ZN.SK
Koloseum v Ríme

Antika: umelecký sloh v architektúre a charakteristika

Antika v architektúre je najstarším slohom, ktorý má jasné ustálené prvky a je možné s ním narábať ako určitou kategóriou…

Antika v architektúre je najstarším slohom, ktorý má jasné ustálené prvky a je možné s ním narábať ako určitou kategóriou zahŕňajúcou rozsiahle obdobie a tiež územie. Vyvíjala sa od polovice 8.st pred n.l. až do 5.st. n.l. v oblasti pod vládou Rímskej ríše. Vznikla zlúčením predchodcov etruskej a gréckej architektúry. Antické pamiatky sa nám zachovali len vzácne. Najmä priveľmi dlhý vek, no aj prestavby a zemetrasenia nám do dneška zachovali len málo pamiatok. Cisár Nero zbúral Rím, zemetrasenia zničili niekoľko gréckych ostrovov, Pompeje, či len vojny a zub času. Antické pamiatky sa nám zachovali aj z čias rozkvetu starovekého Grécka a vôbec helenistickej časti Rímskej ríše, ktorá siahala až do Malej Ázie. Aj preto dnes môžeme v Turecku obdivovať Hierapolis, Efes, Anamur a mnoho iných aj menej známych miest plných dodnes zachovaných ulíc, aj keď budovy sa dávno rozpadli takmer na prach a hŕbu kamenia. Toto obdobie sa vyznačovalo mocnými piliermi a valenými klenbami. Mohutné kamenné stavby, ktoré je ťažké zničiť nepriateľom, vode, vetru aj času, sa nám zachovali neraz dodnes.

Koloseum v Ríme

Pamiatky:

Z pamiatok, ktoré v rámci antiky patria medzi najznámejšie a najvýznamnejšie aj v rámci prezentovania umeleckého slohu, patria napríklad:

– Rímsky akvadukt Pont du Gard (Francúzsko)
– Koloseum v Ríme
– Trajánov stĺp v Ríme
– Via Sacra – najstaršia ulica v Ríme
– Amfiteáter El Jem v Tunisku
– Hierapolis, Efes, alebo Aspendos v Turecku
– Zvyšky antických miest v Líbyi
– Palmýra, dnes ešte väčšia ruina v Sýrii
– Anamur na najjužnejšom mieste Turecka a mnoho iných

Antické pamiatky na Slovensku

Na Slovensku sa nám z tohto obdobia nezachovala žiadna celistvá stavba, múr, či oblúk. Máme len naozaj základy rímskych stavieb, ktoré boli súčasťou Limes Romanus, severnej hranice Rímskej ríše, na ktorej fungoval čulý obchodný ruch. Vo Veľkej Iži pri Komárne máme zvyšky základov rímskeho tábora Kelementia. V Rusovciach v Bratislave máme neďaleko miestneho kostola zvyšky rímskeho tábora Gerulata. Z tohto obdobia máme špeciálnu pamiatku v Trenčíne, skutočný reálny nápis na skale pod hradom o víťaznom ťažení rímskych légii na našom území. Najbližšie k nám v Rakúsku majú zrekonštruované podobné nálezisko, aké je u nás blízko Bruck an der Leita s názvom Carnuntum.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu