Podersdorf am See, najkrajšia pláž Neziderského jazera a maják - Fakty

Podersdorf am See, najkrajšia pláž Neziderského jazera a maják

Prístavné mesto Podersdorf am See na brehu Neziderského jazera je jedno z najatraktívnejších miest jazera pre Slovákov. Prichádzajú sem priamo na bicykloch, prípadne motorovou dopravou. Cyklisti však neraz ďalej využívajú spojenia trajektom na opačný breh, kedy môžu pokračovať po bohatej sieti cyklotrás, ktorých majú v tejto časti Rakúska naozaj veľa. Podersdorf am See priláka návštevníka v prvom rade na miestne pláže, na svoj neodmysliteľný symbol – maják, ale tiež na miestnu gastronómiu a služby.

Podersdorf am See, Rakúsko Neziderské jazero

Podersdorf am See a jeho maják

Miestny maják je symbolom mesta. Je na každej magnetke, pohľadnici, je v logu mesta, na stránkach, v rôznych symboloch a znakoch, či vyobrazeniach znakov miestnych organizácií. Miestny maják je jediný maják na pobreží jazera, je obľúbeným cieľom fotografov aj autorov reklám. Svadobné fotografie pri majáku nie sú ničím výnimočné. Dňom i nocou je v prevádzke a vzhľadom na to, že stojí na móle a nie na pevnine, odfotografovať nie je žiaden problém aj bez ľudí.

Podersdorf am see, Rakúsko pri Neziderskom jazere

Dominantou tohto mesta na pobreží je aj miestne mólo. Aj jeho okolie je pekne udržiavané, čiastočne je v pevnej časti zatrávnené, následne je len drevené s reštauráciou pri vstupe do trajektu.

Podersdorf am See a miestna pláž

Miestna 2 kilometre dlhá pláž s mólom s majákom sa považuje za najkrajšiu. Pobrežie celého jazera je udržiavané, čisté, chránené a pod kontrolou úradov. Nečakajte žiadne skládky, nevhodné správanie domácich a následne ani návštevníkov. Pokojná atmosféra, výborná voda, veľmi pozvoľný vstup do vody, malá hĺbka. To sú tradičné vlastnosti Neziderského jazera.

Podersdorf am See, Rakúsko Neziderské jazero

Celé pobrežie Neziderského jazera je známe rákosovými porastmi. Na mnohých miestach sú husté, napríklad celkom na juhu sú v močarinách nepriechodné, jednak pre terén, ale aj pre ochranu. V prípade Podersdorf am See však nenájdeme veľa rákosia. Ide len o lokálne malé miesta, kde sa rákosie nachádza. Po oboch stranách majáku sú menšie lokality, ale nič zásadné.

Podersdorf am See, Rakúsko Neziderské jazero

Cyklisti si prídu na svoje

Mesto je podobne, ako Neusiedl am See a akékoľvek iné známe miesto na brehoch jazera, dobre pripravené na cyklistov. Bicykle sú všade a aj obchody počítajú s tým, že ich návštevníci potrebujú niekam bicykle zaparkovať. Miestne cyklotrasy vedú po pobreží, ale aj v blízkosti hlavných ciest. Pretínajú rôzne miesta a spájajú jednotlivé mestá a prístavy. Poteší fakt, že polovica trajektov je vybavených priestorom pre bicykle, alebo že miestne cyklotrasy sú širšie a zvládnu tak ponúkať priestor pomalším aj rýchlejším cyklistom zároveň. Bicykle sa dajú aj požičať. Veľa Slovákov sem prichádza autom s bicyklami, alebo priamo na bicykli už z Bratislavy.

Udržiavané pláže

Miestne pláže, tak ako je na Neziderskom jazere zvykom, sú spoplatnené. Uzavreté areály, kam sa dostanete po úhrade, poskytujú udržiavané trávniky, ležadlá, slnečníky, čistú pláž, sociálne zariadenia, prezliekarne, ale aj športoviská, možnosti prenájmu motorových člnov (bez nutnosti vlastniť preukazy a doklady o spôsobilosti viesť plavidlo a podobne). Prenajať sa dajú šliapace bicykle a ďalšie športové potreby, kajaky a podobne. Cena vstupného na pláž je v roku 2017 nasledovná. Dospelý za celodennú kartu zaplatí 5,80 EUR, za 7 dní 35,50 EUR. Dieťa vo veku 6 – 15 rokov platí za jeden deň 2,20 EUR a za 7 dní 13,50. Dieťa pod 6 rokov má vstup bezplatný. Cena sa mení v prípade príchodu po 14:00. Cena dospelej osoby je 4,40 EUR a cena dieťaťa od 6-15 rokov je 1,20 EUR. Doba otvorenia pokladní je od 08:00 hod. do 18:00 hod.

Atraktívne miesta mimo brehy jazera

Podersdorf je zaujímavý aj vo vnútri. Majú tu chodník slávy, kde ale filmové hviezdy nehľadajte. Skôr športové, majstrov sveta a víťazov cyklistických pretekov, majstrov sveta v Tour De France, Vuelte a mnohých iných slávnych pretekoch. Chýba Peter Sagan, predsa len títo tu sú staršie ročníky. Za pozornosť stojí aj návšteva a ochutnanie miestnej gastronómie v niektorej z reštaurácií pri hlavnej pobrežnej ulici. Dávajú si záležať na chuťovej aj vizuálnej stránke a naozaj je stále čo objavovať. Lákavá je aj zmrzlina. Hoci kopček stojí až 1,50 EUR a trojitá zmrzlina tak vychádza na 4,50 EUR, je populárna a priam akýmsi pravidlom pri návšteve Podersdorfu. Niektoré chute vám totiž inde nevyrobia.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.