Tajomstvá kníh: Zločin v uliciach a Stopy v snehu (Vojtech Beniczky)

Tajomstvá kníh: Zločin v uliciach a Stopy v snehu (Vojtech Beniczky)

Náš seriál venovaný tajomstvám a zaujímavostiam kníh si naposledy pripomenul debut Vojtecha Beniczkeho s názvom Stvorená objasňovať zločin. Dnes pokračujeme a priblížime si niekoľko zaujímavostí a tajomstiev, ktoré sa týkajú knihy Zločin v uliciach (2019) so slovne zaujímavo koncipovanou obálkou a tiež najnovšieho diela. Tým je voľné pokračovanie krimi série s názvom Stopy v snehu, vydané v auguste 2020. Čo zaujímavé z pozadia a z vnútra jednotlivých kníh prezradil samotný autor?

Zločin v uliciach Stopy v snehu

Zločin v uliciach

  • Medzi prvou knihou a vydaním jej voľného pokračovania s názvom Zločin v uliciach, ubehlo dva a pol roka. Niektoré postavy sa presunuli na krátky čas  z Bratislavy do Siofóku na Balatóne, kde bol autor počas písania na služobnej ceste.
  • Z predošlej knihy zostali autorovi niektoré záporné postavy, s ktorými sa bolo treba zúčtovať. Navyše pribudli nové, a okrem kriminalistov z jednotky proti organizovanej kriminalite, im začala dýchať na krk aj konkurencia.
  • Do deja sa dostáva čoraz viac skutočných postáv, s ktorými Vojtech vyrastal na sídlisku. Názov Zločin v uliciach vznikol skôr, ako sa kniha začala písať.
  • Je to nielen zaujímavá, ale aj veľmi pekná kniha. Obálku robil pán Emil Křižka, ktorý je autorom obálok mnohých knižných trhákov vrátane českých a slovenských prekladov od Jo Nesba a Stephena Kinga. Povrchová úprava má matné lamino + UV lak, ktorým je upravené písmo.
  • Kniha vyšla v marci 2019 a Vojtech ju čitateľom predstavil na literárnom podujatí v kultúrnom dome v Ivanke pri Dunaji, iba dva dni po tom, ako prišla z tlačiarne. Našťastie stihla z Banskej Bystrice prísť včas. Úryvok z knihy tam vtedy čítal pán Juraj Rašla a pre všetkých zúčastnených to bol zážitok.

Stopy v snehu

  • Koncom leta vyšlo zatiaľ posledné voľné pokračovanie. Kniha mala dva pracovné názvy. Mohla sa volať Neutíchajúci zločin, čo by bolo zaujímavé aj ľahko identifikovateľné, ak by všetky knihy série mali v názve slovo zločin. Po dohode s vydavateľom, autor použil pôvodný názov Stopy v snehu.
  • Tentoraz sa dej presunul z Bratislavy najďalej do Perneka na Záhorí, kde má autor rodinu a dobre to tam pozná.
  • Tento príbeh sa začal písať už v januári 2018, no bol vymyslený ešte skôr. Prvou obeťou vraždy je mladá novinárka, ktorú zavraždili v starom dome vo Vajnoroch. Napísaných bolo už takmer sto strán, keď sa niečo dosť podobné stalo v skutočnosti.
  • Písanie sa na čas prerušilo, Vojtech sa venoval len úpravám na predošlej knihe a nejaký čas trvalo, kým sa odhodlal pokračovať. Potvrdilo sa mu, že žáner, ktorému sa venuje, si vyžaduje reálne situácie a to čo je dnes fikcia, môže byť už zajtra pokojne realita.
  • Zaujímavosťou je, že všetky tri knihy sú z jednej série, no každá z nich má iného vydavateľa.

Knihy v predaji:  nakupujte knihy Vojtecha Beniczkeho na martinus.sk, pantarhei.sk, alebo na bux.sk. Sledujte náš seriál Tajomstvá kníh a dozviete sa ďalšie zaujímavosti o úspešných knižných dielach, ktoré ste možno ani len netušili.

Zaujímavé odkazy k autorovi a ku knihe:

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.