Čínska ďatľa jujuba: exotické a zdravé ovocie, pestovateľné u nás

jujuba čínska ovocie exotika

Jujuba čínska – ziziphus nazývaná aj čínska ďatľa je pestovateľný ovocný strom aj v našich podmienkach. V rodnej Číne patrí medzi tak bežné ovocie ako u nás slivky, podobá sa na ďatle názvom, vzhľadom aj chuťou. Krajina je tiež najväčším exportérom jujuby na svete. V Iráne je ovocie a strom známe ako annab a jeho pestovaním je známy najmä východoiránske mesto Birjand.

jujuba čínska ovocie exotika

Jujuba je bohatá na množstvo vitamínov, predovšetkým na C a riboflavín. Ak ste niekedy uvažovali nad pestovaním „zizifusu“ či jujuby, neexistujú tomu prekážky. Stromček jujuby nie je náročný, nepotrebuje žiadne zásadné zásahy pestovateľa, zvláda teploty až -20°C a nie je náročný ani na typ pôdy.

Zdravie ovocie jujuby pripomína ďatle

Listnatý strom jujuby rodí ovocie zaujímavým spôsobom pravidelne za sebou na tenkých stonkách. Z diaľky tak naozaj pripomína spôsob, akým rodia ďatľové palmy svoje plody. Zelené plody postupne dozrievajú na slnku počas septembra a na strome sa pevne držia až do zimných mesiacov. Konzumovať ich možno priamo, prípadne ich spracovávať a sušiť. Niektoré zdroje uvádzajú, že šťava z čerstvých plodov má viacero zdraviu prospešných účinkov, pričom sa spomína aj účinok na nádorové ochorenia. Vedecky je skúmaný priaznivý vplyv červených plodov na nádorové bujnenie, v boji proti obezite, a chvályhodný je aj obsah antioxidantov. (ncbi.nlm.nih.gov)

jujuba čínska ovocie exotika

V tomto smere je však dobré vyhľadať vrátane Na Slovensku ide stále o pomerne neznámu plodinu, ktorej plody pochopiteľne nemajú tradičné využitie a recepty v kuchyni. Inšpirovať sa možno vyhľadávaním na internete, alebo podľa chuti nájsť svoje vlastné spôsoby. Ako neznámy strom v našich končinách má jednu výhodu. Vyhýbajú sa jej zásadne choroby.

Pestovanie stromu jujuba

V bežnom predaji na Slovensku sa objavuje v záhradníctvach. Kúpiť sa dá ako kontajnerový stromček, malý krík, ktorý si vyžaduje aspoň 2 až tri roky na rozrastenie. Vysádzať ho možno priamo do záhrady. Ideálne na chránené miesto pred silným vetrom s dostatkom slnka počas dňa. V ponuke na zahradnici.sk sa nachádza kultivar Dong Zao. Plody sa na ďatle podobajú až po dozretí.

Jujuba nie je náročná na pestovanie a nemá presné požiadavky na pôdu. Žiada si len v mladosti krytie pred silnými mrazmi a rovnako v mladosti zálievku. Postupne však zvláda aj väčšie sucho. Pôda sa neodporúča podmáčaná, ale dostatočne priepustná. Je samoopelivá, no pomáha jej prítomnosť aj inej rastliny. Dorastá do výšky cca 4 metre a môže plniť funkciu okrasnej rastliny. Teplé a priaznivé roky, keď rastlina vytvorí  na jar a počas leta žlté kvety, môžu priniesť úrodu ovocia aj v našich zemepisných šírkach.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.