Osýpky, infekčné ochorenie červených vyrážok na koži - Zaujímavé novinky ZN.SK

Osýpky, infekčné ochorenie červených vyrážok na koži

Infekčné ochorenie virózneho pôvodu, pri ktorom sa objavujú vyrážky príznačné pre túto chorobu, patrí medzi najznámejšie infekčné ochorenie vôbec. Vyvolávateľom tejto choroby je osýpkový vírus. Vyskytuje sa iba u človeka. Osýpky sa šíria vzduchom (kvapôčkami). Inkubačná doba ochorenia sú 1-2 týždne. Spájame si s nimi osýpkové večierky, na ktorých sa snažia rodiny posilniť imunitu detí tým, že ich získajú v detstve. Osýpky v dospelosti totiž môže človek znášať oveľa horšie.

Osýpky

Príčiny

Osýpky najviac postihujú deti v predškolskom veku a ľudí, ktorí trpia buď podvýživou alebo im chýbajú vitamíny. Toto ochorenie je veľmi nákazlivé, preto by mal byť človek s týmto ochorením v karanténe. Keď sa vírus dostane do tela, vnikne cez biele krvinky až do lymfatických uzlín a odtiaľ do celého tela.

Príznaky

Ochorenie začína asi v 10. deň nákazy. Prvými príznakmi choroby sú bolesť a začervenanie očí, zvýšená teplota a zápal spojiviek. Dodatočne sa začne prejavovať dráždivý kašeľ a objavia sa biele škvrny v ústnej dutine. Toto sú príznaky prvej fázy, ktorá trvá asi štyri dni.
V druhej fáze sa začnú objavovať vyrážky a škvrny. Najprv sa objavujú na hlave, následne na trupe a končatinách. Vyrážky sú prevažne červené alebo červenohnedé a majú asi pol centimetra. Čím viac vyrážok sa objaví o to viac klesne teplota, do 8 dní zväčša aj ostatné príznaky.

Je očkovanie potrebné?

Očkovanie proti osýpkam u detí je spojené s očkovaním proti ružienke, príušniciam a rubeole v spoločnej vakcíne nazývanej MMR vakcína. Očkuje sa na 2 krát, tzn. V 15. mesiaci života a v 11. roku.
Všetky očkovacie látky sú v 1 očkovaní jedného vpichu, pričom vakcína obsahuje vírusy všetkých štyroch ochorení (ružienka, osýpky, príušnice a rubeola), hoci sama tieto vírusy v tele nemôže vyvolať. Ide, ako to už pri vakcínach býva, o vyvolanie reakcie imunitného systému a výstavbu protilátok.

Vedľajšie účinky môžu byť:

  • výskyt vyrážok
  • zväčšené uzliny
  • zvýšená teplota

Toto všetko sú len dočasné príznaky a očkovanie je preferovanou voľbou prevencie.

  • až 95% detí získava týmto očkovaním celoživotnú imunitu.
  • ak je dieťa choré, tak očkovanie treba odložiť. Osoby s oslabenou imunitou a alergiou na neomycín nemôžu byť zaočkované.

Sú osýpky počas tehotenstva nebezpečné?
Priebeh ochorenia v tehotenstve sa od netehotnosti ničím neodlišuje, ale sú tu samozrejme isté riziká. Najnebezpečnejšia je choroba v prvom trimestri. Tým, že tehotná žena dostane osýpky u dieťaťa to môže spôsobiť spomalenie niektorých vývojových procesov, čo môže spôsobiť následne problémy so srdcom, hluchotu, rázštep pery, postihnutie a v niektorých prípadoch aj potrat. V štvrtom mesiaci už riziko poškodenia klesá. Najlepšie sa tehotná žena uchráni pred osýpkami tým, že sa bude vyhýbať ľuďom s podozrením na toto ochorenie. Avšak celkovo najlepšie sa človek uchráni pred touto chorobou buď jej prekonaním v detstve alebo preventívnym očkovaním.

Pripravila Katarína

4.5/5 - (2 votes)
Mohlo by zaujímať tiež: