Vedeli ste, ako vznikol príbeh knihy a filmu Alica v krajine zázrakov?

Alica v krajine zázrakov

Vedeli ste, že 4. júl nie je len oslavovaným americkým Dňom nezávislosti, ale vo svete knižných a filmových príbehov je to deň Alici v krajine zázrakov? Príbeh „Alica v krajine zázrakov“ (originálny názov „Alice’s Adventures in Wonderland“) vznikol celkom spontánne a vďaka zhode viacerých okolností údajne práve 4. júla 1862. Slávne dielo napísal anglický spisovateľ Lewis Carroll (vlastným menom Charles Lutwidge Dodgson). Príbeh vznikol počas plavby na rieke Temža 4. júla 1862. O niekoľko rokov neskôr, zámerne práve 4. júla 1865 po prvýkrát tento príbeh vyšiel knižne.

Alica v krajine zázrakov

Za neobyčajným príbehom fantázie stojí príbeh fantázie

Vznik mimoriadne pestrého, hoci pre celé generácie sureálneho diela, sa spája so zaujímavou zhodou náhod. Alica v krajine zázrakov totiž neexistovala v čase, keď Carroll nasadal na loďku s troma deťmi svojho priateľa, oxfordského kňaza Henryho Liddella. Príbehová línia vznikla až keď sa vydali na výlet. Na jeden z mnohých výletov, ktoré s dcérami, alebo celou rodinou Liffelovcov absolvoval v priebehu rokov.

Ako dobrý rozprávač a vzdelaný človek, ktorý nedokázal odmietnuť žiadosť detí o rozprávanie príbehov, vyhovel aj prosbe, ktorá zo strany detí prišla aj v to leto 1862. Alice, Lorina a Edit Liddellové tak počuli príbeh o dievčati Alici, ktorá vbehla do zajačej nory, ktorá však nebola bežnou zajačou norou. Zaviedla ju do krajiny zázrakov. Šlo pritom o improvizáciu, ktorá sa možno v tej úplne prvej podobe mohla líšiť od tej, ktorú pozná celý svet. No príbeh, ktorý vtedy počas výletu vznikol dievčatá nadchol. Nič podobné nikdy predtým nepočuli a ako sa ukázalo, ani milióny ďalších čitateľov na celom svete.

Vznikol príbeh, ktorý pozná celý svet

Zaujaté príbehom si ho túžili niekedy prečítať opäť. Bola by škoda, ak by zanikol, podobne ako iné príbehy z ich výletov. Tento konkrétny však jeho autor naozaj prepísal do knižnej podoby. Rozšíril ho, dal mu následnosť, postavy a ich úlohy a vzniklo jedno z najznámejších diel v ktorom postava uniká do ríše fantázie. Pod pseudonymom Lewis Carroll vydal dielo „Alice’s Adventures in Wonderland“, ktoré si u nás prekladáme ako Alica v krajine zázrakov, hoci v Čechách ho oddávna nepochopiteľne prekladajú ako Alenka v říši divů a Poliaci príbeh poznajú so skráteným menom hlavnej postavy ako Ala W Krainie Czarów.

Zoznámiť sme sa s ním mohli už v rôznych podobách a ilustráciách. Pre slovenských divákov zostane nezabudnuteľnou podoba animovaného seriálu populárneho na kanálov Slovenskej televízie. Nezabudnuteľné však zostávajú aj tie verzie, ktoré pochádzajú z dielne Disney.

Alica v krajine zázrakov vo filme

Prvým filmom na motívy Alici v krajine zázrakov bol britský nemý film z roku 1903, ktorý trval len okolo 10 minút. V roku 1933 nakrútilo štúdio Paramount Pictures na tú dobu unikátny čiernobiely hraný film s výrazným obsadením (Charlotte Henry, Cary Grant, Gary Cooper, Edward Everett Horton a ďalší.) V roku 1951 vnikol celosvetovo známy animovaný film z dielne Disney, v ktorom sa objavuje hlavná postava v charakteristických modro bielych šatách. Animovaný film znamenal prelom, pretože práve táto alica bola po celé desaťročia tou najznámejšou a následne mnohé podoby knižných animovaných príbehov prinášali jej tvár práve zo spomínaného animovaného filmu. V roku 1985 vznikol dvojdielny americký televízny film, ktorý na náš trh veľmi neprenikol. Výrazne surealistickým (ešte viac ako predloha) bolo inšpirované dielo Alice (1988) od českého filmára Jana Švankmajera. Televízna verzia príbehu z roku 1999 spojila niekoľko mien, ktoré nepatria medzi neznáme. Medzi nimi napríklad Bena Kingsleyho, Martina Shorta, Whoopi Goldbergovú, alebo Genea Wildera, ktorý sa v roku 1971 preslávil v inom podobne ladenom filme ako slávny Willie Wonka.

Nepochybne najvýraznejším filmom v celej histórii sfilmovaného námetu je ten z roku 2010. nesie nezabudnuteľný podpis Tima Burtona a kombinuje v sebe množstvo známych hereckých osobností. Vizuálne je film zážitkom hodným presne tej pestrosti, akú predstavovala knižná predloha. Tim Burton opäť úspešne zrecykloval jemu obľúbených osvedčených a hercov. V hlavných úlohách sa predstavili Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carterová, Anne Hathawayová, Michael Sheen a ďalší. Sfilmované je pritom aj pokračovanie pôvodnej predlohy, ktorú rovnaký autor napísal po pôvodnej knihe. Alica v Krajine za zrkadlom (Alice Through the Looking Glass, 2016) vznikala už pod taktovkou režiséra Jamesa Bobina, no s pôvodným obsadením. Príbeh sa však dočkal ešte ďalších filmových verzií, muzikálov, aj kreslených podôb.

Na Disney+ si môžete pozrieť:

Kto bol autor Lewis Carroll

Lewis Carroll, vlastným menom Charles Lutwidge Dodgson, sa narodil 27. januára 1832 v anglickom Daresbury. Študoval na Oxforde, kde dosiahol vynikajúce výsledky v matematike a stal sa profesorom matematiky na Christ Church College. Popri svojej akademickej kariére sa venoval aj písaniu a fotografovaniu. Najznámejším dielom je jeho kniha „Alice’s Adventures in Wonderland“ (1865), ktorý vznikol pri spontánnom rozprávaní rozprávok na výlete loďkou s rodinou Liddellovcov. Pokračovaním tohto úspešného príbehu je „Through the Looking-Glass, and What Alice Found There“ (1871). Carroll písal aj matematické a logické texty, ako napríklad „The Game of Logic“ a „Symbolic Logic“. Bol plachý a rezervovaný, ale mal rád deti, pre ktoré často tvoril svoje príbehy. Zomrel 14. januára 1898 v Guildforde v Anglicku. Jeho diela a prínos k literatúre a matematike zostávajú významné dodnes.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.