ZN.SK
Plastové fľaše

Menej plastov a riešenia budúcnosti. Ako na to? Začnite od seba!

Svet, v ktorom by neexistoval akýkoľvek druh plastového materiálu, si už snáď ani nevieme predstaviť. Niekde sa však stala chyba. Produkujeme, používame a vyhadzujeme také množstvo plastov

Svet, v ktorom by neexistoval akýkoľvek druh plastového materiálu, si už snáď ani nevieme predstaviť. Niekde sa však stala chyba. Produkujeme, používame a vyhadzujeme také množstvo plastov, že situácia ohľadom nich sa stáva neúnosná. Sú všade okolo nás, znečisťujú zeminu, vodu, vzduch, zabíjajú zvieratá. Spaľujú sa, skládkujú sa a iba 14% z nich sa recykluje na to, aby sa z nich opätovne dalo niečo vyrobiť. O pár rokov zaplavia celú našu planétu. Po ľuďoch tu neostane nič, len hory odpadkov.

Plastové fľaše

Za predpokladu že to, po čom nie je dopyt, sa aj postupne prestane vyrábať, by sa dalo množstvo plastových igelitiek, obalov, príborov a iných plastových, celkom k životu nepotrebných vecí, zredukovať. Naši predkovia bez nich žili takisto a dovolíme si tvrdiť, že im to na kvalite života neubralo.

Zmenu treba začať v prvom rade od seba. Skúste si zaviesť domácnosť s čo najmenšou produkciou plastového odpadu. Pokúste sa naučiť seba aj svoje deti separovať odpad aj žiť spôsobom, kedy ho vytvoríte čo najmenej. Deti sú učenlivé a dá sa to predviesť aj zábavnou formou. Lebo všetko sa dá, keď sa chce.

Tipy na to, ako sa dá používať menej plastov a čím sa dajú nahradiť

  • Používajte látkové tašky namiesto jednorazových igelitiek. Minimálne na naplánované nákupy sa táto stratégia použiť dá. Ak neviete, kedy presne na nákup pôjdete, do každej kabelky či auta sa zmestí niekoľko rezervných látkových či pevných tašiek.
  • Zeleninu, ovocie a pečivo v supermarkete si nakladajte do svojich plátenných vreciek alebo do ľubovoľných sáčikov, tašiek, sieťoviek či nádob, ktoré si donesiete z domu. Vyhnete sa tak spotrebovaniu viacerých sáčkov pri jednom nákupe. Už aj to je pokrok.
  • Používajte jednu kvalitnú fľašu na vodu. Oplatí sa ju nosiť zo sebou napríklad keď cestujete. Nemusíte si tak kupovať stále nové plastové fľaše, ktoré hneď po dopití nápoja poputujú do koša. Okrem toho, na Slovensku máme zatiaľ ešte kvalitnú vodu. Vo väčšine domácností sa dá piť voda z vodovodu. Ak sa neviete vzdať sladených nápojov (ktoré mimochodom aj tak zdraviu moc neprospievajú), môžete si napríklad kúpiť sirupy v sklených fľašiach a miešať si ich s čistou vodou.
  • Uprednostňujte výrobky v sklenom obale. Niektoré jogurty, džúsy, minerálky, paštéty, sirupy, kečupy, syry či zaváraniny sa predávajú aj v skle. Stačí si vybrať.
  • Kúpte si radšej voľné ovocie a zeleninu, ktorú si naložíte do vlastných obalov, než tú zabalenú v plastovom obale. Všelijaké celofány, košíčky či sieťky z plastu vytvárajú naozaj zbytočný odpad. A takmer každý druh zeleniny a ovocia sa predáva aj voľne, ak aj nie v obchode, na trhu určite. Dnešná doba je plná možností, stačí len ak si vyberiete tú správnu.
  • Nepoužívajte jednorazové plastové poháre, taniere, príbory či prenosné obaly na jedlo. Ak popredu viete, že si budete chcieť dať niečo zabaliť, vezmite si nádobku na jedlo z domu.
  • Naozaj žijeme v dobe neobmedzených možností. Dajú sa kúpiť kompostovateľné zubné kefky, tyčinky na čistenie uší, fólie na jedlo, poháre, drevené príbory. Alebo jednoducho sa dajú používať také výrobky, do ktorých niečo málo zainvestujete a vydržia vám aj niekoľko rokov. Stačí sa zamyslieť nad variáciami, aké máme.
  • Rôzne druhy plastov, napríklad polyesterové vlákna, sa pridávajú aj do oblečenia. Všetkého máme prebytok. Dá sa vyberať z druhov, vzorov, strihov aj materiálov. Môžete skúsiť nakupovať v secondhande, kde nájdete veľa kvalitných vecí aj z čisto prírodných materiálov a za lacný peniaz. Prispievate tým k recyklácii textílií.
  • Už aj v niektorých väčších slovenských mestách existujú bezobalové obchody. Všetko vám tam predajú do vašich vlastných nádobiek a po tomto nákupe nevznikne žiadny odpad. To sa týka rôzneho sortimentu – od potravín až po kozmetiku. Dokonca existujú predajne s drogériou, kde si napríklad aviváž či nejaký čistiaci prostriedok načapujete do vlastnej fľašky.
  • Niektoré mamičky sa vracajú k praktikám z minulosti a obnovujú používanie látkových plienok. Jediný odpad, aký bábätko v domácnosti produkuje, sú práve plienky vyrobené z plastu. Za plienkové obdobie (asi dva roky) bábätko vyprodukuje až tonu odpadu.
Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu