Tieto knihy o Slovensku sú krásnym darom aj pre (ne)čitateľa

Tieto knihy o Slovensku sú krásnym darom aj pre (ne)čitateľa

Krásne obrazové knihy, encyklopédie, alebo len knihy o krásnej téme, nie sú typickou knihou pre knihomoľov. Výhovorka na to, že knihy niekto nečíta ešte nie je dôvodom, prečo mu knihy nekupovať. Je mnoho tých, ktorí vedia oceniť krásne knihy, hodnotné limitované edície, literatúru faktu k svojej práci, výskumu, či štúdiu. Nemusí byť čitateľ beletrie a predsa mnohí nepohrdnú knihami, ktoré z princípu chcú mať vo svojej knižnici. Sú takými aj knihy o Slovensku. Také, ktoré nám pripomínajú, aké krásne Slovensko je, čo ponúkne a pokojne môže ísť o literatúru zameranú na niečo konkrétne. Mať ich doma je vecou svojho presvedčenia, štýlu, názoru, či akejsi hrdosti. To, či sú aj čítané, to je už vec druhá. V každom prípade, ktoré nádherné knihy o Slovensku na trhu máme a mali by sme im venovať pozornosť?

Slovensko (IKAR, a.s.)

Kniha Slovensko je napriek novému modrému obalu pomerne dobre známa z predošlých vydaní. Ide o rozsiahlu knihu s 584 stranami, ktorá sa v roku 2020 dočkala aktualizovaného vydania vo vydavateľstve IKAR, a.s. Prechádza všetkými možnými heslami od Prírody, Miestopisu, cez Pamiatky, Dejiny, Osobnosti až po Umenie. Obsiahnuté je toho naozaj veľa. Vzhľadom na informačnú hodnotu a vysokú snahu o komplexnosť hesiel je táto kniha naozaj dôležitým prírastkom do knižnice každého so záujmom o našu krajinu.

Slovensko, kniha 2. vydanie, hrad Fiľakovo

Kúpite na: bux.sk

Filmové miesta (1+2) ako Filmové Slovensko (Dajama)

Na Slovensku máme dvojicu kníh, ktoré vám ukážu, že Slovensko je zaujímavé aj niečím celkom iným, ako len pamiatkami a národnými parkami, či prírodou. Táto unikátna nálož informácií, zaujímavostí a miest vás prevedie po takých miestach, aké poznáte zo slávnych filmov. Objavili sa v scénach, pochádzajú odtiaľ známe osobnosti, herci, režiséri, alebo sa v nich len odohráva dôležitá scéna. Vydáte sa po stopách rôznych filmových scén. Pozrieť alebo prečítať si môžete o presných lokalitách, miestach, hradoch, parkoch, či len uličkách, kde vznikali dôležité scénky.

Rok na dedine, Filmové miesta komplet

Filmové miesta 1 a 2 je dvojdielna séria, ktorá vyšla aj v spoločnom obale ako set pod názvom Filmové Slovensko, vo vydavateľstve Dajama. Mimochodom v rovnakej edícii ako Stratené Slovensko.

Kúpite na bux.sk

Stratené Slovensko  (Dajama)

Stratené Slovensko je spoločný set troch krásnych kníh venovaných nevídanej téme. Trilógia totiž prechádza celým Slovenskom a objavuje v jednej z kníh Zabudnuté a zaniknuté hrady, v druhej knihe sú to kostoly a v tretej kúpeľná história a kúpele. Miesta s historickým významom, na ktoré sme zabudli, alebo zanikli. Unikátny pohľad na Slovensko, aký sa bežne neobjavuje a na mnohé z informácií si už dnes ani nikto nespomenie. Kniha vychádza v rovnakej edícii Krásy Slovenska, ako predošlé Filmové Slovensko a Filmové miesta.

Stratené Slovensko

Kúpite na bux.sk

Zelené Slovensko (Dajama)

Podobne, ako Stratené Slovensko, aj toto Zelené je vo vydavateľstve Dajama ako trilógia. Obsahuje tri dôležité knihy v jednom obale. Ide o knihu venovanú dolinám, najkrajším prírodným rezerváciám a knihu o pohoriach. Krásny kúsok v polici a ešte krajšie sú v rukách.

