ZN.SK
Cider pivo plechovky

Cider, jablkový mušt, dnes vďaka reklame populárny

Cider ako alkoholický nápoj vyrobený z jabĺk, nie je vôbec žiadnou novinkou. Len silná marketingová kampaň dnes prinútila reagovať mnohé pivovary a výrobcov

Cider ako alkoholický nápoj vyrobený z jabĺk, nie je vôbec žiadnou novinkou. Len silná marketingová kampaň dnes prinútila reagovať mnohé pivovary a výrobcov nápojov, aby obohatili svoju ponuku tým, čo práve letí. Podobne, ako nedávno reagovali všetci výrobou radlerov, ktoré existujú už asi sto rokov. Cider sa vyrába zo skvasenej jablkovej šťavy. Niečoho, čo by sme bežne vôbec nevypili. Vyrába sa pritom z akejkoľvek odrody jabĺk, avšak pre potreby cideru ako takého bola vytvorená aj skupina konkrétnych odrôd, z ktorých vyrábaný cider má tie najlepšie vlastnosti. Ide o odrody známe ako Bittersweets, Bittersharps, Dabinett, Červený bittersharp z Rodney Stoke, Kingstonské čierne jablko a Yarlington Mill, či iné. Niektorí výrobcovia vyrábajú cider aj z kombinácie muštových aj bežných konzumných jabĺk.

Cider pivo plechovky

Cider je vlastne jablčný mušt

Slováci vedia čo je jablčný mušt, no so ciderom sa stretávajú až teraz. Ide pritom vlastne o to isté. Slováci, ktorí pracovali a odsťahovali sa do Veľkej Británie, sa s týmto druhom nápoja stretli už dávnejšie. Na Slovensku ho spomínali práve tí, čo sa vrátili, lebo im v ponuke barov a pohostinstiev chýbal. A práve tí sa najviac potešili, že trend popularity ciderov prichádza aj na Slovensko. Veľmi populárny je dlhé roky v Anglicku, Francúzsku, v Španielsku aj baskickej oblasti. Kvôli britskej mladej klientele sa čoraz viac objavoval aj v dovolenkových destináciách ako sú ostrovy Ibiza a Mallorca.

Cider a jeho vlastnosti

Jablkový mušt nie je nikdy rovnaký. Dve značky s rovnakou chuťou nájdete len ťažko. Práve rozsah filtrácie, usadenín, zakalenia, odrody jabĺk, pridávania sladidiel a rôzne chémie vytvára rôznorodosť vzhľadu, aj chutí. Najbežnejším ciderom je šumivý. Najprácnejší je svetlý cider, pri ktorom sa mieša niekoľko odrôd jabĺk s dôrazom na docielenie svetlých odtieňov. Základom výroby je vylisovanie zozbieraných jabĺk a rýchly prenos do kvasných nádob s čo často dôrazom na čo najmenšie vystavovanie oxidácii na vzduchu na ktorom jablká ale aj jablčná šťava tmavne. Jablká potom kvasia pri nižších teplotách od 5 do 16°C zámerne, aby sa nestratili aromatické vlastnosti, hoci kvasenie samo o sebe bude prebiehať pomalšie. Ďalší podstatný proces kvasenia prebieha po odstredení zákalu a kvasiniek, odlúčení octových kvasiniek a získaní perlivosti vďaka vytváraniu oxidu uhličitého. Môže sa pridávať aj umelé sladidlo a následne ďalej kvasí niekoľko mesiacov, alebo až rokov.

Nechutí každému
Je zvláštne, koľko ľudí ochutná cider a napína ich pri prvom pití, popisujú aj rôzne kyslé pachute, no vďaka pôsobeniu úžasných reklám máme mať pocit, že ide o súčasný trend a kto nedrží krok, je celkom mimo. Je medzi nami mnoho tých, ktorým nechutí, no pre osvieženie podľahnú najmä sile reklamy a toho, že je fajn byť dnes trendový a držať s davom krok. Pre ľudí, ktorí milujú jablká a tento druh nápojov, môže byť výborným spestrením náročných horúcich dní aj stretnutí s priateľmi. Nakoniec je svojim spôsobom fajn, že sa možno zvýši spotreba jabĺk, ktorých máme v našich sadoch dostatok, ba dokonca aj skysnutých nahádzaných v sudoch sa v jeseni nájde v rôznych záhradách viacero. Skôr však skončia v pálenici.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu