ZN.SK
Stalin a posvätná ikona

Zachránila Moskvu v roku 1941 zázračná ikona? / Stalinov zúfalý rozkaz

Vedeli ste, kam až Nemci došli počas II. svetovej vojny? Nemecká jednotka, ktorá tridsiateho septembra 1941 dorazila k mostu na moskovskom predmestí Chimki

Vedeli ste, kam až Nemci došli počas II. svetovej vojny?  Nemecká jednotka, ktorá tridsiateho septembra 1941 dorazila k mostu na moskovskom predmestí Chimki mala priamy výhľad na veže Červeného námestia. Nebolo sa čomu čudovať, nachádzali sa len 16 kilometrov od Červeného námestia. Zúfalá situácia Moskvy a jej vtedajšieho vládcu Stalina viedla k opatreniu, ktoré by sme si v tomto nejateistickejšom štáte sveta, za ktorý sa SSSR vtedy tak hrdo vyhlasovalo, vedeli ťažko predstaviť.

Stalin a II. svetová vojna, moskva a pravoslavna cirkev

 

Presvätá Panna a bombardér

Špeciálna jednotka sa ponáhľala ku kazaňskému chrámu v Petrohrade a tam vyzdvihla ikonu Presvätej Bohorodičky. Odviezla ju na poľné letisko za Moskvou, tam už na ňu čakal pristavený bombardér so sprievodom stíhačiek. Vo chvíli najťažšej tento zvláštny letecký útvar trikrát obletel Moskvu. Od východu, cez juh, ťažko skúšaný západ a severné miesta najhoršieho prielomu, aby sa potom vrátil na východ. Od tejto chvíle sa vojenské šťastie od Nemcov odvrátilo. V tomto ročnom období nevídané dažde a bahno vystriedali v septembri kruté mrazy.

Stalin a posvätná ikona

Bývalý študent bohoslovia Stalin kapituluje

Ale čo prinútilo Stalina povoliť Žukovovi priviezť ikonu Bohorodičky z Leningradu, kde už mesiace predtým držala IKONA podobným spôsobom obranu proti Nemcom, ktorí tu po prvý krát nedokázali v celej vojne mesto dobyť a preto sa museli zakopať? Vtedy ešte nikto nemohol vedieť, že slová Bohorodičky z proroctva z ďalekej Sýrie: „Tam, kde som ja a moja nebeská ochrana, mesto nepadne do rúk nepriateľa“, spôsobí neskôr v Stalingrade to, že obrancovia na maličkom území na pravom brehu Volgy s ikonou uprostred svojho územia zázračne udržia.

Stalin a II. svetová vojna, moskva a pravoslavna cirkev

Proroctvo z libanonských hôr

Stalin náhle nechal otvoriť opäť v celom Sovietskom zväze 22 tisíc chrámov a duchovné semináre, akadémie, Trojicko-sergijevskú lávru, Kyjevo-pečerskú lávru aj niektoré kláštory. Tomu však predchádzala misia maršála generálneho štábu Šapošnikova, ktorý bol jedným z dvoch vojakov, s ktorými si Stalin tykal. Nikto iný by si niečo také neodvážil. Mal mu odovzdať list zo vzdialených libanonských hôr. V liste Stalinovi sýrsky metropolita Eliáš písal, že je potrebné otvoriť kostoly, presttať prenasledovať cirkev a vyniesť kažaňskú ikonu na frontu, aby pomohla Moskve, Leningradu a Stalingradu. Stalin, tento bývalý študent kňažského seminára, proroctvo poslúchol.

Zjavenie v podzemnej kaplnke

Metropolita zbratrenej pravoslavnej cirkvi v Sýrii Elijáš pozoroval s narastajúcimi obavami situáciu v Nemeckom napadnutom Rusku. Rusko, ktoré miloval, vypadalo úplne stratené. Keď už nevidel iné východisko, rozhodol sa pre modlitebný hrdinský čin. Nechal sa zamurovať do podzemia kláštora, len s ikonou presvätej Bohorodičky. V podzemí, kam nepreniká jediný zvuk a kde nie je nič okrem ikony, nejedol, nepil, nespal a stále sa modlil za záchranu Ruska. Tu sa mu náhle tretí deň zjaví Bohorodička v ohnivom stĺpe, ktorá mu odovzdá posolstvo pre Stalina.

Víťazstvo s ikonou

V rokoch 1941-1947 tak pravoslávna cirkev znovu naberá sily. Obrancov Moskvy, Leningradu a Stalingradu tak povzbudzovali modlitby a hlahol zvonov a teraz ako obliehatelia bájneho Jericha vyskúšajú tiež účinok ikony na prvom veľkom nemeckom meste, totiž Königsbergu. Ikona pomôže prelomiť obranu nemeckej pevnosti, v ktorej bola videná naposledy pred svojim zmiznutím Jantárová komnata. Sovieti víťazia na všetkých frontách, Stalin sa cíti opäť na koni a tak sa rozhodne pokúšať samo nebo. Ale o niečo skôr už v roku 1943 si tak do Kremľa pozýva všetky štyri vládnuce archiereje pravoslávnej cirkvi z území, ktoré Sovietsky zväz už dobyl späť.

Stalin a II. svetová vojna, moskva a pravoslavna cirkev

Má v hlave veľký plán. V zhruba rovnakej dobe umierajú za zvláštnych okolností na druhej strane východnej fronty, pri prapodivných nehodách archierejové Ukrajiny, Pobaltia a Bieloruska, všetky tieto „nehody“ má na svedomí nemecká tajná služba, ktorá hoci má ešte tieto časti zeme pod kontrolou, radšej jedná v rukavičkách.

Stalin a II. svetová vojna, moskva a pravoslavna cirkev

Ejzenštajnov veľkofilm točený za vojny

Za sťažených vojnových podmienok sa Stalin rozhodne natočiť Alma-Ate monštrózny veľkofilm Ivan Hrozný. Film je posolstvomo Stalina svetu a obsahuje v sebe všetky dôvody, prečo Stalin necháva žiť pravoslávie aj po vytiahnutí z ťažkých chvíľ vojny a naopak ho ešte podporuje a to dokonca aj v Sýrii, Turecku, Grécku a v ďalších krajinách. Krutý a despotický cár Ivan Hrozný vo svojej hlavnej filmovej replike hovorí:

Stalin a II. svetová vojna, moskva a pravoslavna cirkev

„Dva Rímy padli a Tretí, Moskva, odoláva a štvrtého Ríma nebude. A tomu „Tretiemu Rímu: Movskovskej ríši, jediným vládcom od teraz budem ja. Ja sám!!!“

Stalin, ktorý v sebe Ivana Hrozného vidí, dúfa, že sa mu pomocou rôznych čachrov a akcii tajnej služby podarí dosiahnuť to, že všetky samostatné pravoslávne cirkvi po svete uznajú Moskvu, ako svoj Vatikán. Keď je v roku 1947 jasné, že sa tieto autonómne cirkvi po svete vrátane USA tlaku nepodvolia, začína v Sovietskom zväze opäť temná doba.

Více naleznete ve filmovém archivu www.filmpopular.cz ve filmech, které si můžete pustit online:  STALIN A TŘETÍ ŘÍM  a  PRAVOSLAVNÝ KŘÍŽ PROTI SVASTICE

Autor: pripravil Milan Zacha Kučera, Foto: archív autora a archív CSFS, Viktor Beljakov

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu