Príbeh o tom, ako vznikol knižný Drakula, mohol mať pomerne jednoduché vysvetlenie. Drakula britského (írskeho) spisovateľa Brama Stokera znamenal výrazný prevrat v literatúre. Hororový žáner, ktorý vznikol s upírskou tematikou, do výraznej miery ovplyvnil celý vývoj hororového žánru vo filme, aj v hrách. Vyústil dokonca do takých podivných formátov aké sú séria Twilight a Upírske denníky, ktoré si z pôvodných upírov odvodili svoj vlastný svet, jeho pravidlá a hierarchiu.
Kde vzal Abraham Stoker inšpiráciu na Britských ostrovoch?
Ír Abraham Stoker napísal dielo Dracula v roku 1897. Zásadnou zaujímavosťou o jeho živote však je, že jeho osobným priateľom bol orientalista a mimoriadne vzdelaný človek menom Ármin Vámbéry. Nás môže tešiť, že Ármin Vámbéry pochádzal zo Svätého Jura, kde sú na svojho rodáka mimoriadne hrdí. Práve vzdelaný orientalista ako priateľ Brama stokera mohol spisovateľa oboznámiť o viere v upírov. A odkiaľ túto vieru poznal? Predsa z domova. V Uhorsku, v oblasti súčasného Slovenska, ba dokonca ešte v časoch pred príchodom Maďarov sa od Poľska po Rumunsko verilo v existenciu upírov. Boli priam vynikajúcou inšpiráciou pre vytvorenie postavy a spojenie s informáciou o rumunskom krutovládcovi Vladovi Tepešovi napichovačovi mohlo byť štartom pre vytvorenie Draculu.
Pravdou však je, že upíri sú naozaj „naši“. Tzv. protivampiristické opatrenia na mŕtvolách sú nám známe po mnohé obdobia. Dokonca sa niektoré opatrenia objavili už v avarských a slovanských hroboch, hoci sa doteraz vedú diskusie, či mohlo ísť o takéto opatrenie, aby mŕtvy nevstal z hrobu. Alebo ak sa pokúsi vstať, snažili sa mu to sťažiť a zdržať ho, prípadne uväzniť v truhle. Hovorilo sa, že vampírom sa môže stať ten, čo má dve srdcia. Jedno zomrie, ale druhé stále žije. Mohlo ísť o človeka počatého počas menštruácie, či zememerača, ktorý nesprávne zmeral parcely a niekoho ukrátil a tak je potrestaný. Upírom mohol byť človek, ktorý škodil počas života a pokračovať mohol aj po smrti. Ak sa po smrti nepriateľského človeka objavili v dedine problémy, choroby, mrel dobytok alebo deti, neraz sa takýto pochovaný spájal s vinou za tieto pohromy. Jeho telo mohli vykopať, oddeliť hlavu, aby sa viac nevracal a opäť pochovať.
V niektorých končinách Slovenska boli donedávna známe a zachované úkony, ako zabrániť upírom, aby vstávali z hrobu. Mohli sa používať koly z ruže, alebo hlohu. Mŕtvych priklincovali o rakvu, alebo im zlámali nohy, aby sa v upírskej podobe nemohli viac postaviť. Mali sať krv, škodiť živým, ich dobytku. Ak boli celé rodiny závislé na zdraví dobytku, jeho strata mohla byť katastrofou a preto znamenala krava tak veľa.
Drakula a upíri… v knihe Miesta zločinu a tragédií
Neobyčajná kniha Miesta zločinu a tragédií (bux.sk | martinus.sk | PantaRhei) od kulturológa Tomáša Galierika prináša pohľad na upírov ako tému menej známu, až zabudnutú. Upíri sú doma práve u nás a v širšom okolí. Nie v Hollywoode. Protivampírske opatrenia sa robili na mŕtvolách ešte v minulom storočí za socializmu a o mnohých sa vedelo aj v kronikách. Dokonca poznáme aj prípady, kedy si počas života niekto želal, aby bolo jeho srdce po smrti vybraté a spálené. Len preto, aby neuškodil dobrému menu svojej rodiny, ak by sa náhodou vrátil ako upír po svojej smrti. Unikátna knihav sebe kombinuje mnoho prípadov, ale aj ďalšie neobyčajné udalosti našich dejín. Upaľovanie čarodejníc, prácu katov, tresty smrti, popraviská a šibenice.
Aj to sú témy venované temnej histórii, pritom druhá časť knihy je venovaná tragédiám a smutným udalostiam. Medzi také možno zaradiť aj vymazanie celých dedín z mapy za účelom výstavby, alebo kvôli ekologickej katastrofe. Ľudia vtedy museli opustiť hroby svojich blízkych, ktorým už nemohli zapáliť sviečku, prišli o pozemky, pôdu, vybudované domy a minulosť. Tragické boli aj mnohé nehody, havárie, katastrofy, ktoré pri téme smutných miest nemožno vynechať. V knihe sa dozviete, ako mohol vzniknúť slávny Drakula a odkiaľ pochádzajú skutoční upíri. Nájdete v nej niekoľko súvislostí, príkladov aj nikdy nezodpovedaných otázok, ktoré sa oplatí pozrieť.