ZN.SK
Jiřina Bohdalová 0 eur zberateľská suvenírová bankovka

Jiřina Bohdalová slávi 90 rokov + vychádza 0 eurová suvenírová bankovka

Slávna česká herečka Jiřina Bohdalová oslavuje významné jubileium. 90-te narodeniny českej hereckej legendy sa budú spájať aj s vydaním 0 eur

Slávna česká herečka Jiřina Bohdalová oslavuje významné jubileium. 90-te narodeniny českej hereckej legendy sa budú spájať aj s vydaním 0 eurovej suvenírovej bankovky. V rovnakej sérii, v akej mal pred pár rokmi podobnú bankovku aj Karel Gott a tá vyvolala medzinárodný ošiaľ. Prvých 200 kusov bankoviek si však oslávenkyňa neprevzala osobne, ale jej ich poslali. Budú totiž súčasťou špeciálneho vydania knihy Jiřiny Bohdalovej s osobným listom Oldřicha Nového. Toto vydanie knihy však nebude v predaji, ale bude osobným darom samotnej oslávenkyne jej kolegom, priateľom a rodine.

Jiřina Bohdalová 0 eur zberateľská suvenírová bankovka

Zberateľská 0 eurová bankovka Jiřina Bohdalová

Celková emisia bankoviek je 5 000 kusov a keďže emisia nie je o rozhodnutí tlačiara, vydavateľa ani obchodu, ale skôr o rozhodnutí toho, pre koho bankovka je, vznikne mimoriadne lákavý kúsok. Aj preto, že predaj ešte nebol stanovený. Pre opatrenia proti vírusu nového typu koronavírusu nie je možné usporiadať žiadnu významnejšiu akciu, ktorej súčasťou by bol aj predaj 0 eurovej bankovky, respektíve 0 eurového suveníru, ako sa zvykne nazývať. Voľný predaj má zatiaľ len predpokladaný termín a to júl 2021. Jiřine Bohdalovej v každom prípade želáme všetko najlepšie k krásnemu jubileu a zberateľom v Českej republike šťastie na hoci len jediný kúsok. Organizátorom predaja vynaliezavosť pri vyrovnanie šancí na kúpu u vážnych záujemcoch a fanúšikoch známej herečky.

Aktualizácia: vzhľadom na posun konania veľtrhu sa nakoniec dátum zmenil na 10. 9. 2021 a 10:00 hodinu

Kto je Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová je veľkou osobnosťou českého filmu. Obľúbená herečka sa narodila v roku 1931 v Prahe a od detstva bola najmä zásluhou mamičky vedená k umeniu. Prvú hereckú rolu získala už v roku 1937. Po vyštudovaní DAMU preslávila mnohými komediálnymi aj dramatickými rolami vo filme, a zároveň v divadle. Stvárnila viac ako dve stovky seriálových a filmových úloh. Jej tvár a hlas sú známe mnohým generáciám v Čechách aj na Slovensku. V 80-tych rokoch tvorila s Vladimírom Dvořákom nezabudnuteľnú dvojicu v relácii Televarieté. Jej hlas je neoddeliteľnou súčasťou filmov a seriálov o Rákosníčkovi alebo ako hlas formeláků (Chobotnice z II. Patra).

Je držiteľkou dvoch Českých levov za úlohy vo filmoch Nesmrteľná teta (1993) a Fany (1995), ceny Thálie (2010) a tiež niekoľkých ocenení ankety TýTý. Titul zaslúžilá umelkyňa získala v roku 1985 a české štátne vyznamenanie – Medailu Za zásluhy v roku 2013. Dňa 3. mája 2021 oslávila životné jubileum 90 rokov. Zaujímavosťou je, že si ju zamieňajú niektorí diváci za Jiřinu Jiráskovú, inú významnú českú herečku. Obe si zahrali práve v spomínanom filme Fany (1995).

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu