ZN.SK
Filmové miesta 2 krst krone

Knihu Filmové miesta 2 uviedli do života „filmovo“ vo Svätom Jure

V poradí 2. diel knižnej série Filmové miesta pokračuje v úchvatnej ceste Slovenskom, do života ju uviedli vo Svätom Jure na filmovom mieste.

V poradí 2. diel knižnej série Filmové miesta pokračuje v úchvatnej ceste Slovenskom po stopách filmu, filmových osobností a jednotlivých scén. Knižná séria, ktorá sprevádza fanúšikov filmu a turistiky na Slovensku po množstve významných miest, sa v novembri 2022 dočkala očakávaného pokračovania. Len niekoľko dní po vydaní, 12. novembra 2022, bola v slávnostnejšom duchu uvedená do života na nenápadnom filmovom mieste, v penzióne Krone v historickom centre Svätého Jura.

Filmové miesta 2 krst krone

Filmová kniha bola pokrstená, ako inak, filmovo. Autor si k tomu zvolil slovenský destilát so zaujímavým názvom – 1000 ročná včela, ktorý nám pripomína slávnu filmovú sériu Tisícročná včela (1983) režiséra Juraja Jakubiska, ktorej je v knihe venovaných niekoľko miest.

Uvedenie do života filmovo a na filmovom mieste

Autor knihy, kulturológ a špecialista na filmový turizmus, Tomáš Galierik, si za krstného otca zvolil historika Michala Kováčika, ktorý v minulosti pôsobil na filmovo významnom hrade Červený Kameň a mal možnosť sa podieľať aj na dôležitej kapitole prvej knihy Filmových miest venovanej práve spomínanému hradu. Dnes manažér reštaurácie a penziónu Krone, ktorého štýlová pivnica a jedáleň, interiéry, ale tiež svätojurské historické okolie v nedávnej dobe použili hneď dve televízie vo svojej seriálovej tvorbe. Samotné pivničné priestory historickej budovy napríklad poslúžili filmovému štábu pri výrobe scén do nového pripravovaného mysteriózneho seriálu.

1000 ročná včela a Filmové miesta 2

Na rovnakej ulici ako penzión Krone sa pritom v smere do kopca nachádza ďalšie zaujímavé filmové miesto. Kultúrne významný miestny Renesančný vinohradnícky dom sa objavil vo filme Sviňa (z roku 2020) ako miesto nakrúcania scén, kde sa odohrávala vražda novinára. Celý Svätý Jur je pritom svojou vinárskou tradíciou v regióne, aj pre niektoré miesta v samotnom meste, využívaný filmármi už od dávna. „Svätý Jur v sérii kníh venovaných filmovým miestam ešte bude mať svoj priestor. Veď tu nakrúcali aj slávne filmové Červené víno,“ pripomína autor knihy.

Prepojenia nielen na filmovú sériu Tisícročná včela

Kniha Filmové miesta 2 prechádza celým Slovenskom od východu po západ a približuje nám tajomstvá mnohých slávnych zahraničných aj domácich filmov. Samotné uvedenie do života sa nenieslo v symbolike Tisícročnej včely, nakrútenej podľa námetu Petra Jaroša, náhodou. Filmové miesta 2 sa podrobne venujú filmovým scénam aj práve zo slávnej Tisícročnej včely. Vznikali v Spišskej Sobote, dnes súčasti mesta Poprad, ale tiež pri gotickom kostole Všetkých svätých v obci Ludrová pri Ružomberku, ktorý je sám o sebe významným filmovým miestom.

Filmové miesta 2 krst krone

Tisícročnou včelou sa viaže tiež stará železnica pri Španej DolineČremošniansky tunel s Túfenským tunelom. Miesta, ktoré autor uvádza rovnako v súvislosti s mnohými inými filmami a nemali by zostať zabudnuté. Takých lokalít obsahuje kniha, podobne ako jej minuloročný prvý diel, nepreberné množstvo. Čitatelia sa tak môžu opäť tešiť na neopakovateľnú cestu zážitkami a zaujímavosťami, aké na film pozerajú často pre mnohých z dosiaľ neznámej perspektívy. Kniha Filmové miesta 2 vychádza v novembri 2022 ako druhý diel série, súčasne ako súčasť knižného kompletu Filmové Slovensko vo vydavateľstve DAJAMA.

Informácie o knihe:

  • Autor: Tomáš Galierik
  • Vydavateľ: DAJAMA
  • Séria: Filmové miesta, edícia: Krásy Slovenska
  • Väzba: tvrdá, lakovaná
  • Počet strán: 160
  • Žáner: encyklopédie, kinematografia, cestovanie
  • Stránky projektu: filmovemiesta.sk
  • K dispozícii: v každom dobrom kníhkupectve, v turistických centrách a informačných kanceláriách mnohých miest a múzeí
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu