Vo filme sa gastronómia objavuje v rôznych podobách. Dá sa povedať, že vo všetkých jej podobách, aké poznáme. Filmy o varení síce nedovolia preniknúť vôni, ale môžu byť inšpiráciou zmyslov. Z filmov chápeme, že bežné stravovanie Američanov je doma, z polotovarov, v rámci donáškových služieb, prípadne v stánkoch rýchleho občerstvenia, zo stánkov s hotdogmi na okraji Central parku a v podnikoch s hamburgermi a kávou ako pozornosť podniku. Vo filmoch sa opakovane objavuje zo všetkých značiek sietí rýchleho občerstvenia McDonald’s. Bol výraznou inšpiráciou vo filme Coming to America s Eddie Murphym ako africkým princom prichádzajúcim do USA na skusy.
Sieť predajní bola sponzorom a tiež dejiskom niekoľkých scén v českom filme Byl jednou jeden polda. Najmä v amerických filmoch sa často stretávame s obľubou čínskych jedál a mexických jedál, ktorých názvy sa najmä vďaka kinematografii udomácnili aj u nás. Veľmi často, otvorene, ba dokonca bez nutnosti úhrad zmienky za reklamu, sa spomína sieť kaviarní “takeaway” nezameniteľnej značky Starbucks. Ide totiž aj o vec imidžu. Značka sa objavila vo filmoch Sex v meste, Terminál, Diabol nosí Pradu, Miss špeciálny agent, a tiež sa dostal napríklad aj do Shreka 2.
Na druhej strane je viacero filmov z prostredia skutočných reštaurácií, najmä pri romantickom žánri a uvoľnenejších filmoch. Pri zmienke gastronómie vo filmoch mnohým napadne český film Dedictví, s nezabudnuteľnými scénkami práve z noblesnej reštaurácie za sprievodu klavírnej hudby, alebo scénkou spojenou so sifónmi a určitou personálnou zmenou v miestnom podniku.
Známe filmy o varení a gastronómii
Komerčne úspešnými filmami, ktoré sa nakrúcali v prostredí gastronómie, spoločného stravovania, alebo sa úzko dotýkali prípravy jedál, sú tieto:
Film The Hundred-Foot Journey na Slovensku minulý rok uvedený ako Láska na Karí, z distribúcie spoločnosti Bontonfilm, veľmi dôkladne,v kontrastoch priblížil francúzsku a indickú kuchyňu. Zároveň sa vo filme spomína hodnotenie Michelinskou hviezdou a podmienky jej získania. V hlavných úlohách: Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal, Charlotte Le Bon a ďalší.
Krídielko alebo stehienko z roku 1976, v pôvodnom názve L’aileou la cuisse, v hlavnej úlohe Louis deFunès. Nezabudnuteľná francúzska komédia prehnane náročného, no uznávaného vydavateľa gurmánskeho sprievodcu, ktorý hodnotí reštaurácie a vyhlási vojnu nekvalitným jedlám…
Ratatouille – Dobrú chuť! z roku 2007 je animovaný príbeh z produkcie štúdia WalteraDisneyho a štúdia Pixar pochádza z prostredia profesionálnej kuchyne, aj keď v animovanej podobe a v hlavnej úlohe sa predstavuje potkan.
Čokoláda, film z roku 2000, sa stal známym najskôr svojim hereckým obsadením, ktoré tvorili JulietteBinoche, JohnyDepp, AlfredMolina alebo JudiDench, a potom určite aj cukrárskym umením hlavnej hrdinky.
Což takhle dát si špenát, nezabudnuteľný český film z roku 1977 je z výraznej časti nakrúcaný v reštauračnom prostredí. Práve špenát je dôležitou zložkou, ktorá má účinky v podivnom vedeckom experimente.
Vrchní, prchni – známy český film z roku 1980 nakrútený podľa skutočných udalostí zo 70. rokov v hlavnej úlohe s Josefom Abrhámom a Libušou Šafránkovou je známy svojou pôvodnou skladbou, aj prostredím, v ktorom sa pohyboval. Jedál a ich príprave sa netýkal. Priniesol však pohľad do profesie obsluhy.
Ďalšie známe filmy o varení:
- Iba na objednávku (2007)
- Today’s Special (2009)
- Big Night (1996)
- Julie &Julia (2009)
- Charlie and the Chocolate Factory (2005)
- Waitress (2007)
(Text bol súčasťou vlastnej písomnej práce bez zdrojov, vychádzajúci z osobného prehľadu. Ďalšia reprodukcia je vyhradená)