Niekoľko tisíc Slovákov uverilo falošnej súťaži na stránke Vyhraj Darcek zavesenej na Facebooku. Podvodník stojaci za falošnou súťažou, akých je v poslednom roku neúrekom a predsa im ľudia dôverujú, oslovuje veľké množstvo ľudí s tým, že práve oni vyhrali súťaž o 500 EUR. Bežný oslovený Slovák je s takouto informáciou prekvapený, zaslepený a tak neuvažuje nad tým, že hoci sa zúčastnil súťaže o super novú kuchyňu a nie o peňažnú výhru. Kuchyňu s obrázkom ukradnutým z českého obchodu, ktorý s organizátorom podvodnej súťaže nemá nič spoločné. Oslovené veľké množstvo ľudí dostáva rovnakú správu, ktorá sa nezdržiava komunikáciou a lákaním ľudí do postupnej pasce. Páchateľ tohto podvodu rovno ľudí filtruje.
Gratulujeme k velkej vyhre :-) Ideme vam uz hned teraz odoslat vyhru priamo na vasu Kartu teda ucet :-) Na platobnej karte mate dlhe cislo to nam napiste ano? na Cislo uctu zial vyhra nepojde pretoze odosielame cez nas system a peniazky hned teraz od nas Prijmite ako Dar :-) Pockame na daj a ideme odoslat vyhru.
Dovoľujeme si upozorniť pred šialeným množstvom gramatických chýb, nezmyselných veľkých a malých písmen, veľmi zlej úprave. Nejde o SMS, takže je priestor na to, aby sa zachoval zmysel viet a používali sa čiarky a interpunkcia. Autor tohto podvodu a lákania platobnej karty rovno žiada od ľudí kartu. Filtruje teda ľudí medzi tými, čo veci neveria a medzi tými, ktorí rýchlo pošlú dlhé číslo zo svojej karty. Tí, ktorí vedia, že ide o podvod, sú ďalej ignorovaní, prípadne sa dostávajú do vulgárnej a arogantnej konfrontácie s neznámym na druhej strane komunikácie.
Bežný Slovák s menšími skúsenosťami s pohybom na internete a s menšími znalosťami o tom, ako je možné zneužiť platobnú kartu, môže byť dostatočne zaslepený vidinou krásnej výhry. V skutočnosti je nutné upozorniť na fakt, že na to, aby vám niekto poslal peniaze potrebuje a môže používať len IBAN formát bankového účtu. Aký je medzi tým rozdiel?
Napriek tomu podvodník stojaci za týmto podvodom dostáva od veľkého množstva dôverčivých akčnejších obetí rýchle odpovede v ktorých je dlhá číslica. Následne prichádza od podvodníka požiadavka aj na platnosť karty a číslo vzadu na karte. Tu nastáva ďalší filter, kedy spozornie každý pozornejší od prvej skupiny ľudí. Do finále sa dostávajú len tí najdôverčivejší, ktorí reálne pošlú všetky ochranné prvky niekomu neznámemu na druhej strane komunikácie o ktorom nič netušia. Už niečo takéto je žiaľ veľmi smutné a svedčí o tom, že ľudia stále nie sú pripravení na používanie platobných kariet a internetu súčasne.
Škody sú v stovkách eur. Hlásia ich obete, ktoré kontaktovali portál hoax.sk so žiadosťou o pomoc. Jedinou pomocou je pritom vypátranie páchateľa. Začať takéto riešenie by malo podaním trestného oznámenia na policajnom oddelení, ktoromkoľvek vo vašom okolí. Bezodkladne. Slovenská realita nám však opakovane hovorí, že ani slovenská polícia ešte nie je dostatočne pripravená na to, aby dokázala takéto prípady riešiť, pretože s týmto problémom a s páchateľom absolútne rovnakého vyjadrovania sa stretávame už rok. Úspešne sa mu darí fungovať a zarábať prostredníctvom Facebooku, čo je zárukou toho, že zostáva nepostihnuteľný.
Na článku spolupracoval Dávid, Tomáš, TSolomon(Hoax.sk), snímka: Robert fb.com/Varovania
0 komentárov