ZN.SK
Grécko hasiči zo SLovenska

Slovenskí hasiči v Grécku – vo svetových médiách hrdinami

Už niekoľko týždňov trápia Grécko veľké požiare, ktoré hasiči nevedeli udržať pod kontrolou. Gréci to nezvládli. Pomohli slovenskí hasiči

Už niekoľko týždňov trápia Grécko veľké požiare, ktoré hasiči nevedeli udržať pod kontrolou. Gréci to sami nezvládli, preto sa do urputného boja vydali aj slovenskí hasiči, ktorých v krajine berú ako hrdinov. Ich pomoc si všimla aj americká tv stanici CNN, ktorá ich hrdinstvo patrične ocenila.

Grécko hasiči zo SLovenska

Flotila hasičskej techniky si to poctivo odšoférovala

V nedeľu 8. Augusta opustilo krajinu 75 hasičov na 30 hasičských autách cez hranice Maďarska, Srbska, Macedónska, Grécka a trajektom na ostrov Evia, aby začali pomáhať s hasením ohňa, ktorý krajinu sužoval už niekoľko dní.

Hasičom sa vodilo skvelo a počas ich pomoci sa oheň nerozširoval, ale práve naopak, podarilo sa im ho udržiavať pod kontrolou. Už v stredu sa im podarilo zastaviť oheň pred dedinou Avgaria a naďalej hasiť, aby znovu nedochádzalo k rozhoreniu požiaru.

Video z Maďarskej diaľnice:

Oheň od 29. Júla zničil v krajine viac ako 100 000 hektárov lesov. Príčinou požiarov boli vysoké teploty, ktoré krajinu trápili. Premiér krajiny označil vyčíňanie ohňa za najhoršiu prírodnú katastrofu posledných desaťročí.

Na začiatku slovenskí hasiči táborili v miestnej telocvični na ostrove, no po pár dňoch sa premiestnili do mesta Oreoi, ktoré je vzdialené približne 11 kilometrov od ich pôvodného pôsobenia. Po ich premiestnení situáciu mierne ukľudnil dážď. Obyvatelia ihneď začali oslavovať, pretože si mysleli, že hasičom uľahčí prácu a bude skôr požiar uhasený. Od štvrtka sa situácia v krajine zlepšila a väčšia časť požiarov bola pod kontrolou. Predseda vlády však vyhlásil, že stále je riziko ďalších požiarov a to najmä kvôli vysokej teplote v krajine.

Slovenskí hasiči a poďakovania pre nich z viacerých strán

Hneď po príchode na ostrov sa im Gréci poďakovali za pomoc. Pri reportáži z miesta požiarov sa im poďakovala aj miestna grécka televízia za pomoc pri hasení požiarov obrovských rozmerov.

Slovenskí hasiči sú hrdinovia už niekoľko dní. Obyvatelia Grécka sa o nich dozvedajú predovšetkým z médií, na sociálnych sieťach im obyvatelia krajiny ďakujú a ich hrdinstvo vychvaľujú. Ich profesionalitu si všimla aj americká tv stanica CNN, ktorá ocenila najmä ich nebojácnosť a pomoc.

Mohlo by zaujímať tiež:

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu