ZN.SK
PortraitPro studio 21

PortraitPro Studio 21: software na úpravu portrétových foto

Recenzia zaujímavého nástroja na úpravu fotografií portrétov ľudí. Pomocou nej je možné upraviť to, čo sa pri fotení zanedbalo, či nestihlo…

Keď sa nám dostal do rúk pred rokom, prehliadali sme ho. Dnes to môžeme ľutovať. Nástroj, ktorý už vo svojom názve nesie zameranie na portrétové fotografie a vo všeobecnosti tváre ľudí, má množstvo možností a vychytávok, ktoré z neho robia naozaj pozoruhodné riešenie. PortraitPro Studio dokáže pracovať s fotografiami tvárí a postáv, do ktorých môže zaujímavým spôsobom zasahovať. Meniť pozadie, tváre ľudí, ich farebnosť, chybičky krásy a ešte o mnoho viac.

U koho nájde PortraitPro Studio využitie?

  • Fotoštúdiá odovzdávajúce fotografie fotografovaným v očakávaní výborného výsledku
  • Autori fotografií, ktorí zachytili niečo s chybami a nedokonalosťami a potrebujú výsledok prezentovať opravený a bez chýb
  • Ľudia, ktorí sa venujú úpravám fotografií a zábave tohto druhu
  • Každý s príležitosťou, alebo naopak pravidelnou potrebou upraviť foto, alebo ich pravidelne upravovať jedným štýlom.

Kto tento software nevyužije a čím teda je?

Nejde o náhradu za Adobe Lightroom a ďalšie nástroje s filtrami, ktoré by riešili oblohy, sýtosť farieb trávy na čisto krajinkách, či objektových fotografiách. Nejde o Photoshop, ani nástroje ako Ilustrator a podobne. Nástroj je maximálne prispôsobený na úpravu portrétov fotografií ľudí. Ak sa ľudia na nahratých fotografiách nenachádzajú, aplikácia vám to povie. Avšak v prípadoch, keď nahráte krajinku, či kufor na podlahe s porozhadzovanými vecami sa aplikácia nevzdáva a požiada vás, aby ste manuálne vybrali, kde na fotografii je tvár.

Je vybavená nástrojmi, ktoré nie len že detekujú tvár, ale detekujú aj jej prvky, jednotlivé časti a s týmito jednotlivými časťami vie pracovať. Preto sa držte, lebo práca s PortraitPro je naozaj jazda. O to viac, ak máte nástroj rok doma a uvedomíte si, že ste za ten čas mohli mať už niečo za sebou.

Čo môžete od aplikácie čakať?

To s tou oblohou nie je tak celkom stratené. PortraitPro je naozaj softwarom pre portréty ľudí, no ak je to nutné, upravíte ľahko aj farby oblohy, alebo ju celkom zmeníte na iný čas počas dňa. To, čo sa na tvárach fotografovaných modelov a modeliek bude dať upraviť, je naozaj mnohé. Zo staršieho je pomerne hravo možné docieliť oveľa mladšieho človeka.

PortraitPro Studio a vytvorenie úsmevu či zmeny vlasov

foto: Urobiť z modelky viac usmiatu, alebo jej dodať inú farbu vlasov je pomerne jednoduché. 

Detekciou tváre to začína a make-up máte v rukách vy

Detekcia tváre dosahuje takú úroveň, že máte pod kontrolou aj očné linky, tiene, maskaru a môžete celkom meniť spôsob, akým je človek na fotografií prezentovaný. Farba vlasov, odtiene pokožky. Dokonca môžete zmeniť svetlo a tieň, ktorý na tvár dopadá a miesta, ktoré tvár ako tienisté vytvára. Je to presne ten typ aplikácie, ktorý keď používate, chcete vedieť čo dokáže a preto skúšate.

Práve týmto skúšaním sa nám podarilo dostať k základnému poznaniu. Existuje niekoľko úrovní, ako veľmi sa dá niečo upraviť. Buď cez hlavné okruhy, alebo keď ich ignorujete, dokážete ísť ešte podrobnejšie a upravovať ich podľa seba. Meniť je možné aj typ tváre, rôzne typy vyhladenia a ešte o mnoho viac.

Postrehy:

  • Úvod aplikácie víta s tutoriálmi. Priamo v programe máme niekoľko videí a ukážok toho, ako s aplikáciou pracovať, ale najmä čo sa dá s ňou dosiahnuť.
  • Tutorial (výučba, alebo inštruktáž) je v tomto prípade naozaj unikátny. Je síce v angličtine, ale spôsob, akým používateľa prevádza cez jednotlivé úkony ho dokonale pripravia na rôzne scenáre a rôzne ciele. Dokonca vám zobrazuje aj mieru splnenia jednotlivých krokov a ukáže vám tak aj jasný údaj toho, koľko toho máte za sebou. Alebo rovno vhupnete do toho a stlačíte tlačidlo OPEN IMAGE, čo pochopiteľne začína možno trochu komplikovanejšiu, ale o to zábavnejšiu prekvapivú jazdu úpravami.
  • Nahratie tvárí a detekcia nejaký čas trvá. Nejde o lusknutie prsta. Následne máte mnohé vlastnosti plne v rukách.
  • Spôsob, akým sa dá vymazať okolie za postavou a nahradiť ho iným, prípadne ako vyrobiť PNG nie je komplikovaný a ponáša sa na mnohé aktuálne nástroje napríklad na úpravu videa. Spôsob, akým vyhladiť prechod od človeka a tváre po jeho pozadie sa dá tiež riešiť rôzne.
  • Oči, taká drobnosť a predsa dôležité. Dokážete do nich pridať lesk, meniť nádych farieb, intenzitu bielka, ostrosť, aj ich okolie. Dostať do nich odlesk okna a ešte si určiť v akom uhle… uff. Dobré.

Kúsky so zmenami vlasov a pier

Zmena farby vlasov je dobrodružstvo. S dobrou fotografiou dokážete na človeku meniť naozaj unikátne detaily. Vlasy získajú iné farby, no zachová sa kresba prameňov, odlesky. Podobné kúsky je možné robiť s tvárou, napríklad dosiahnuť inú farbu rúžu. Za predpokladu, že aplikácia správne vydetekuje pery. Ak sa tak nestane, je možné dopomôcť programu presne doladiť odkiaľ pokiaľ pery sú. Potiahnutím liniek je možné programu povedať, pokiaľ má s perami počítať a pri ich zmenách sa to prejaví. Aplikácii môžete totiž kliknúť pohľad na pôvodný obrázok, na upravovaný, ale vidieť je možné aj oba naraz s tým, že je do nich možné zasahovať.

PortraitPro studio 21

Vzniknúť vám môže pokojne iný človek. Modelka nemusí byť dokonalo namaľovaná, no ak má vynikajúcu fotografiu, je celkom možné, že niektoré prvky na jej tvár pôjdu vyladiť až v počítači. Očné tiene, horné aj dolné linky, upraviť objem vlasov, pier a ešte mnoho iného.

PortraitPro si určite zamilujete

Portrait Pro si zrejme zamilujete. Predovšetkým preto, že nám dovoľuje napraviť chyby, ktoré sme sa mohli pri fotografovaní dopustiť a umožňuje nám tiež celkom zmeniť to, čo z nejakého dôvodu potrebujeme neskôr. Napríklad farebne ladiť fotografiu niekoho tak, aby sa nám hodila tematicky. Pozmeniť farbu vlasov, očí, pokožky, smerovania, ale aj tvarov nosa, sánky a pod. dokáže niekoľko aplikácií.

Táto umožňuje používateľovi vyhrať sa na detailoch a stále zostať logikou a pochopiteľnosťou na úrovni bežného používateľa. Nejde o náročný nástroj a prispôsobený je naozaj komukoľvek, kto dá šancu pozorným očiam, alebo naopak zaujímavému tutorialu. Ten totiž naozaj značne uľahčuje chápanie a funkcie aplikácie.

Výrobca software: https://www.anthropics.com/portraitpro/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu