Príbeh Anny Frankovej a vôbec denník Anny Frankovej sú jedným z najzásadnejších symbolov holokaustu v knižnom svete. Anna (1929-1945) premýšľa nad láskou, neznepokojuje sa ani tak vojnou ako mnohými bežnými otázkami detí v jej veku. Je skutočnou postavou II. svetovej vojny, presnejšie jej obeťou. V trinástich rokoch si začala písať denník, do ktorého zaznamenala mnohé svoje pocity, ale aj vnímanie toho, čo sa okolo nej deje. Zaznamenávala ich únik z Nemecka, skrývanie v tajnej miestnosti v podniku, ktorý jej otec založil, aj život, aký viedli. Príbeh Anny Frankovej pokračoval po ich odhalení a rozdelení rodiny do koncentračných táborov už len vďaka historikom.
Anna neprežila koncentračný tábor Bergen Belsen, podobne ako jej sestra Margot, matka, či druhá skrývajúca sa rodina. Prežil len otec. Denník, ktorý sa po vojne našiel, otec nechal vydať, čím mimo pohľady historikov a dospelých preživších prispel aj pohľadom dieťaťa. S celým detským vnímaním hrozieb, s predstavami, ich popisom a všetkým, čo sa mohlo odohrávať v detskej hlave pri hoci len počutí o hrozbách toho, čo sa deje vonku.
V komixovej podobe ako mimoriadny unikát
V predvianočnom čase roka 2020 sa na knižnom trhu objavuje nespočetne veľa zaujímavých titulov. Jedným z nich je nepochybne aj práve Denník Anny Frankovej. Nie však v jeho klasickej podobe, ale komiksovej. Na každej jednej strane sa tak v štýle komiksu čitateľ stretáva s vizuálnou podobou. Všetko to dianie si dokáže čitateľ ľahšie predstaviť nemusí si vytvárať svoj pohľad. Annine predstavy, myšlienky, názory, ale aj popisy sú tak o niečo presnejšie. Lenže toto je názor dospelého čitateľa. Anna je v čase písania svojich riadkov dieťaťom a preto aj štýl písania môže byť veľmi blízky čitateľom tínedžerom. Vďaka komiksovej podobe môže kniha teraz ponúknuť ešte viac, než kedykoľvek predtým.
Komiks má svoje výrazné prednosti. Aj v tomto prípade
Komiks je populárny už jedno storočie. Najmä po II. svetovej vojne sa stal mimoriadne populárnym žánrom, hoci nemal ešte tú potrebnú vážnosť vo svete kultúry. Komiks neraz tvoril len akúsi súčasť novín, alebo bol tenkým časopisom predávaným za pár centov. Dnes stoja niektoré výtlačky tisíce až desaťtisíce. Komiks má svojich priaznivcov medzi všetkými generáciami. Denník Anny Frankovej v komiksovej verzii zachováva svoju vážnosť, nejde o karikatúru, ale cenný a potrebný zväzok kresieb, ktoré si držia svoju grafiku, krásu, aj tému.
Prečítať si môžeme všetko to, čo tvorilo pôvodný denník po úprave textu pre „komiksové účely“ Arim Folmanom. Vnímať scénu, postavy, rozlišovať miesta a vnímať aj Annin svet trochu inak. Komiksová verzia ešte lepšie vyjadruje detskú podobu toho, čo sa dialo vonku. Niektoré predstavy sú vtipné v texte, aj na obrázku. Ilustrátor David Polonsky vytvoril komiks, ktorý nie je striktne len okienkový, ale vychádza mimo okienka. Popisuje pocity, aj realitu v úkryte, predstavy, nešťastné chvíle, aj rozhovory tak, že im rozumie čitateľ akejkoľvek generácie. Každá zo strán je pútavá, niečím zaujímavá.
Kniha je krásna troma rôznymi spôsobmi
Napriek ilustráciám, ktoré môžu pôsobiť ako vyslovene záležitosť pre mladšie publikum, si zachováva svoju dôstojnosť, vážnosť a eleganciu. Čierna obálka s pevnou tvrdou väzbou skrýva celkovo 168 stranovú krásnu knihu, ktorú možno pozná celý svet, ale v tejto verzii nám dáva grafickú podobu. Takú, ktorá má šancu zaujať aj náročnú mládež. Tak náročnú, že viac ako textová kniha je film, alebo komiks. Kniha veľmi nenásilne vysvetlí aj mladému čitateľovi, prečo sa skrývali Židia a čím si museli prejsť počas ich prenasledovania a deportácií. Záver knihy končí tak, ako Anna zaznamenala v Denníku. Ten po ich odhalení nepokračoval. Kniha preto obsahuje doslov, v ktorom priblíži, ako pokračoval život rodiny a ostatných zo skrýše.
Kniha je krásna svojim pohľadom na udalosti, ktoré nás svojou krutosťou neprestávajú fascinovať ani po 80 rokoch. Krásna tým, koľko humoru a tínedžerskej lásky v nej je napriek tomu, že všetci poznáme Annin koniec. Krásna aj po tej grafickej stránke.
Kniha vychádza vo vydavateľstve SLOVART
Informácie o knihe:
- Autori upravenej verzie: Ari Folman a ilustrátor David Polonsky
- Pôvodný názov: The Graphic Diary of Anne Frank
- Jazyk: slovenský
- Väzba: tvrdá
- Počet strán: 160
- Formát: 167,5 x 240 mm
- EAN: 9788055644844
- Prekladateľ: Otto Havrila
- Rok vydania: 2020
- Oficiálne stránky vydavateľa: https://www.slovart.sk/