Zelené Slovensko trilógia kníh

Kúpite na bux.sk

Metropolitné katedrály (IKAR, a.s.)

Kniha, ktorá nie je v bežnom predaji a v bežnom náklade. Metropolitné katedrály je kniha vydávaná v luxusnej verzii v limitovanom náklade a ponúkaná len na jedinom mieste v online predaji. Metropolitné katedrály máme na Slovensku dve. Dóm sv. Alžbety v Košiciach a Dóm sv. Martina v Bratislave majú svoju historickú dôležitosť v našich dejinách a dôležitosť aj v rámci ďalších uhlov pohľadu. Svoj význam majú aj pre zberateľov umenia. Tvoria totiž obsah tejto knihy, ktorej cena je 1500 EUR a ešte stále sa v predaji nachádza niekoľko kúskov. Ich počet sa v priebehu konca roku 2022 neustále mení. Len nedávno pritom v podobnej ponuke bola Biblia s fotografiami Levočského chrámu sv. Jakuba. Tá sa však vypredala a v predaji zostala menšia publikácia. Kniha sa dá zakúpiť len na…

Kúpite na luxusnakniznica.sk

Biblia a Majster Pavol z Levoče (IKAR, a.s.)

Táto kniha je slovenským prekladom Starého a Nového zákona Biblie, no zároveň je obohatená o špeciálny prídavok – podrobné snímky chrámu sv. Jakuba v Levoči. Podrobne zachytáva detaily diela Majstra Pavla z Levoče, jednej z najdôležitejších historických osobností, ktoré počas Stredoveku vôbec na Slovensku pôsobili v oblasti umenia. Kniha v pôvodnej drahej limitovanej edícii je dnes už vypredaná, no bola vytvorená aj jej nelimitovaná verzia, stále však v hrubej a krásnej publikácii s kvalitným papierom.

Levoča majster Pavol z Levoče

Kúpite na bux.sk

Prostonárodné rozprávky Pavla Dobšinského (Tatran)

Rozprávky pôvodné, tie, ktoré boli niekde na počiatku úsilia Pavla Dobšinského a jeho diela. Bez zmien a najmä v plnej kráse. Trojica kníh, ktorá výrazne približuje skutočnú podobu tradovaných príbehov, ale aj pohľad na kultúru a zvyklosti v rôznych regiónoch Slovenska. Krásne knihy, ktoré už len vlastniť pre prípad, že raz príde chuť prečítať si ich, stojí za to.

Pavol Dobšinský, Prostonárodné slovenské rozprávky

Kúpite na bux.sk

Slovenské rodinné tradície na fotografiách (Fortuna Libri)

Kultúrne významná a dôležitá kniha je obrazovou publikáciou o našej minulosti a neraz aj prítomnosti. Od uznávanej etnologicky Kataríny Nádaskej vychádza vo Fortuna Libri.

Kúpite na bux.sk

Naše Slovensko (Ottovo nakladatelství)

Krásnou je kniha z vydavateľstva Ottovo nakladatelství – Naše Slovensko, zachytávajúca množstvo záberov z celej krajiny. Reprezentatívna publikácia Dionýza Dugasa, fotografa, vydavateľa, svetobežníka, obdivovateľa a znalca prírody je nevšedným vyjadrením vzťahu k Slovensku, čo najlepšie charakterizujú jeho slová: „Slovensko je aj moja vlasť. Patrí jej preto moje vyznanie, a to pomocou reči obrazom, ktorá prebásňuje skutočnosť, ktorá sa mi stala celoživotným poslaním.“ Na vyše šesťsto stranách dominujú nádherné fotografie našej vlasti, ktoré čitateľa prevedú doslova každým kútom Slovenska, jeho majestátnou prírodou, ďalekou ale i nie tak dávnou históriu, jedinečnými pamiatkami, rázovitým folklórom a aj výdobytkami moderného sveta. Jej nešťastný názov nemá nič spoločné s politikou, alebo skôr kniha nemá nič spoločné s politickou stranou, ktorá nešťastne používa rovnako formulované spojenie.

Kúpite na martinus.sk

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.