Najznámejšie obete inkvizície a prípady popravených žien
Inkvizícia, historická súdna inštitúcia Katolíckej cirkvi, vznikla v 12. storočí. Úlohou inkvizície bolo potieranie kacírstva a známou sa…
Inkvizícia, historická súdna inštitúcia Katolíckej cirkvi, vznikla v 12. storočí. Úlohou inkvizície bolo potieranie kacírstva a známou sa stala predovšetkým vykonávaním inkvizičných súdov, ktoré mali za úlohu odhaľovať, usvedčiť a trestať kacírske konanie. Dodnes známe napríklad aj prípadmi odhaľovania čarodejníc. Hoci jej obete boli rôzne, najznámejšími sa stali práve prípady žien, ktoré často čelili obvineniam z čarodejníctva, kacírstva alebo nepravých náboženských praktík. V knihe Miesta zločinu a tragédií sa autor venuje Slovensku a našim mestám, procesom s čarodejnicami, témam ako boli popravy, šibenice, ale aj mnohé iné nešťastia a tragédie v našich dejinách. Naznačuje pritom aj dianie v západnej Európe, v Nemecku a Španielsku, kde za hromadnými popravami žien viedol rozsiahly fanatizmus. Aké mená patria v rámci upaľovania čarodejníc, alebo len žien obvinených z kacírstva v histórii medzi najznámejšie?
Známe historické obete inkvizície
Joan of Arc (Jana z Arku)
- Miesto a dátum narodenia: Domrémy, Francúzsko, 1412
- Smrť: Rouen, Francúzsko, 30. mája 1431
- Previnenie: Kacírstvo a čarodejníctvo
- Spôsob popravy: Upálenie na hranici
Jana z Arku, známa aj ako Panna Orleánska, bola francúzska dedinská dievčina, ktorá tvrdila, že počuje hlasy svätcov a dostáva pokyny priamo od Boha, aby pomohla Francúzsku počas storočnej vojny s Anglickom. Na čele francúzskych vojsk dosiahla niekoľko kľúčových víťazstiev, no po zajatí Burgunďanmi v roku 1430 bola odovzdaná Angličanom. Bola postavená pred cirkevný súd a obvinená z kacírstva a čarodejníctva, najmä kvôli jej víziám a noseniu mužského oblečenia. Súdna moc inkvizície ju uznala vinnou a upálili ju na hranici. V roku 1456 bola po smrti rehabilitovaná a v roku 1920 vyhlásená za svätú. Viac o tejto historickej postave je v samostatnom článku.
Galeote Gómez
- Miesto a dátum smrti: 26. februára 1546, Valladolid, Španielsko
- Previnenie: Luteranizmus
- Spôsob popravy: Upálenie na hranici
Galeote Gómez a jej prípad sa odohral v Španielsku. V 16. storočí dostala do rúk španielskej inkvizície počas jej kampane proti luteránom. Inkvizícia bola veľmi aktívna pri potláčaní protestantských myšlienok v Španielsku a podobne ako v iných prípadoch, obvinenia zahŕňali kacírstvo a náboženský nesúhlas s katolíckou vierou. Bola jednou z prvých žien, ktoré inkvizícia v tomto období upálila ako „luteránsku heretičku“.
María de Cazalla
- Miesto a dátum narodenia: Tarancon, Španielsko, okolo 1490
- Previnenie: Kacírstvo, reformné myšlienky
- Výsledok: Odsúdená, no nepopravená
María de Cazalla bola mystička a náboženská reformátorka, ktorej názory boli považované za neortodoxné. V roku 1532 bola obvinená z kacírstva, keďže jej myšlienky spájali náboženstvo s názorom na vnútornú spiritualitu, čo bolo v rozpore s oficiálnou katolíckou doktrínou. Napriek obvineniam sa vyhla trestu smrti, čo bol výnimočný prípad, keďže bola odsúdená iba na verejné pokánie a zbavenie duchovného postavenia.
María Pizarro
- Miesto a dátum smrti: Toledo, Španielsko, 1569
- Previnenie: Čarodejníctvo
- Spôsob popravy: Upálenie na hranici
María Pizarro bola jednou z mnohých žien, ktoré inkvizícia v 16. storočí upálila za čarodejníctvo v Španielsku. Bola obvinená z praktizovania mágie, no inkvizičné záznamy nám o jej prípade veľa nezachovali. V tej dobe bol strach z čarodejníctva veľmi rozšírený, a ženy, ktoré vykazovali akékoľvek náznaky „magických schopností“, boli často postavené pred súd s minimálnymi dôkazmi. Záznamy o Maríi naznačujú, že bola upálená v rámci jednej z rozsiahlych kampaní proti čarodejníctvu.
Marguerite Porete
- Miesto a dátum narodenia: Francúzsko, okolo 1250
- Smrť: Paríž, Francúzsko, 1. júna 1310
- Previnenie: Heréza (špekulatívna mystika)
- Spôsob popravy: Upálenie na hranici
Marguerite Porete bola francúzska mystička a autorka kontroverznej knihy Zrkadlo jednoduchých duší (The Mirror of Simple Souls), ktorá podporovala špekulatívnu mystiku a hovorila o zjednotení ľudskej duše s Bohom. Jej dielo bolo považované za kacírske, pretože vyvolávalo myšlienky, že ľudská duša môže dosiahnuť taký stav blízkosti s Bohom, že nevyžaduje ďalšie náboženské pravidlá alebo zákony. Po dlhom vyšetrovaní bola odsúdená za herézu a upálená v Paríži v roku 1310. Jej smrť sa stala symbolom toho, ako inkvizícia potláčala nezávislé myslenie v náboženskej oblasti.
foto: ilustračná snímka, kniha Miesta zločinu a tragédií (2024)
Zaujímavé fakty a kontext
- Inkvizícia a čarodejníctvo: Hoci je inkvizícia často spájaná s čarodejníctvom, väčšina procesov s čarodejnicami v Európe bola vykonaná svetskými súdmi, nie inkvizíciou. Inkvizícia sa však podieľala na viacerých prípadoch, najmä v Španielsku a Taliansku, kde sa cirkevná moc prelínala s politickým potláčaním disidentov.
- Regionálne rozdiely: Najväčší rozsah inkvizície bol v Španielsku a v Taliansku, kde sa jej primárnym cieľom stalo potlačenie protestantizmu, judaizmu a islamu po rekonquiste. V iných častiach Európy, ako napríklad v Nemecku a Škótsku, mali svetské súdy väčší podiel na stíhaní čarodejníc.
- Rehabilitácia po smrti: Jana z Arku je príkladom osoby, ktorá bola po smrti rehabilitovaná. Tento proces sa mohol diať, keď sa v neskorších rokoch objavili dôkazy o nespravodlivom súdení, alebo keď sa zmenili politické a náboženské pomery.
Viac o téme v rámci našich dejín v knihe Miesta zločinu a tragédií (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei)