Mesiac November svoj názov získal od latinského slova Novem, ktoré znamená číslicu 9. Je to preto, že v minulosti bol náš v súčasnosti 11. mesiac deviaty v poradí, v čase, keď sme ešte nemali január a február a rok začínam marcom, mesiacom zasväteným bohovi Marsovi.
Názov mesiaca neukrýva žiadne tajomstvá, ide jednoducho v gregoriánskom kalendári o deviaty mesiac, aj keď deviatym nie je. Pomenovanie pochádzajúce z rímskeho kalendára prevzalo mnoho krajín po celom svete. Výnimkou sú len slovanské krajiny. V niektorých nárečiach tento mesiac aj u nás nazývame studeň, alebo listopád. Stromom listy naozaj už celkom opadnú. Listopadom mesiac nazývajú v susednej Českej republike aj naďalej. Len my sme sa vďaka šíreniu kresťanstva prispôsobili vplyvom z juhu. Historicky sme nemali na výber, toto označenie u nás zaviedla uhorská šľachta.
November v očiach súčasnosti
Tento mesiac sa nám spája v prvom rade s jeseňou. Chladné počasie, dážď, vietor, padajúce lístie, blatisté miesta, zvieratá uchyľujúce sa na zimný spánok a príroda ochudobnená o sťahovavé vtáctvo, dávajú tušiť, že sa príroda uchyľuje k zimnému spánku. V novembri sa nám však objavuje aj iná symbolika. Z historického hľadiska si naši predkovia spomínali na zomrelých a oslavovali ich. Dokonca aj v našich starých keltsko-slovanských dobách sme oslavovali to, čomu dnes hovoria Halloween. Nejde o výmysel Američanov, ktorých s týmto zvykom zoznámili írsky emigranti.
Spomienka zosnulým
V súčasnosti však spomienku na zosnulých stále zachovávame, hoci v menej oslavnej podobe. Cintoríny sú oveľa viac navštevované a vysvietené a k nim patrí ďalší novodobý symbol, chryzantémy. Dôvod je jednoduchý. Ako jedna z mála rastlín kvitne aj v takto studenom období plným kvetom s mimoriadnou početnosťou. Na toto obdobie pripadla úcta k zosnulým aj preto, že tento mesiac pripomína posledné štádium staroby pred smrťou. Už v dávnych dobách tieto prirovnávania existovali. Kým v zime príroda „zomrie“, na jar sa rodí a ožíva život nový. November je mesiacom, ktorý vyprevádza zo života mnoho druhov hmyzu a rastlín. V dávnych dobách však vyprevadil aj chorých a slabých.
November v rôznych svetových jazykoch:
Všimnite si, ako veľmi sa niektoré cudzie a vzdialené jazyky inšpirovali, alebo celkom vyhli označeniam rímskeho kalendára. Ten vznikol ako nevyhnutná pomôcka pri správe a datovaní udalostí v rozsiahlom vybojovanom impériu aj mimo neho.
Albánčina: nëntor
Azerbajčina: Noyabr
Baskitský jazyk: azaro
Bieloruština: listapad
Čeština: listopad
Dánčina: november
Estónčina: november
Fínčina: marraskuu
Francúzština: novembre
Holandčina: november
Chorvátština: studeni
Írčina: Samhain
Japončina: jūichigatsu
Jazyk ostrova Tuvalu: Nōvema
Latinčina: November
Litovčina: lapkritis
Lotyšština: novembris
Luxemburčina: rovnako ako u nás
Macedónčina: noemvri
Maďarčina: rovnako ako u nás
Nemčina: rovnako ako u nás, s veľkým N
Polština: listopad
Portugalčina: novembro
Rumunčina: noiembrie
Ruština: nojabr
Slovinčina: rovnako ako u nás
Španielčina: noviembre
Švédčina: rovnako ako u nás
Taliančina: novembre
Thajčina: pruesajikayon
Tuniská arabčina: Nūfambir
Turečtina: kasım