Pri Bratislave a rakúskej hranici dodnes stojí postavený murovaný tank

Pri Bratislave a rakúskej hranici dodnes stojí postavený murovaný tank

Neďaleko Bratislavy pri rakúskych hraniciach stojí v poli osamotený tank. Až z blízka je možné všimnúť si, že nejde o skutočný sovietsky tank T-34. Šlo o maketu, ktorú postavili z tehál. Sústava bratislavských bunkrov v okolí Petržalky z obdobia prvej Československej republiky sú obľúbeným cieľom cykloturistov aj peších. Murovaný tank je však záhadou. Vedú sa už dlho dohady o jeho účely aj pôvode.

Maketa na cvičenie streľby, alebo maketa zastrašovania?

Precízne vybudovaná maketa z tehál bola vo svojej dobe úplným tankom s hlavňou. Dnes sa rozpadá. Chýba zdokumentovaný pôvod a jasný účel. Kým na jednej strane sa hovorí o tom, že maketu vybudovali Nemci, iné dohady hovoria o možnosti, že mal slúžiť na zastrašovanie. AK bol z diaľky pozorovateľný ako reálny vyčkávajúci tank, mohol zaujať spravodajstvo. Avšak aj to len jeden krát po popise súradníc, ktoré tak mohli byť definitívne známe. Prácnosť vybudovania takejto makety mohla ako maketa slúžiaca na zastrašovanie slúžiť aj prípadným migrantom utekajúcim k rakúskym hraniciam.

Zastrašovať určite mohol. Nie však dlhodobo a nie profesionálne delostrelectvo. Argumentom, že šlo o palebné cvičisko nahráva fakt, že sú na ňom viditeľné stopy po streľbe. To však nemožno použiť ako argument, že išlo o cvičný cieľ, keďže aj na reálny tank, alebo v domnienke, že ide o reálny tank, sa strieľa. Silným kalibrom a v prípade núdze aj tým slabším. Na prebudenie, alebo presvedčenie, či ide o tank v službe, alebo opustený. Teória o cvičisku však nemusí byť úplne zatratenia hodná. V jeho okolí je niekoľko palebných pozícií – stavieb, z ktorých mohla prebiehať organizácia cvičení. AJ keď objekt je príliš blízko hraníc, čo nie je ideálna poloha na vojenské cvičenia. Skôr výborná príležitosť na medzinárodné provokácie.

Jedno je isté

Nech je však účel tejto stavby akýkoľvek, je raritou. Tá si v rámci vlastného objavovania zaujímavej vojenskej histórie pohraničia Petržalky a okolia zaslúži našu pozornosť. Dnes ide o stavbu v zlom technickom stave aj pre pôsobenie zubu času. Postavená z tehál a malty je vnútri dutá. Sprístupňuje sa cez jej vnútro aj hlaveň, no nie je úplne odporúčané liezť dnu aj pre uvoľnené tehly.

GPS: 48.112114, 17.076067

Murovaný tehlový tank nájdete na mieste zhruba v strede medzi bunkrami B-8 Hřbitov na juhu a severnejším bunkrom B-6 Vrba. Tesne pri rakúskych hraniciach.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.