Betancuria, historické hlavné mesto na ostrove Fuerteventura - Zaujímavé novinky ZN.SK

Betancuria, historické hlavné mesto na ostrove Fuerteventura

Betancuria je krásne horské mestečko na ostrove Fuerteventura. Zaujímavé svojou históriou, aj množstvom pamiatok, napriek svojej veľkosti a nedostupnosti láka turistov z celého ostrova. Bývalé hlavné mesto ostrova, ale aj všetkých Kanárskych ostrovov bolo v minulosti sídlom biskupstva. Vydať sa sem znamená naraziť na miesto, ktoré vás dokáže zdržať len prechádzkami a pozorovaním viac ako do dvoch hodín.

Mesto Betancuria na ostrove Fuerteventura, Kanárske ostrovy

Betancuria, bývalé hlavné mesto

Betancuria má neobyčajné meno. Nesie ho podľa svojho zakladateľa Jeana de Bethencourta, ktorý ho založil v roku 1404. V roku 1424 tu pápež Martin V. založil biskupstvo, hoci bolo o sedem rokov zrušené. V roku 1593 ho napadli piráti a vyrabovali. Napriek tomu mestečko zostalo hlavným mestom až do roku 1834, kedy ho vystriedalo mesto Antigua, prístupnejšie po cestných komunikáciách zvyšku ostrova. Politickou nevýhodou a turistickou výhodou Betancurie je fakt, že ide o mesto položené v horách a nedostupné tak ľahko, ako iné miesta ostrova.  Horské mestečko leží v provincii Las Palmas na ploche viac ako 100 kilometrov štvorcových, v objatí hôr v doline plnej zástavby starej niekoľko storočí.

Turisticky zaujímavé mesto

Betancuria vás zaujme už zo severu. Nachádza sa tu niekoľko ruín pôvodných armádnych stavieb, sýpky a ďalšie stavby v minulosti slúžiace na bývanie. Tá najznámejšia stavba celého historického centra, je Iglesia Catedral de Santa Maria de Betancuria, katedrála postavená na mieste pôvodného provizórneho normandského chrámu. Postavili ju vo francúzskom barokovom štýle, no jej pôvodnú krásu zničili piráti pri svojom páde v roku 1593. Dnes je verejnosti prístupná so symbolickým vstupným 3 EURÁ. Vo vnútri si môžete pozrieť priestory chrámu, ktorý po zničení opravili. Za zmienku určite stojí miestny oltár, ale aj miestnosti pri oltári.

Mesto Betancuria na ostrove Fuerteventura, Kanárske ostrovy

Interiér katedrály vystavuje niekoľko vzácnych drevených sôch a rôznych relikvií.

Mesto Betancuria na ostrove Fuerteventura, Kanárske ostrovy

Celé okolie a aj susedné budovy stoja za návštevu. Pôvodná architektúra polahodí oku a poteší fotografov. Miestna architektúra pri zachovaných budovách sa udržiava. Pri túlaní mestečkom nájdete aj ďalšie stavby. Vďaka mape, alebo vďaka ceduliam budete mať lepšiu predstavu o tom, čo ste práve objavili, alebo kde sa čo nachádza.

Mesto Betancuria na ostrove Fuerteventura, Kanárske ostrovy

Zaujímavá môže byť reštaurácia oproti katedrále, ktorá upúta pohľad mimoriadne cennou zbierkou pravej španielskej sušenej šunky zavesenej na strope podniku. Zaujímavá je aj miestna ponuka syrových špecialít. Nechýbajú obchody so suvenírmi, či toalety, hoci spoplatnené.

  • Parkovanie je bezplatné, je však nutné nájsť vhodné miesto.
  • V miestnych podnikoch sú veľmi príjemní ľudia
  • Vstupné do katedrály je 3 EURÁ
  • Toalety sú dostupné, udržiavané, ale spoplatnené
Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.