Kroje Slovenska, štvorjazyčná reprezentatívna kniha venovaná ľudovému odevu

Kroje Slovenska, štvorjazyčná reprezentatívna kniha venovaná ľudovému odevu

Slovenské ľudové kroje sú krásne, veľa krát jedinečné a čoraz viac symbolom našej kultúry. Aj keď pred pätnástimi rokmi sa vám na škole vysmiali, ak o vás vedeli, že spievate ľudovky a tancujete folklór, dnes je to trendy. To je fajn, keďže si uvedomujeme význam krojov a našej kultúry pri všetkom okolo nás ešte viac. Krásu ľudového odevu si pripomínalo viacero publikácií, no vydaním knihy Odetí do krásy v roku 2018 sa niečo zmenilo.

Kroje Slovenska, reprezentatívna kniha o ľudovom odeve

Určite fakt, že si súčasní ľudia začali uvedomovať jedinečnosť niektorých regiónov, hodnotu krojov, ako aj prestíž, pokiaľ nejaký doma máte. Nuž a práve fotograf Peter Brenkus, ktorý je zodpovedný za fotomateriál knihy Odetí do krásy, naplnil aj ďalšiu knihu, ktorá vychádza v rovnakom vydavateľstve.

Štvorjazyčná reprezentatívna kniha o krojoch

Vydavateľstvo IKAR, a.s. už pred nejakým časom túto knihu uviedlo na trh, no my sme sa k nej dostali až teraz. O niečo tenší, hoci veľkosťou podobný formát knihy, má jednu zásadnú odlišnosť. Ponúka čitateľovi biele strany s textom o regiónoch, obliekaní, zvyklostiach a detailoch na snímkach. Taktiež množstvo fotografií žien, modeliek v krojoch, výzdobách a motívoch svadieb, bežnej práce, sviatočného oblečenia, či pohrebov, no má niečo navyše. Je totiž knihou, ktorá je súčasne v slovenčine a aj v nemčine, vo francúzštine a v angličtine.

Kroje Slovenska
Kroje Slovenska

Slovenčina, nemčina, francúzština a angličtina dostávajú zhodne rovnako veľa priestoru. Preto nie je textu priveľa, aj keď prvý pohľad by svedčil o opaku. Tým sa z knihy stáva reprezentatívny titul, ktorý môže slúžiť ako pekný dar zahraničným návštevám, priateľom a turistom. V informačných kanceláriách knihu veľmi nevidieť, čo je možno na škodu. Objavuje sa však napríklad v ponuke niektorých obchodov s folklórnou tematikou. Vytlačená na kvalitnom papieri a obohatená pekným a atraktívnym fotomateriálom a redakčnou úpravou je však stále pekným kúskom aj pre naše slovenské knižnice.

Kroje Slovenska

Informácie o knihe:

  • Názov: Kroje Slovenska, Folk Costumes of Slovakia, Costumes populaires de la Slovaquie, Slowakische Trachten
  • Autor: Zuzana Beňušková, Peter Brenkus, Jana Kucbeľová
  • Počet strán: 168
  • Vydavateľ: IKAR, a.s.
  • Maloobchodná cena: 19,90 EUR
  • Dátum vydania: máj 2019
  • ISBN: 978-80-551-6669-8
  • Rozmery: 218 × 303 mm
  • V predaji: BUX.SK | Martinus.sk
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Prázdne regály
Panika pre koronavírus? Časť ľudí vykupuje trvanlivé potraviny

evakuačné body pred tsunami
Exotické destinácie môžu mať evakuačné body pred tsunami

Nočná vízia, dnes dostupná technológia pre zábavu aj lov

Zavrieť