ZN.SK > Blog > Veda > História > Pevnosť Boyard a jej pestrá história, živá vďaka francúzskej televíznej šou

Pevnosť Boyard a jej pestrá história, živá vďaka francúzskej televíznej šou

Pevnosť Boyard je pre mnohých televíznych divákov v prvom rade známa televízna relácia nabitá akciou, premýšľaním a rébusmi. Má komplikovanú pestrú históriu…

Pevnosť Boyard je pre mnohých televíznych divákov v prvom rade známa televízna relácia nabitá akciou, premýšľaním a rébusmi. Dokázali sme sa svojho času pozerať na niekoľko sérií pôvodných francúzskych dielov s celkom neznámymi ľuďmi, keď ich vysielala televízia NOVA a bolo nám jedno, čo sú to za tváre. Hlavným lákadlom boli neustále pestré úlohy, zákutia, pasce a hádanky, pri ktorých ľuďmi s fóbiami tuhla krv v žilách a pre nadšencov originálnych rébusov šlo o studnicu nápadov.

Pevnosť Boyard, fort Boyard, francúzsko

Pevnosť Boyard ako televízna šou zaujala aj Slovákov slovenskými tvárami, keď sa televízii Markíza podarilo pred rokmi vyslať niekoľko známych tvárí, aby bojovali o zlatý poklad. Pevnosť Boyard je však mimo televízie reálna pevnosť, ktorú pred rozpadnutím a nezáujmom zachránila televízna spoločnosť vytvárajúca spomínanú šou. Históriu mala pritom pomerne komplikovanú.

História pevnosti Boyard

Pevnosť Boyard naozaj existuje. Nie sú to žiadne umelé kulisy, alebo miesto vybudované len pre účely tejto televíznej šou. Práve naopak. Ide o skutočnú mohutnú pevnosť, ktorej stavba stojí osamotená na morskom pobreží. Konkrétne medzi ostrovmi Île-d’Aix a Île d’Oléron v morskej úžine Pertruis d’Antioche na francúzskom pobreží. Pôvodne mala mať obrannú funkciu, aj keď výhodnou mohla byť aj funkcia väzenia. Postavili ju na vyčnievajúcich kamenných základoch a dnes jej konštrukcia pripomína stavbu podobnú na antické amfiteátre, vyčnievajúca priamo z mora s jednoduchou architektúrou oválnej hrubej kamennej stavby. Vetrom a morom ošľahaná sa začala stavať v roku 1801 za čias slávneho cisára Napoleona, no nápad nepochádzal od neho. Už v roku 1666 existovali záznamy o zámeroch postaviť pevnosť a myšlienka pochádzala z hlavy Ľudovíta XIV. Výber lokality nebol náhodný. Francúzi pevnosť potrebovali ako obrannú stavbu pre prípad invázie cudzej armády, najmä námorníctva Britského kráľovstva. Obsadením niektorého z ostrovov pri pobreží by mohol nepriateľ získať východiskový bod výpadov a priestor pre strategickú základňu.

Stavba bola veľmi drahá a komplikovaná. Na mieste bolo vytýčených viacero bodov, stavitelia natiahli niekoľko lán, zakotvili viacero člnov a začala sa nesmierne komplikovaná práca odkázaná na časté čakanie na odliv, aby aj samotná hladina nebola tak vysoko od dna. Kamenné pieskovcové bloky sa totiž nedali postaviť všade na pevné dno, ale na pieskové dno v neustálom pohybe vďaka pohybu mora. Uložené kamenné bloky však stále pracovali. Pohyb mora pohyboval so všetkým. V roku 1809 sa stavba prerušila a obnovil ju až kráľ Ľudovít Filip I. v roku 1837, keď si to žiadalo plánovanie kvôli obnovenému napätiu medzi Francúzskom a Britskými ostrovmi. Stavbu dokončili až v roku 1857, kedy však došlo k jej dokončeniu už len z princípu všetkých doterajších investícií. Jej význam upadol, keďže aj delostrelectvo malo lepší dostrel a nepotrebovalo v tom čase až takto vysunutú obrannú baštu v mori. Aj preto sa v nasledovnom období z miesta stala väznica, ponúkajúca izolované miesto ideálne na držanie väzňov v menej nákladných prísnych podmienkach.

Novodobá história už sa niesla v znamení mimoriadneho chátrania a poškodenia nie delostrelectvom, ale vďaka prírode a nezáujmu ľudí o tento objekt. V roku 1862 v nej zostali prázdne väzenské cely, hnijúce drevo a množstvo hniezdiacich pobrežných vtákov, ktoré tu nerušene hniezdili niekoľko rokov. Vtedy ju kúpila v aukcii súkromná osoba, ktorá ale nedokázala zaistiť obnovu pamiatky a tak sa dostala ďalším predajom do rúk súkromnej francúzskej televíznej spoločnosti. Tá ju obratom predala za symbolický jeden frank samospráve regiónu Charente-maritime, s ktorou objekt opravili a od roku 1989 až 1990 pretvorili pre účely dnes stále vysielanej a úspešnej televíznej relácie známej ako Fort Boyard – Pevnosť Boyard.

Zmysel šou Pevnosť Boyard

Zmyslom televíznej šou je zábava, akcia, napätie a premýšľanie. Koncept ťaží z histórie objektu, dobových nástrojov, predmetov, zariadenia a celkového dojmu napoleonskej éry. Jednotlivé cely a priestory pevnosti sú plné rôznych nástrah a rébusov.

Pevnosť Boyard, fort Boyard, francúzsko

Tím ľudí, ktorý sa dostane, má za úlohu zbierať indície a vďaka nim uhádnuť konečné heslo. Ak ho uhádne správne, v miestnej klietke sa začnú sypať zlatky. Tie sú pri súťažných tímoch celebrít využívané ako výhra pre nadácie a združenia, keďže výhra pre jednotlivcov by bola nepochybne braná negatívne. Pre televízne účely bola k pevnosti pristavaná plošina na spôsob ropnej plošiny, na štyroch pilieroch, ktorá odoláva vlnám a počasiu. Na nej sa nachádzajú vysielače, elektronika a elektroinštalácie. Pevnosť je od začiatku využívania pre televízne šou elektrifikovaná.

Mohlo by zaujímať tiež:




Zavřít reklamu