ZN.SK
Kúpele Bojnice

Kúpele Bojnice: areál kúpeľov sa vylepšuje, pramene majú rozhľadne

Bojnice sa nám spájajú najmä v súvislosti s hradom a jedinou štátnou ZOO na Slovensku. Kúpele Bojnice sú však ďalším mimoriadne významným miestom…

Bojnice sa nám spájajú najmä v súvislosti s hradom a jedinou štátnou ZOO na Slovensku. Kúpele Bojnice sú však ďalším mimoriadne významným miestom, ktoré mesto Bojnice preslávilo a dotvára zároveň dôležitý cieľ turistického záujmu. Pri vymenovávaní kúpeľov sa však Bojnice neobjavujú medzi TOP 5 známymi lokalitami Slovenska, čo sa však zrejme čo chvíľa zmení.

Kúpele Bojnice

Dlhé roky populárne kúpele skôr pre malý komplex niekoľkých budov sa už nejaký čas rozrastá. Areál pod hotelom Regia v malej doline ukrýval oddychovú zónu s prameňom a niekoľkými jazierkami s leknami.

Lokalita rastie a zlepšuje sa

V súčasnosti už funguje zariadenie Lysec, ktoré pripomína architektúrou iné kúpeľné lokality. Id eo luxusnejšie ubytovanie, než klasické ubytovacie zariadenia v okolí. Obľúbeným miestom je Jánov bazén prístupný aj verejnosti, do ktorého vstup sa platí v Liečebnom ústave Mier. Taktiež je prístupný aj vonkajší bazén s horúcou vodou, ten však nie je prístupný deťom. Deti platia 4 EURÁ do 15 rokov aj v prípade malého bábätka. Zľava je možná pre ZŤP, avšak vstupné je presne na hodinu a prísne je táto hodina kontrolovaná. Už tento rok si však mimo toho môžete oddýchnuť v areáli, ktorý získava čoraz krajší vzhľad.

Kúpele Bojnice

Foto: ak prichádzate z hora z priestorov budúceho parkoviska a veľkého areálu, nájdete hotel Lysec od ešte len budovanej cesty.

Kúpele Bojnice

Foto: fotografia stavby, ktorá už dnes prezrádza zaujímavú architektúru.

Kúpele Bojnice

Foto: prístupný bazén a soľná jaskyňa v jednej z najstarších budov komplexu.

To, čo si pre návštevníkov pripravujú Kúpele Bojnice na blížiacu sa sezónu však bude naozaj konkurenčne schopné iným kúpeľným lokalitám. Stavajú sa nové budovy a pripravujú sa chodníky po okolí v miestnom parku medzi stromami. Celá plocha doliny tvorená parkom a chodníkmi má dve veže, na ktoré sa dá vyjsť točitým vonkajším schodiskom. Sú to rozhľadne, v ktorých spodných priestoroch sú kúpeľné pramene s vodou. Z nich si môžete načerpať vodu do vlastných fliaš. Okolie je čoraz zaujímavejšie.

Kúpele Bojnice

Foto: Prístupné pramene vyzerajú po novom práve takto. Vežička s rozhľadňou je voľne prístupná a v dolných priestoroch nájdete prístupný prameň.

Kúpele Bojnice

Foto: starostlivosť o celý areál dáva do pohybu viacerých ľudí, od ťažké mechanizmy, bagre, buldozéry na opačnom svahu po nástroje na zber lístia.

Miestne jazierka majú vodné rastliny a obývajú ich krotké kačky. Zeleň je udržiavaná a lokalita čistá. Rozšírením prístupnej plochy pre pešie prechádzky a rozšírením ubytovacích možností sa v mnohom zlepší aj popularita lokality. Kúpele Bojnice môžu zaujať výstavbou a zaujímavým rozširovaním, avšak záležať bude odteraz hlavne na:

  • Marketingu a propagácii miesta
  • Spôsobu vedenia kúpeľov a spoluprác
  • Komunikácii s ľuďmi, zákazníkmi a novými zákazníkmi

Kúpele Bojnice, ich účinky a vlastnosti

Kúpele Bojnice ležia v Hornonitrianskej kotline vo výške 297 metrov nad morom. Nachádzajú sa vo veľmi pokojnom prostredí ďaleko od ruchu mesta, ruchu turistov ako aj ruchu dopravy. Miesto obklopené horami. Voda je tu hydrogén-uhličitano-síranová, vápnikovo-horčíková hypotonická akraterma s teplotou 28° – 52°C získavaná z až 9 prameňov z rôznych hĺbok až 1500 metrov. V kúpeľoch sa liečia ochorenia pohybového aparátu, nervovej sústavy, ale aj ženské zdravotné ťažkosti, choroby močových ciest a obličiek ako aj chorôb z povolania, čo je pomerne nová indikácia.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu