ZN.SK
Zamestnanie a obmedzenia, manuálna práca obklad

Podraz od zamestnávateľa: zmluva s obmedzením po prepustení

Stretli ste sa už s pracovnou zmluvou, ktorá vám po prepustení zakazovala podnikateľskú činnosť v rovnakom odvetví? Firma sa chráni pred vznikom priamej konkurencie. Avšak zakázať pracovať v rovnakej oblasti je ešte drsnejšie.

Slovenskí zamestnávatelia pre bežných zamestnancov vytvárajú rôzne podmienky. Neriadia sa ani japonským systémom a ani americkým systémom manažmentu a riadenia. Slovenskí riaditelia často ani netušia, čo zamestnanci naozaj potrebujú, pretože ich to nezaujíma. Naopak sú aj takí, ktorí majú záujem na spokojnosti klientov, ba čo je hlavné vedia, že šťastný zamestnanec má lepší výkon ako ten vydieraný.

Nečakaný problém po prepustení

V zlom pracovnom kolektíve a v práci so zhoršujúcimi podmienkami môže byť východiskom výpoveď, avšak na Slovensku existuje hneď niekoľko desiatok firiem minimálne, ktorá pripravila svojim zamestnancom pascu. Tá sa objaví ihneď, ako sa pokúsia opustiť miesto a je celkom jedno z akých dôvodov. Ide o obmedzenie zamestnania, ktoré plynie od dňa prepustenia. A vtedy ste možno celkom v háji.

Zamestnanie a obmedzenia, manuálna práca obklad

Pozor na pracovnú zmluvu, ktorú podpisujete

Niektorí zamestnávatelia používajú v pracovných zmluvách jedno zvláštne obmedzenie. To prebrali zo zahraničia, avšak u nás ho poriadne prehnali, presne nepochopili a ešte k tomu mu pridali grády. Pokiaľ sa zamestnávate v bankovníctve a ide o jedinú profesiu, ktorú ovládate na výbornú, je dobré dať si pozor, aby vám nový zamestnávateľ nedal podpísať formulku o tom, že po prepustení z tejto práce vám zakazuje pôsobiť v oblasti bankovníctva na dobu 3 rokov, prípadne môže ísť o zákaz vlastného podnikania v oblasti.

V záujme chrániť sa, že sa zamestnáte u konkurencie a poviete im o svojich skúsenostiach, alebo sami rozbehnete svoj vlastný biznis so znalosťami z predošlého zamestnania, zaväzujú niektorí zamestnávatelia nových tým, že po ich odchode sú nakoniec celkom stratení až na niekoľko rokov života. V tom prípade, ak je bankovníctvo jediná profesia, ktorú ovládajú. V záujme prácu získať takúto zmluvu uchádzači o zamestnanie podpisujú, odporúčame však snahu o diskusiu, ak je na ňu priestor. Akonáhle sa na pracovisku zhoršia podmienky a vy odchádzate, toto obmedzenie vám môže znemožniť zamestnať sa v konkrétnej oblasti. Právne postihnuteľný fakt je to až vtedy, keď to zistí predošlý zamestnávateľ, ktorý formulku použil a bude chcieť vyvodiť dôsledky.

Paranoja zamestnávateľa (pod odchode, či po prepustení)

Iné sú prípady paranoických zamestnávateľov, ktorí posadnutí nedôverou aj voči odrazu v zrkadle, poškodia takýmto spôsobom mladých absolventov škôl. Tí bez skúseností s pracovnou zmluvou môžu siahnuť po ponuke a mieste. Dokážu sa v prvých rokoch etablovať, zaučiť a pochopiť systém, napríklad prácu v realitnej kancelárii, alebo v médiách. Ako pôvodne absolvent má nízky plat a žiada o jeho zvýšenie. Zamestnávateľ odmietol zvýšiť plat a odporúčal zmenu zamestnávateľa. Po dvoch rokoch a pol zamestnanec naozaj odišiel a pokúšal sa dostať do podniku s podobným zameraním, keďže po škole mal skúsenosti a prax len v tejto oblasti.

Vďaka vyzvedaniu na Sociálnej poisťovni sa pôvodný zamestnávateľ dozvedel o novom zamestnaní „drzého“, o vyšší plat žiadajúceho zamestnanca a podal na neho trestné oznámenie pre porušenie pracovnej zmluvy. Popísaný prípad je skutočnou minuloročnou realitou. Oveľa pochopiteľnejší je prípad, ktorý by vás obmedzil v začatí vlastného podnikania. Ak firma investuje do vzdelávania a vašich znalostí, má určitú logiku obmedziť rozbehnutie vlastnej konkurencie pre pôvodného zamestnávateľa.

Pokúste sa komunikovať, navrhnúť iné podmienky

Pred podpisom takejto zmluvy sa pokúste o dialóg. Dávajte si pozor, aby vás zmluva nezaväzovala k niekoľko ročnej, či niekoľko mesačnej mlčanlivosti a nemožnosti sa zamestnať v konkrétnom odvetví aj v rámci skúšobnej doby. Možné je dnes všetko. Aby však stratilo význam snaženie paranoických zamestnávateľov obmedziť prienik informácií ku konkurencii, pokojne skočte do rovno desiatich konkurenčných podnikov, „všade sú zvedaví“ na práve vaše skúsenosti. Je však neprehliadnuteľným podrazom zmluva, ktorá sa na jednej strane pýši prestížou zamestnania a na druhej strane vás aj po prepustení drží v šachu na niekoľko rokov.

V takomto prípade je počet odpracovaných rokov a prax v obore irelevantná. V záujme nenaťahovať sa na súdoch sa od vás bude očakávať, že sa zamestnáte niekde inde a vaše vzdelávanie v oblasti tak dostáva poriadnu ranu pod pás dostatočne dlho na to, aby ste po rokoch z oblasti a vôbec z trendov, ktoré letia, neovládali už absolútne nič. Takáto zmluva vás po odchode zo zväzujúceho zamestnania môže výrazne profesijne poškodiť. Povedzme napríklad ak máte vyštudovanú hotelovú akadémiu. 14 rokov pracujete na recepcii hotela a po prepustení vám zmluva zakáže rovnakú činnosť pre konkurenciu na 3 roky. Ak svoju profesiu milujete, ovládate na výbornú a chcete v nej pokračovať, pri takto postavených zmluvách je veľmi ponižujúce bývalého zamestnávateľa prosiť o odpustenie záväzku v zmluve.

Cestou môže byť:

  • dohodnutie jasných podmienok, za ktorých možno opätovné zamestnanie v odbore považovať za porušenie vzájomnej dohody.
  • Individuálne prípady je vhodné konzultovať s právnym zástupcom. Niektoré zmluvy totiž nevytvárajú právnici, ale zamestnávatelia samotní, poverení zamestnanci a nie vždy odborníci.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu