Celkom určite si viete predstaviť hostinu hodnú samotného kráľa. Hory mäsa, poháre pretekajúce vínom a taniere plné vyberaných pochúťok. V minulosti bývali takéto hody symbolom bohatstva a moci, dnes je to skôr skrytý nepriateľ zdravia. Práve takýto životný štýl pripravuje živnú pôdu pre dnu – chorobu, ktorá si vyberá svoju daň s presnosťou vyberača mýta. Dna je napriek pokroku doby a vysokej miery informovanosti stále aktuálnym zdravotným problémom, ktorý útočí na telo bez varovania.
Táto komplikovaná choroba je ako zradný hosť, ktorého si sami pozveme k stolu, no v momente, keď sa ho chceme zbaviť, odmieta odísť. Jej vznik spôsobuje nadbytok kyseliny močovej v krvi, ktorá sa v tele mení na mikroskopické kryštáliky ostré ako žiletky. A práve tieto drobné dýky sa zabodávajú do kĺbov, vyvolávajúc zápaly a opuchy, ktoré premenia aj ten najmenší pohyb na utrpenie.
Najčastejšie napáda palec na nohe, usídliť sa však môže aj v členkoch, kolenách, zápästiach či lakťoch, pričom zakaždým prichádza ako nepozvaný hosť, ktorý sa odmieta vysťahovať.
Genetika či životný štýl: Prečo niekoho dna choroba obíde a iného zasiahne?
Niektorí ľudia môžu jesť, piť a žiť bezstarostne a dna sa im vyhne oblúkom. Iných zasiahne napriek tomu, že sa snažia žiť umiernene. Prečo? Dôvod je jednoduchý – genetika. Podľa štúdií existuje viacero génov spojených s predispozíciou na dnu [1] [2]. Ak ju teda mali vaši predkovia, šanca, že sa objaví aj u vás, prudko rastie.
No genetika nie je jediný faktor. Moderný životný štýl, bohatý na spracované potraviny, alkohol a sedavé zamestnanie, môže tiež vytvárať ideálne podmienky na to, aby sa nepríjemná dna choroba u vás cítila ako doma. Ak k tomu pridáme nadváhu, vysoký krvný tlak či cukrovku, máme recept na poriadnu katastrofu.
Miluje prepych a nenávidí rovnováhu
Keby mala dna svoju vlastnú reštauráciu, v jej jedálnom lístku by ste našli samé delikatesy: červené mäso, morské plody, vnútornosti, pivo, tvrdý alkohol a sladké nápoje. Na druhej strane, jej úhlavným nepriateľom by bola strava bohatá na vlákninu, ovocie, zeleninu a dostatok vody.
Štúdia z roku 2009, ktorá bola predstavená na zasadnutí American College of Rheumatology, dokonca ukázala, že konzumácia aspoň 1920 ml vody v 24 hodinách pred záchvatom môže znížiť riziko recidívy záchvatu dny o 46 % [3]. Rovnako priaznivo pôsobí aj konzumácia čerešní, ktoré môžu pomáhať stabilizovať hladinu kyseliny močovej v krvi.
Keď sa záchvat rozhorí ako požiar
Záchvat dny prichádza nečakane – ako blesk z jasného neba. Možno ste si deň predtým dali pohárik vína, prípadne sa prejedli na rodinnej oslave, alebo len zabudli piť dostatok vody. A zrazu sa v noci prebudíte na bolesť, ktorá je taká intenzívna, že aj najmenší dotyk prikrývky sa stáva neznesiteľným.
Tento záchvat môže trvať niekoľko dní až týždňov a kým odznie, nezostáva nič iné, len trpieť. Neexistuje žiadna skratka, žiadny čarovný elixír, ktorý by ho okamžite ukončil. Iba trpezlivosť, protizápalové lieky a dôkladná starostlivosť o telo môžu zmierniť jeho silu.
Liečba je umením vyjednávania s vlastným telom
Dna sa nedá vyliečiť jednou tabletkou. Je to hra na dlhé trate, v ktorej musíte byť strategickí. Lekári odporúčajú kombináciu liekov, diéty a pohybu, aby ste kyselinu močovú udržali na uzde.
Zároveň je nevyhnutné upraviť stravovacie návyky – vylúčiť alebo obmedziť problematické potraviny, piť dostatok vody a zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré majú protizápalové účinky. A hoci sa pohyb pri týchto záchvatoch zdá ako mučenie, pravidelná fyzická aktivita môže dlhodobo pomôcť udržať chorobu pod kontrolou.
Toto špecifické ochorenie postihuje ľudí rôzneho veku, pohlavia a sociálneho statusu. Čo však zostáva nemenné, je jej nepríjemná povaha – nečakané záchvaty, dlhotrvajúce bolesti a potreba celoživotnej disciplíny v stravovaní a životnom štýle.
Ak si ju raz privoláme, zbaviť sa jej je mimoriadne ťažké. No ak sa naučíme rozumieť jej mechanizmom, môžeme s ňou bojovať a nenechať ju ovládnuť náš život. Pretože v konečnom dôsledku – nech je dna akokoľvek silná, naša vôľa a odhodlanie môžu byť ešte silnejšie.
Zdroj obrázka: wing-wing/adobe.stock.com
- [1] https://www.otago.ac.nz/news/newsroom/study-busts-myths-about-cause-of-gout
- [2] https://blog.23andme.com/articles/new-genetic-research-on-gout
- [3] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6125106/