Čo prinesie októbrová novinka Obvinená Lucie Saskovej? (rozhovor)

Čo prinesie októbrová novinka Obvinená Lucie Saskovej? (rozhovor)

Knihy a v nich vážne témy, ktoré Lucia Sasková brilantne rozoberá, hoci iní sa im radi vyhýbajú, tešia čitateľov s určitou pravidelnosťou. V posledných rokoch sa jej na každý rok darí pripraviť jednu knihu, ktorá je tak jedným z úspešných tipov na vianočné darčeky. Najnovšie pripravované dielo nesie názov Obvinená a tak ako sme zvyknutí, ani tentoraz nejde o jednoduchý problém a oddychovku. Čo príbeh prinesie a kde autorka čerpala inšpiráciu sme sa spýtali priamo nej, Lucii Saskovej.

Lucia, rozhovor Obvinená

Lucka, prečo Obvinená? Z anotácie chápem, že pôjde o opäť vážnejšiu tému. Žena, ktorá si nič nepamätá je obvinená z najťažšieho zločinu. Dávaš svojim postavám poriadne zabrať.

Neviem čo ma k tomu vedie, ale áno, dávam. (smiech) Možno by vedel odpovedať niekto z mojich psychologických konzultantov, určite to pramení niekde v mojom vnútri alebo si tým niečo kompenzujem. Paradoxne, Unesená pre mňa bola oddychovejšou a ľahšou témou a tak som mala potrebu opäť pritvrdiť v mojich obľúbených psychologických vodách. Prvotný námet vznikol už pri písaní Rozpoltenej.

Odkiaľ si čerpala námet? Ako vieme, mnohé tvoje knihy nie sú o tebe a o tvojom živote. Dovolím si tvrdiť, že našťastie.

No, povedzme si otvorene, nechcela by som mať za sebou toho ani spolovice toľko, čo majú moje hlavné hrdinky. Napriek tomu si uvedomujem, že každú jednu zápletku si niekto prežil a nie vždy sa skončili šťastne. Námety psychologických tém zväčša vznikajú na základe diagnóz, ktoré si ľudská myseľ môže privodiť. Obvinená nie je však tak úplne o konkrétnej poruche, ale o tom, aká vie byť sila ľudskej sugescie, aký je dôležitý správny prístup lekárov a tiež o tom, že nie všetko môže byť tak ako to na prvý pohľad vyzerá.  

Z anotácie cítiť aj detektívnu zápletku. Dočkajú sa čitatelia aj prímesi krimi žánru?

Keď som na knihe pracovala tak som si to neuvedomovala, ale áno. Nebolo to prvoplánové, no príbeh má vraždu, má vyšetrovanie a má záver, z ktorého čitateľ zistí, čo sa vlastne stalo a počas čítania môže sám tipovať, čo alebo kto je za tým. Ale na detektívne príbehy tu máme iných skvelých autorov, takže to nie je o tom, že by som sa pokúšala zmeniť žáner. Čitatelia v Obvinenej nájdu všetko to, na čo sú v mojich predchádzajúcich knihách zvyknutí, dokonca sa stretnú s postavami, s ktorými sa stretli v inom príbehu. Krimi prebieha skôr v pozadí alebo medzi riadkami.

Čo z knihy môžeš prezradiť, že je skutočné a nepotrebovala si k tomu fantáziu?

Fantáziu treba pri písaní aj na tie skutočné pasáže, keď ich prispôsobujem príbehu. Ale je to tu tak pol na pol. Celý príbeh vznikal bez nejakých plánov, nedržala som sa žiadnych skutočných udalostí, postáv, alebo ľudí. Niekedy je to jednoduchšie, niekedy nie, v tomto prípade to odsýpalo celkom „bezbolestne“.

Je to príbeh zo súčasnosti? Myslím, či sa v ňom odzrkadľuje doba rúšok a koronaobmedzení. Predsa len pomaly prenikajú aj takéto udalosti do literatúry.

Čo sa týka rúšok a obmedzení, myslím, že ich v skutočnom živote máme toľko, že v knihách si od nich radi oddýchneme. Aspoň teda ja určite. Bežný život bez rúšok je už asi tak trošku sci-fi, takže pokojne môžem prehlásiť, že som zabŕdla aj do tohto žánru. Vlastne som takú multižánrovú knihu ešte doteraz nikdy nenapísala. (smiech)

Nadväzujú nejako príbehy tvojej poslednej tvorby na seba? Prípadne môžu sa čitatelia tešiť na nejaké pripomienky či zmienky na iné postavy?

 Každá moja kniha mimo série Zlatokopiek je samostatný príbeh. Ale nevylučujem, že sa v Obvinenej (a nie len v nej) môžu čitatelia stretnúť aj s postavami, ktoré sa objavili v inom príbehu. Takmer na každú moju knihu som dostala pripomienku, či nechystám pokračovanie, že by radi vedeli čo bolo ďalej, a tak sa môžu aspoň touto cestou dozvedieť o postavách niečo viac, aj keď si to s odstupom času mnohí čitatelia neuvedomili, ale našli sa aj takí, čo mi písali, či som skutočne písala o nich. Takže, kto hľadá, nájde.

Aký bude ideálny čitateľ, ktorého Obvinená zaujme?

Každý čitateľ, ktorý po mojej knihe siahne je pre mňa ideálny. Či príbeh pochváli, či skritizuje. Aj keď, samozrejme, každého autora tešia viac tí, ktorým sa kniha páči, ale kritika nás zasa veľa naučí a s odstupom času som sa aj na nej naučila nájsť vždy niečo pozitívne. Všeobecne si myslím, že sa bude Obvinená viac páčiť tým čitateľom, ktorí majú radi prostredie psychiatrie a tajomno zákutí narušených ľudských duší. Tým, ktorým sa páčila Nebezpečná, či Rozpoltená. A možno aj tým, ktorí majú radi niečo „iné“.

Ako veľmi ti korona zasiahla do písania? Zmenilo sa niečo v tvojom písaní, čo by mali na svedomí pandemické obmedzenia?

Korona mi neovplyvnila písanie vôbec.  Možno som naň mala dokonca viac času ako predtým. Ja nie som človek, ktorý by nejako extrémne vnímal tieto obmedzenia, sú tu, tak ich jednoducho dodržiavam a rešpektujem. Pri vypuknutí prvej vlny som mala úplne iné starosti a vlastne doteraz som v akomsi móde, v ktorom chodím do práce, píšem a zamestnávam seba aj svoju myseľ naozaj toľkými vecami, že obmedzenia išli tak nejako mimo mňa, aj keď sa ma týkali. Knižný svet však pandémia obmedzila viac ako samotných autorov pri tvorbe, čo je naozaj škoda. Zatvorené kníhkupectvá, zrušené besedy, knižné akcie, festivaly – myslím, že toto pocítil každý autor v iných sférach ako tých tvorivých.

Trend ženských tvárí a farieb na pokožke predpokladám nekončí a ešte bude pokračovať. Budú to stále len ženy? Hlavné postavy príbehov a obálok samotných?

Dúfam, keďže sa z toho už stal akýsi typický znak pre moje knihy. Veľmi sa teším, že sme sa s vydavateľstvom na tomto druhu obálok zhodli, keďže je v tomto umení nekonečná škála možností a ja som z ich tlačenej podoby naozaj nadšená. Ťažko povedať, čo bude neskôr, je síce pravda, že ja sama mám už ďalšiu obálku k príbehu, na ktorom práve pracujem, premyslenú, uvidíme, či sa budeme zhodovať s vedením aj naďalej a budeme pokračovať v tejto, pre mňa naozaj pútavej obálkovej sérii.

Ďakujem za tvoj čas a pripravovanej knihe, ktorá sa v predaji objaví v októbri 2021 prajem mnoho spokojných čitateľov.

Ja ďakujem! 😊

V PREDAJI:  Kniha je v predpredaji s podpisom na bux.sk


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.