ZN.SK
Babička, rozprávaj, dedko rozprávaj

Ideálny vianočný darček pre babku alebo dedka. Unikátna kniha!?

Asi máloktorý darček je takto stvorený pre babku alebo dedka, ako knihy zo špeciálnej edície špeciálneho vydania, ktoré budú po vyplnení jediným originálom na svete. Vaša vlastná limitovaná edícia..

Kniha, ktorá je celkom iná ako tradičná kniha, pretože knihou na začiatku nie je. Teda aspoň v čase, keď sa pripravuje a tými pripravovateľmi ste vy sami spoločne so starými rodičmi. Už nejaký čas je na trhu neobyčajná dvojica zaujímavých publikácii, ktoré sú azda tým najlepším darčekom pre starých rodičov. Knižky (nazývajme ich knižkami) vychádzajú vo verzii pre babičku a verzii pre dedka. Nedozviete sa z nich žiaden príbeh, kým ho v knihe nevytvoríte. Ide tak o výnimočný nástroj a studnicu pamätí, ktorý po vyplnení bude nesmierne cenným rodinným pokladom. Niet sa čomu diviť, že v niektorých obchodoch je to kniha s vysokým predajom.

Babička, rozprávaj, dedko rozprávaj

„Zážitky, pamäti a etapy života vašich starých rodičov majú odrazu priestor“

Vo vnútri

Každá z kníh sa skladá z tvrdých bielych listov, ktoré majú dostatok priestoru na vpisovanie príbehov a spomienok. Mnohé z príhod, zážitkov, životných skúseností a aj udalostí tak dostávajú priestor, aby ich mohol buď samotný starý rodič, alebo niekto blízky zaznamenať. Čisté biele strany so zadaním a linkovaním obsahujú ilustrácie a rôzne symboly, ktoré pripomínajú dobu minulú. Už na úvod sa patrí tieto spomienky podpísať a predstaviť rodinu v malom rodokmeni, či ak chcete v rodostrome. Každá má svojich vlastných 129 strán. V nich sa môže každý zo starých rodičov realizovať podľa seba. Vpisovať a odovzdať potomkom v podstate plnohodnotné pamäte, ktoré vzniknú aj napriek tomu, že pisateľ nemá ani básnické črevo, ba nemusí mať za sebou žiadne spisovateľské pokusy. Veď pre ich blízkych môže mať hodnotu aj práve to, že prejavia svojsky s vyjadrovaním sebe vlastným.

Význam to má a veľký

Každý z nás možno niekedy uvažoval nad tým, koľko toho naši starí rodičia museli vedieť, aby prežili, čo zažili, uvedomili sme si, že sú žijúcim zdrojom informácií o tom, aké to bolo kedysi, aké boli v obchodoch ceny, ako sa žilo, ako sa pracovalo, ako fungovala doprava, prípadne množstvo iných otázok, ktoré by bolo možné spojiť s „Ako to bolo kedysi s…“. Môže byť však nereálne pre mnohých z nás zaistiť záznam spomienok a ich spracovanie, systémové triedenie. Možno aj preto mnohí siahnu po knižkách Babička, rozprávaj a Dedko, rozprávaj. Na každej zo svojich strán ponúkajú možnosť odpovedať na otázku o tom, ako si na danú vec spomína Starý rodič, alebo ako by popísal tú či hentú oblasť.

Babička, rozprávaj, dedko rozprávaj

Možno ste predpokladali, že svojich rodičov a starých rodičov poznáte dostatočne dobre. Práve takáto kniha sa po vyplnení ocitne v celkom inej rovine. Nepôjde len tak o hocijakú knihu. Z osobnej skúsenosti viem, že takáto kniha bude priveľmi cenná. Nebude od nej kópia a tak je z nej vlastne limitovaná edícia v počte 1 kus, ktorý rodine aj o niekoľko rokov poskytne úžasný pohľad do minulosti, spomienok najstaršieho člena rodiny, v ktorých možno neraz spomenie aj svoje deti, vás, či vašich rodičov. V čase, kedy úcta k starším nedosahuje úroveň, ako za dôb detstva našich starých rodičov, je tak mimoriadne dobrým nápadom ponúknuť našim starším príbuzným niečo, čím môžeme zároveň prejaviť záujem o ich život.

Originálny darček

Pochopiteľne, sú Vianoce a my nebudeme skrývať, že nám šlo primárne o článok, ktorý by motivoval túto knihu zadovážiť teraz pred Vianocami. Dôvod je pomerne jednoduchý. Kupovať starým rodičom pod stromček darček je často veľmi ťažká úloha. Tak blízkym, no bez znalostí o ich potrebách a záujmoch, nechceme kupovať hocičo a za každú cenu. V tomto prípade si dovolím povedať, že ide o praktickú, spomienky oživujúcu knihu v ktorej si každý nájde niečo.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu