Keď vám tri pruhy stačia na to, aby ste si podmanili celý svet

Keď vám tri pruhy stačia na to, aby ste si podmanili celý svet

Cesta z malej dielne k jednému z lídrov na trhu, to všetko je príbeh spoločnosti Adidas, značky, ktorá začala dobývanie sveta legendárnymi tromi pruhmi vo svojom známom a obľúbenom logu.

topánky a obuvník

Ako to už ale chodí, ani v tomto prípade nebol štart svetoznámej značky až tak jednoduchý. Viac ako 72 rokov musela obuv, ktorá je v súčasnosti symbolom kvality, pohodlia a luxusu, zdolávať viaceré rany a nástrahy osudu.

Východisko z neľahkej situácie

To začala hľadať rodina Dasslerovcov v neľahkom období po prvej svetovej vojne. Svoj potenciál nakoniec objavila v obuvi, ktorá mala pôvodne podľa zámerov slúžiť nielen na šport, ale aj hendikepovaným ľuďom.

Hlavný zakladateľ spoločnosti Adidas Adolf Dassler sa narodil 3. novembra 1900 v nemeckom meste Herzogenaurach v Bavorsku. Rodina tohto podnikavého mladíka nebola vôbec bohatá, čo nie je na tie časy vôbec prekvapivé zistenie. Nakoľko otec pekár a matka pracujúca v práčovni nemali po vojne príležitosť ani možnosť svoje schopnosti zhodnotiť v úspešný biznis.

Výsledok rivality súrodeneckého dua?

Synom manželov Dasslerovcov sa to ale podarilo a výsledkom sú dnes tie najlepšie a kvalitné Adidas tenisky, ktoré sa preslávili aj vďaka svojim trom pruhom. Mimochodom tie boli pôvodne iba dva a ich umiestnenie na teniske malo slúžiť ako spevnenie.

Ako sme už ale v úvode spomínali, cesta týchto originálnych tenisiek k sláve nebola až tak jednoduchá a priama. Začalo sa to spoločným šitím topánok v ťažkom povojnovom období v roku 1920 v malej dielni o veľkosti 19m2, v ktorej neboli žiadne stroje ani elektrina.

Ručne šitá obuv, ktorej návrhárom bol Adolf (prezývaný aj ako Adi) Dassler, sa šila z vojenských uniforiem. Ženy v rodine Dasslerovcov sa zaoberali šitím plátna. Muži Adolf a jeho brat Rudolf (Rudi) a otec, pomáhali pri výrobe strihaním a kompletovaním obuvi ku gumenej podrážke, ktorá mala byť pre nohy a chodidlo oporou aj v náročných fyzických situáciách.

O tieto „športovo funkčné topánky“ bol veľký záujem, pod ktorý sa podpísal aj spomínaný brat Rudolf so svojím vynikajúcim obchodným talentom. Ten sa pridal k bratovi o 4 roky neskôr. Rozvoj ich spoločného podnikania bol veľmi rýchly a spoločnosť sa rozrástla nielen o zamestnancov, ktorí obuv vyrábali, ale aj o počet párov, ktorých bolo už v roku 1938 vyrobených za deň cez 1000 kusov.

Možno neľahká situácia blížiacej sa druhej svetovej vojny alebo nezhody súrodeneckého dua prispeli k rozchodu bratov v podnikaní a zániku značky Dassler. Až v roku 1949 sa tak začína štart a oficiálne registrovanie dnes známej značky Adidas s tromi pruhmi, ktorej vlajkovou loďou sú dnes Adidas Originals tenisky.

Mimochodom, asi nikomu z vás neuniklo, že názov spoločnosti alebo značky je zložený z mena Adolfa Dasslera – Adi Dassler – Adidas. Jeho brat naopak založil konkurenčnú firmu s obuvou (Puma), ktorá je dnes prakticky rovnako známou a u ľudí veľmi obľúbenou.

Orientácia správnym smerom

Pôvodná aj oficiálne registrovaná obuv značky Adidas mala slúžiť pohodliu a komfortu pri športe. To bola veľmi správna orientácia, ktorá sa nezmenila ani po rokoch. Aj dnes sú tenisky Adidas NMD vybavené podrážkou so špeciálnou BOOST penou, ktorá sa stará nielen o vaše pohodlie, ale aj „energy return“.

Naša noha absorbuje pri každom jednom kroku a pohybe silné nárazy, pričom nesie zo sebou určitú  telesnú hmotnosť. To všetko nepociťujeme a nevnímame, ak máme po ruke vhodnú obuv. Ak je naopak nekvalitná, ohrozené sú nielen chodidlá a chrbtica, ale aj kĺby a cievy.

Príliš tvrdá podrážka zasahuje do odpruženia, a preto je každý jeden krok úderom do medzistavcových platničiek a vnútorných orgánov. V dôsledku toho sa vyvíja osteochondróza, radikulitída, dochádza k porušeniu ciev a v medzistavcových platničkách sa objavujú mikrotrhlinky. Naše telo doslova trpí a pomaly a postupne sa deformuje.

Aj keď cesta obuvi Adidas od obuvníckej dielne po výklady renomovaných obchodov na celom svete bola dlhá, stála za to. Dnes sa značka teší obľúbenosti, ktorá jej zaručuje popredné miesto na celosvetovom i slovenskom trhu, či už v kamenných predajniach alebo v stále viac dominujúcich e-shopoch, ako napríklad Flexdog.

Nájdete tu rôzne modely, ktorých výrobu započal a myslel tým na vaše pohodlie Adi Dassler, keď napríklad úspešne navrhol prvé ľahké tenisky pre atlétov a neskôr aj futbalistov. Tie, ktoré boli v roku 1964 predstavené v Tokiu vážili (135g) menej ako jeden malý jogurt alebo hrudka masla.

Ako je to dnes? Napriek všetkým zmenám si spoločnosť Adidas aj naďalej udržiava pozíciu lídra v oblasti profesionálnej športovej obuvi. No čoraz viac jej originálnym modelom prepadá aj bežný človek. Ten si vďaka výhodám a kvalite užíva pri chôdzi maximálne pohodlie. A o to presne ide, aby bol  človek spokojný a cítil sa príjemne v každej situácií.

Pirat Pirat / Shutterstock.com

Mohlo by zaujímať tiež:
Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.