ako tretina mladých rodín. Máte ho aj vy?

Napriek tomu, že populácia starne, pretože mladé rodiny nevidia  svoju budúcnosť s viacerými deťmi pre nevyhovujúcu ekonomickú situáciu príliš ružovo, každú jednu sekundu je na planéte  o 2,6 ľudí viac.

rodina a kočík

Zistenia Nemeckej nadácie pre výskum svetovej populácie tvrdia, že v priebehu jednej minúty tak máme na Zemi až o 156 ľudí viac. To je zároveň obrovský počet detí, ktorým je nutné vytvoriť na život vhodné podmienky a zaistiť im sľubnú budúcnosť. A aj keď to môže znieť na prvé počutie trochu zvláštne, pomôcť vám v tom môže aj obyčajný kočík.

Áno, detský kočík je nevyhnutnou vecou, pretože inak nemôžete ani len myslieť na prechádzky na čerstvom vzduchu alebo nakupovanie. A to všetko preto, že v prvých rokoch života sa dieťa nedokáže samostatne pohybovať. Aj z tohto dôvodu sú detské športové kočíky dnes veľmi populárne.

Vedeli ste však, že táto veľmi a na prvý pohľad všedná téma je sama o sebe zaujímavá? Poďte sa spolu s nami o tom presvedčiť.

Exkurzia do histórie detských kočíkov

Kúpiť v dnešných časoch moderný kočík nie je najmenší problém. V minulosti to tak ľahké ale nebolo. Len málokto vie, že úplne prvý model vyvinul William Kent, záhradný architekt.

Návrh vznikol na žiadosť otca mnohých detí, vojvodu Williama Cavendisha, pretože so šiestimi potomkami to určite nemal jednoduché. Prvý kočík v tých časoch ale pripomínal skôr malý koč, ktorého pohyb zaisťovali kozy alebo poník. Samotná konštrukcia bola mohutná a ťažká, spôsobovala dosť nepríjemností a nebola dostupná pre každú rodinu.

Takmer v polovici 19. storočia, zhruba 40. roky, začala anglická kráľovná Viktória využívať toto zariadenie tiež, veď bola matkou 9 detí. Aj to spôsobilo rozmach tohto zariadenia a využitie v bohatých rodinách.

Až o niekoľko rokov začal fungovať bez pohonu zvierat, ktoré nahradili opatrovateľky. Stále to ale nebolo ono.

v roku 1865 ho do dnešnej podoby navrhol a upravil talentovaný letecký inžinier Owen McLaren, aby uľahčil život jeho dcére. Teraz jeho vynález aktívne využíva viac ako tretina mladých rodín. Samozrejme s určitými vylepšeniami, ktoré každá jedna doba so sebou prináša.

  • Vedeli ste, že moderné športové kočíky sú už vybavené nafukovacími kolesami s aretáciou? Ani zďaleka to však nie je v tomto smere jediné prekvapenie.

Najneobvyklejšie kočíky modernej doby

Ako bolo spomenuté, v dnešnom modernom svete existuje nespočetné množstvo rôznych modelov kočíkov prezentovaných v podobe rôznych tvarov, farieb a kreatívnych nápadov. K tým najoriginálnejším sa ale zaraďujú tie nasledovné, veď posúďte sami.

  • Batmanov kočík

Hollywoodske komiksy a filmy milujú nielen deti, ale aj dospelí. Preto bol zrejme aj pre nadšených fanúšikov filmu „Batman“ vyvinutý kočík, ktorý skôr pripomína známy Batmobile. Samozrejme, nebol to žiadny zvláštny a hlavne praktický výmysel. Jeho prvenstvo v originálnom dizajne si ale nesie právom.

  • Terénny kočík

Kočík sa občas dostane do rúk aj mužom :-) Aj preto a údajne na základe prieskumu zrejme automobilka Škoda vyvinula model pre skutočných fajnšmekrov. Výraznou črtou dizajnu takéhoto kočka sú obrovské kolesá vyrobené z odolného hliníka, doplnené tlmiacim systémom, hydraulikou, brzdami, zrkadlami a svetlometmi. Takýto kočík bez väčších ťažkostí prekoná akékoľvek prekážky na každej náročnej ceste. Zrejme to nebola ale žiadna lacná záležitosť.

  • Vysokorýchlostný kočík

Aktuálne najrýchlejší kočík na svete, ktorý je schopný dosiahnuť rýchlosť až 85 km / h vytvoril Collin Furze. Konštrukcia bola vyrobená z kovu, vybavená výkonným motorom a výfukom. Je to pre detský kočík dosť originálny, neočakávaný a nie moc bezpečný nápad, ktorý ale uprednostňuje  vzhľad a nevšedný dizajn.

  • Kočík v batohu?

Áno, aj to je možné. Kočíky sú predsa obľúbené pre ich mobilitu a komfort pri trávení času s malými deťmi v prírode a na čerstvom vzduchu. A nielen tie moderné športové tento komfort prinášajú. Tak prečo ho nemať v batohu?

Tento model predstavuje kompaktný a ľahko použiteľný dizajn, ktorý sa niekoľkými pohybmi rýchlo a ľahko zloží a zmestí do malého batohu, ktorý si môžete vziať so sebou kedykoľvek a kdekoľvek.

Pohodlie si ale užijete aj s bežne dostupnými modelmi športových kočíkov, pri ktorých výbere treba myslieť na bezpečnosť a prvoradý komfort dieťaťa. Len potom bude pre vás prechádzka  príjemným zážitkom.

Zdroj obrázka: Josep Suria / Shutterstock.com


Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.