Telefonáty falošného Microsoftu v angličtine vulgárne aj bez vás

Telefonáty falošného Microsoftu v angličtine vulgárne aj bez vás

Už je to niekoľko mesiacov, čo sa slovenské mobily rozozvučnia od neznámeho slovenského volajúceho a na druhej strane sa ozýva angličtina. Telefonáty v angličtine sa vydávajú za podporu Microsoftu, výrobcu operačného systému Windows. Buď volá, aby zabezpečil dôležitý ochranný update vášho počítača. Alebo príde s vymysleným bludom o tom, že váš počítač vykazuje chybu a je ju nutné opraviť. Čitateľ Peter nedávno ukončil hovor hneď ako sa predstavili. Najskôr zo strachu, lebo má ilegálny software, ale neskôr si tieto telefonáty spojil s varovaniami, ktoré sa objavili už azda aj na portáli o varení. Naša posledná skúsenosť s falošnými telefonátmi nám ukázala aj to, akú kultúru vyznávajú „zamestnanci“ tejto linky.

Predstavenie pozadia falošného Microsoftu

To, čo vieme z rôznych článkov na Slovensku a aj zo zahraničia, je rozsah tejto skupiny, ktorí kazia meno technologického gigantu – Microsoftu. Využívajú náhodné slovenské čísla, ktoré cez VOIP technológiu použijú ako volajúceho. Ak zavoláte naspäť, dovoláte sa len nič netušiacej obeti číslo 2. Tá je obeťou druhou preto, že jej telefónne číslo len použili, no zo samotného čísla sa volať nemuselo. Skutočnými volajúcimi sú Pakistanci a Indovia, ženy aj muži vo veku okolo 20 až 30 rokov, ktorí vo veľkom počte v rozľahlých priestoroch s ich angličtinou telefonujú neustále množstvu ľudí azda po celom svete.

Telefonáty o falošnej podpore pre Microsoft obsahujú rôzne výmysly. Dokonca aj keď poviete, žer nepoužívate Microsoft Windows ale len Android, aj vtedy majú pre vás pomoc, pretože údajne máte chybu aj tam. Neustále majú niekoho po ruke, čo komunikáciu prevezme, ak si nevie rady ten prvý. Hierarchia zamestnancov, ktorí veľmi dobre vedia, že ide o podvod, má svojich vedúcich a aj niekoho celkom hore.

Vulgárni, lebo mu šliapnete na kurie oko

Najčerstvejšia skúsenosť našej redakcie s falošnou podporou Microsoftu sa niesla v znamení pokojného slnečného dňa a zvoniaceho telefónu v neobvyklom čase. Najmä takého telefónu, ku ktorému číslo nie je verejné a môže naň volať len zopár ľudí. Približný prepis hovoru nižšie.

 • FALOŠNÝ MICROSOFT: „Hello, here is ***** from Microsoft support. We detect a problem with your computer. Please, are you near your computer?
 • MY: „Oh my god, it´s GREAT! You are famous FAKE indian or pakistan Microsoft support?
 • FALOŠNÝ MICROSOFT: „I am calling you because we detect a problem with your computer“
 • MY: „But we have not any computer, only phones, and you are fake microsoft support from India or Pakistan…
 • FALOŠNÝ MICROSOFT: „You are MADAFAKAR, you now? Do you understand? You are MADAFAKAR! … MADAFAKAR… Are you listen? MADAFAKAR!… MADAFAKAR“
 • MY: „Ough… Great! Great! Yes, FAKE Indian or pakistan Microsoft support… Bye Bye!“

Voľný slovenský preklad:

 • FALOŠNÝ MICROSOFT: „Ahoj, tu je **** z podpory spoločnosti Microsot. Zaznamenali sme problémy s Vašim počítačom. Ste pri ňom?
 • MY: „No teda, to je paráda! Ty si tá slávna falošná indická či pakistanská Microsoft podpora?“
 • FALOŠNÝ MICROSOFT: „Volám Vám, že sme zaznamenali problém s Vašim počítačom.“
 • MY: „Ale my nemáme počítače, len mobily a ty si falošná podpora pre Microsoft z Indie alebo Pakistanu.
 • FALOŠNÝ MICROSOFT: „Ty si *********, vieš to? Rozumieš? Ty si *********! … ************… Počúvaš? *********,!… *********,“
 • MY: „Fu… Paráda! Paráda! Áno, falošná indická, či pakistanská Microsoft podpora… Čau čau!“

Odmeranosťou a vulgárnosťou len potvrdil, že sme sa nemýlili. Najmä však preukazuje svojou ležérnosťou a odvahou fakt, že si uvedomuje, ako je chránený. Sám vie, že je falošnou podporou, čoho sa dopúšťa a ako funguje. Rozsiahla organizovaná skupina to robí dobrovoľne a s plným vedomím. Zároveň s vedomým nepostihnuteľnosti a beztrestnosti.

Takto veci nefungujú. Ak si nie ste istí, overujte pokojne počas hovoru

Na internete sa za posledné mesiace objavilo viacero článkov o tom, že falošná Microsoft telefonická podpora tvrdí niečo o probléme vo vašom počítači a naviguje vás do pasce. Dokonca aj u nás sa objavil článok pred niekoľkými mesiacmi, ktorý verejnosť varuje. I tak však nachádzame na internetových fórach a na Facebooku otázky ľudí, ktorí sa pýtajú, čo robiť, keď im volá Microsoft podpora. Nesledujú internet, téma ich nezaujíma, kým sa ich netýka, alebo tieto varovania prirodzene ako nespojiteľné obchádzajú. Ak už však volajú, najlepšie je overovať „live“ v rovnakom momente pri rýchlom hľadaní, alebo požiadať, nech vydržia na linke. Ak sme už naťahovali jeden takýto telefonát s herectvom o zapínaní počítača a sťaženej navigácií na takmer 20 minút, nie je problém zdržať podvodníka tým, že „spúšťate počítač“ a pritom si overujete, či vôbec niečo také ako Microsoft podpora existuje. Určite nie spôsobom akým to podvodníci z Indie a Pakistanu robia na slovenských obetiach.

Jeden fakt ale zostáva. Ak sme si mysleli, že dostatok médií varoval a popísal problém, stále telefonujú na slovenské čísla, pretože stále sa im oplatí investovať čas a personálne nasadenie veľkej organizovanej skupiny. Slovenské čísla používajú a rovnaký trik taktiež len preto, že im neustále niektorí Slováci dajú prístup k počítaču a nechajú sa vydierať uzamknutými dátami. Že ste o tom nevedeli? Práve preto to skúšajú ďalej. Neustále narážajú na tých, čo nesledujú mainstream, alebo nesledujú médiá vôbec. Napríklad hlavné správy na TV Markíza už upozorňovali… ale kto si to má všetko pamätať? Na podobné hrozby upozorňuje aj kniha (Ne)bezpečný internet.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.