ZN.SK
Láska na kari, gastronómia vo filme

Gastronómia vo filme: filmy o varení a kulinárstve

Komerčne úspešnými filmami, ktoré sa nakrúcali v prostredí gastronómie, spoločného stravovania, alebo sa úzko dotýkali prípravy jedál, sú nepochybne tieto filmy o varení a kulinárstve.

Vo filme sa gastronómia objavuje v rôznych podobách. Dá sa povedať, že vo všetkých jej podobách, aké poznáme. Z filmov chápeme, že bežné stravovanie Američanov je doma, z polotovarov, v rámci donáškových služieb, prípadne v stánkoch rýchleho občerstvenia, zo stánkov s hotdogmi na okraji Central parku a v podnikoch s hamburgermi a kávou ako pozornosť podniku. Vo filmoch sa opakovane objavuje zo všetkých značiek sietí rýchleho občerstvenia McDonald’s. Bol výraznou inšpiráciou vo filme Coming to America s Eddie Murphym ako africkým princom prichádzajúcim do USA na skusy. Sieť predajní bola sponzorom a tiež dejiskom niekoľkých scén v českom filme Byl jednou jeden polda. Najmä v amerických filmoch sa často stretávame s obľubou čínskych jedál a mexických jedál, ktorých názvy sa najmä vďaka kinematografii udomácnili aj u nás. Veľmi často, otvorene, ba dokonca bez nutnosti úhrad zmienky za reklamu, sa spomína sieť kaviarní “takeaway” nezameniteľnej značky Starbucks. Ide totiž aj o vec imidžu. Značka sa objavila vo filmoch Sex v meste, Terminál, Diabol nosí Pradu, Miss špeciálny agent, a tiež sa dostal napríklad aj do Shreka 2.

Na druhej strane je viacero filmov z prostredia skutočných reštaurácií, najmä pri romantickom žánri a uvoľnenejších filmoch. Pri zmienke gastronómie vo filmoch mnohým napadne český film Dedictví, s nezabudnuteľnými scénkami práve z noblesnej reštaurácie za sprievodu klavírnej hudby, alebo scénkou spojenou so sifónmi a určitou personálnou zmenou v miestnom podniku.

Láska na kari, gastronómia vo filme

Známe filmy

Komerčne úspešnými filmami, ktoré sa nakrúcali v prostredí gastronómie, spoločného stravovania, alebo sa úzko dotýkali prípravy jedál, sú tieto:

Film The Hundred-Foot Journey na Slovensku minulý rok uvedený ako Láska na Karí, z distribúcie spoločnosti Bontonfilm, veľmi dôkladne,v kontrastoch priblížil francúzsku a indickú kuchyňu. Zároveň sa vo filme spomína hodnotenie Michelinskou hviezdou a podmienky jej získania. V hlavných úlohách: Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal, Charlotte Le Bon a ďalší.

Krídielko alebo stehienko z roku 1976, v pôvodnom názve L’aileou la cuisse, v hlavnej úlohe Louis deFunès. Nezabudnuteľná francúzska komédia prehnane náročného, no uznávaného vydavateľa gurmánskeho sprievodcu, ktorý hodnotí reštaurácie a vyhlási vojnu nekvalitným jedlám…

Ratatouille – Dobrú chuť! z roku 2007 je animovaný príbeh z produkcie štúdia WalteraDisneyho a štúdia Pixar pochádza z prostredia profesionálnej kuchyne, aj keď v animovanej podobe a v hlavnej úlohe sa predstavuje potkan.

Čokoláda, film z roku 2000, sa stal známym najskôr svojim hereckým obsadením, ktoré tvorili JulietteBinoche, JohnyDepp, AlfredMolina alebo JudiDench, a potom určite aj cukrárskym umením hlavnej hrdinky.

Což takhle dát si špenát, nezabudnuteľný český film z roku 1977 je z výraznej časti nakrúcaný v reštauračnom prostredí. Práve špenát je dôležitou zložkou, ktorá má účinky v podivnom vedeckom experimente.

Vrchní, prchni – známy český film z roku 1980 nakrútený podľa skutočných udalostí zo 70. rokov v hlavnej úlohe s Josefom Abrhámom a Libušou Šafránkovou je známy svojou pôvodnou skladbou, aj prostredím, v ktorom sa pohyboval. Jedál a ich príprave sa netýkal. Priniesol však pohľad do profesie obsluhy.

Ďalšie zo známych filmov:

  • Iba na objednávku (2007)
  • Today’s Special (2009)
  • Big Night (1996)
  • Julie &Julia (2009)
  • Charlie and the Chocolate Factory (2005)
  • Waitress (2007)

(Text bol súčasťou vlastnej písomnej práce bez zdrojov, vychádzajúci z osobného prehľadu. Ďalšia reprodukcia je vyhradená)

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu