ZN.SK > Blog > Kultúra > Martin na bielom koni: Historické zaujímavosti o svätom Martinovi

Martin na bielom koni: Historické zaujímavosti o svätom Martinovi

Sviatok svätého Martina, známy aj ako Martin na bielom koni, sa každoročne oslavuje 11. novembra a je spojený s mnohými tradíciami…

Sviatok svätého Martina, známy aj ako Martin na bielom koni, sa každoročne oslavuje 11. novembra a je spojený s mnohými tradíciami a pranostikami, najmä v strednej Európe. Tento deň sa však slávi aj v iných častiach sveta a jeho význam má korene v histórii a živote svätého Martina z Tours. 11. november si pripomíname aj s osobnosťami ako Leonardo DiCaprio, Demi Moore a Ján Koleník, ktoré sa v tento deň narodili a v Poľsku ide o štátny sviatok. Nie však pre spojitosť so Svätým Martinom ale pre obnovenie samostatnosti krajiny (rok 1918). Ak však hovoríme o Svätom Martinovi, jeho spätosť so Slovenskom je výraznejšia, než sa zdá. Je totiž patrónom hneď niekoľkých miest. Senica má sv. Martina priamo na svojom erbe. V ňom je naznačený meč, ktorým priamo na erbe reže svoj plášť. Prečo plášť a k čomu bola podľa legendy druhá časť tohto odrezaného plášťa? O tom ešte bude tento článok hovoriť podrobnejšie.

Kto bol svätý Martin?

Svätý Martin z Tours bol biskupom v meste Tours v dnešnom Francúzsku a jedným z najpopulárnejších svätcov kresťanskej cirkvi. Narodil sa v roku 316 alebo 336 v rímskej provincii Panónia (dnešné Maďarsko, ale v čase dávno pred príchodom starých Maďarov). Jeho životný príbeh je plný zaujímavých momentov:

  • Vojak a zázračný čin: Martin začal svoj život ako rímsky vojak. Podľa legendy, keď sa raz stretol s chudobným žobrákom, nemal pri sebe žiadne peniaze. Vojak Martin rozdelil svoj plášť na polovicu a jednu časť dal žobrákovi, aby sa zahrial. V noci sa mu zjavil Kristus, oblečený do polovice plášťa, čo Martina podnietilo k tomu, aby opustil armádu a stal sa kresťanským mníchom.
  • Cesta k biskupstvu: Hoci si Martin vybral život v pokore a jednoduchosti ako mních, jeho zbožnosť a pomoc blížnym ho viedli k tomu, aby bol v roku 371 vybraný za biskupa v Tours. Stal sa známym pre svoju snahu šíriť kresťanstvo a pomáhať chudobným a slabým.
  • Patrón vojakov a mnohých ďalších profesií: Svätý Martin sa stal patrónom vojakov, krajčírov, obchodníkov s vínom, pastierov a koní. Jeho pamiatka sa ctí aj v mnohých krajinách, najmä v Európe.

Martin na bielom koni – význam pranostík

Jedným z najznámejších symbolov spojených so svätým Martinom je obraz Martina na bielom koni. V slovenskej a stredoeurópskej ľudovej tradícii sa k svätému Martinovi viaže niekoľko pranostík, ktoré sa najčastejšie týkajú počasia a predpovedí zimy. Išlo totiž o obdobie a deň, kedy sa prejavovali vrtochy počasia, ale taktiež ľudia pozorovali sneženie. Ich výpočtami následne po generácie vytvárali pravdepodobnosť počasia, ktorá stála za prisúdením prírodných a meteorologických javov na konkrétne dni. Tak vznikli pranostiky. Medzi najznámejšie patria:

  • „Martin prichádza na bielom koni“: Táto pranostika naznačuje, že okolo sviatku svätého Martina (11. november) často prichádza prvý sneh. Bieleho koňa môžeme chápať symbolicky ako snehovú prikrývku, ktorá signalizuje príchod zimy.
  • „Ak príde Martin na sivom koni (hmlisté počasie), tak zima bude ako na hojdačke, ak na žltom (suchá tráva), bude zima tuhá“: aj takéto pranostiky poznáme, ak totiž nebude platiť to prvé – príchod na koni bielom (sneženie).
  • „Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí“ sa viaže na ďalšie výkyvy počasia. Inou pranostikou poukazujúcou na silný vietor je „Na svätého Martina drž sa, synku, komína.“ Naopak, ak sa hovorí, že „Na Martina listy zo stromu neopadli, tuhá zima bude“.
  • „Na Martina ešte dobre hus na blate stojí“: Tento výrok poukazuje na to, že v niektorých rokoch môže byť ešte na svätého Martina teplé a blativé počasie bez snehu, takže sa zimy nemusíme báť hneď.

svätý martin ilustrácia

Suchá zima bez zrážok (snehu a vody): väčšia hrozba, ako sa zdá

Suchá zima je pre nás katastrofou viac ako si myslíme. Nedostatok snehu počas zimy má na Slovensko, najmä na jeho geomorfologicky rozmanité

otvoriť článok
otvoriť v novom okne

Globálne zaujímavosti a tradície

Okrem strednej Európy sa sviatok svätého Martina slávi aj v iných častiach sveta. Niektoré zaujímavé tradície zahŕňajú:

  • Nemecko: V Nemecku je veľmi populárny Martinsumzug (Martinský pochod), kedy deti nesú lampióny a spievajú tradičné piesne na počesť svätého Martina. Na mnohých miestach sa tiež pečú špeciálne pečivá, nazývané „Martinsgans“ (Martinská hus), ktoré symbolizujú bohatstvo a hojnosť.
  • Francúzsko: Vo Francúzsku, najmä v oblasti Tours, kde Martin pôsobil ako biskup, sú na jeho počesť organizované rôzne omše a sprievody. Ľudia tiež uctievajú Martina ako patróna vinárov. Preto sa v tomto období konajú rôzne vinobrania.
  • Maďarsko: V Maďarsku je sviatok svätého Martina spojený s tradíciou hodovania. Podľa porekadiel by mal človek na svätého Martina zjesť hus, aby mal šťastie. Tento zvyk sa drží až dodnes, a preto je v Maďarsku tradičné podávať pečenú hus a ďalšie bohaté jedlá práve 11. novembra.

Mohlo by zaujímať tiež:




Zavřít reklamu