ZN.SK
Balaton Siofók Maďarsko

Dovolenka pri Balatone: 5 pravidiel a možností s čím počítať

Stráviť leto pri Balatone, to je stráviť ho v prostredí nenáročnom, priateľskom a osvedčenom. Netreba mieriť vždy k slanej vode. Aj Balaton…

Stráviť leto pri Balatone, to je stráviť ho v prostredí nenáročnom, priateľskom a osvedčenom. Netreba mieriť vždy k slanej vode. Aj Balaton je voda a pre niekoho cennejšia, než more. Kto má veľa detí, nevie plávať, alebo len nechce trpieť strachom z toho, čo sa všetko môže stať, vie na Balatone nájsť pokoj. O vyriešenie niektorých starostí sa postará samotné Jazero.

Balaton Siofók Maďarsko

Veľmi nízka hladina a hĺbka vody kolujúca medzi kolenami a pásom aj ďaleko od brehu, je zárukou, že sa aj neplavec nestratí pod vodou. Balaton je však hlavne o niektorých dobre známych faktoch, ktoré nováčikovia nemusia celkom poznať. Ktoré to sú?

1. Prístup a voda je zadarmo

Žiadne vstupné, poplatky, či obmedzenia. Ak ste prišli na Balaton kúpať sa, opaľovať a užívať si jeho atmosféru, tak ste prišli správne. Areály verejných pláží sú skrátka zadarmo. Poskytujú všetok potrebný komfort a od návštevníkov si žiadajú len toľko, aby miesto zachovávali v čistote a pohode aj pre ostatných. Takto to funguje celé desaťročia už z čias socializmu, kedy sa Balaton stal známym cieľom aj slovenských, respektíve československých návštevníkov.

2. Občerstvenie nie je drahé a toalety sú zadarmo

Odskočiť si na toaletu môžete na mnohých miestach a ešte si môžete aj vyberať. Toaletný papier radšej so sebou a šampón tiež. Dostupné sprchy sú fajn. Môžu byť v rôznom stave, ale vždy padne vhod po zbesilom kúpaní v Balatone, ak vás čaká jazda autom domov a už nebude nikde žiadna iná sprcha. Občerstvenie, typické lángoše, kukorica, maďarský variant trdelníka, a mnoho iného aj v ponuke bežných minútok, či fastfoodu, nie je vôbec drahé. Aj keď sú všetky ceny v HUF bez prepočtu a euro sa bežne neprijíma, nemožno hovoriť o prirážkach, alebo drahote. Skrátka ako u nás. Možno práve u nás to Zlaté piesky preháňajú v každom smere oveľa viac.

3. Pohoda a sloboda na Balatone

Balaton je o pohode. Na verejnej pláži sa môžete zložiť kdekoľvek a každý sa rešpektuje. Až na fajčiarov, s ktorými sa treba nejako zžiť, alebo mať šťastie na výber miesta. Je tu dostatok košov a miest pre odkladanie použitého riadu, bežných odpadkov a podobne. Veľa stromov poskytuje tieň, a príliš vás neobmedzuje nič v ani v pohybe. Veď ste pri Balatone. Vo vode samotnej totiž, ak to ešte neviete, čaká jedno veľké prekvapenie.

4. Nezameniteľná voda a jej hĺbka

Balaton je v obrovskej časti nízka voda v rozmedzí výšky kolien až výšky pásu. Všade až do diaľky je mnoho ľudí. Detí. Nikto nemá šancu sa utopiť kvôli hĺbke a tak sa v okolí pláží dá naozaj ďaleko zájsť a stále bez rizika. Dno tvorí jemný piesok bez kameňov, nástrah a bordelu. Nie sú tu ani ulity, či ryby. Pár rýb sa drží pri kameňoch, či rákosí. Kto chce, zaplatí si prenájom vodných šliapacích bicyklov. Ich cena sa pohybuje okolo 2800 HUF, až 3800 HUF. Záleží. Či chcete so strieškou tvorenou vodnou šmykľavou, alebo bez. Lokálne sú a iné možnosti, ako sa zabaviť a prechádzať cez celú miestnu vodnú plochu.

Balaton Siofók Maďarsko

5. Staré známe

Balaton nevznikol pred pár rokmi. Bol tu v časoch, keď mohli cestovať naši starí rodičia. Cestuje sem celá Európa. Aj tí, čo majú na drahú dovolenku pri mori. Nájsť si ubytovanie nie je ťažké. U niekoho doma, alebo len v hosteli, hoteli, či dokonca len na otočku. Akokoľvek máte vyriešené ubytovanie, dá sa ušetriť na mnohom inom. Celá lokalita je však Maďarsko. Čiže cudzia reč, cudzia mena, možno cudzia kultúra, no nie tak cudzia. Niektoré názvy vám odrazu prídu známe, jedná povedomé, či totožné s našimi, všade nakoniec počujete poľštinu, češtinu a slovenčinu a dohovoríte sa bez ťažkostí v nemčine aj angličtine. Balaton pozná mnoho Slovákov. Buď tu boli, alebo tu boli ich rodičia. Je to viac menej nejaká samozrejmosť, že Slováci Balaton poznajú. Lokalita je priateľská a pochopiteľne nás láka, ako aj lákať bude.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu