Chováte papagáje či andulky? Toto ich prekvapivo môže zabiť!

Chováte papagáje či andulky? Toto ich prekvapivo môže zabiť!

Papagáje, kanáriky a andulky chované v klietke v kuchyni, v zafajčených priestoroch, vôbec v priestoroch, kde sa občas prekefujú krémom topánky, lakujú nechty, lepí modelár svoje lietadielka, lodičky, alebo nebodaj tvrdšie materiály, majú ťažké zdravotné problémy. Nie každý chovateľ si uvedomí, že nízky vek dožitia, zdravotné ťažkosti, malátnosť a vôbec smrť operených členov domácnosti môže mať súvislosť s tým, čo sa deje doma. A predsa, ba dokonca mimoriadne vážny súvis.

Andulky, vták v klietke

Vtáky sú veľmi citlivé, len človek je ľahostajný

Vtáčie klietky sa nachádzajú s menšími vtákmi veľmi často v kuchyniach. Výpary z kuchyne, prepálený olej, výpary pri vyprážaní. To všetko je prudko toxické. Lakovanie nechtov pri klietke, či používanie odlakovača vtáky znepokojí, no človeku ani nenapadne, čo sa deje. Nepokojné správanie však nie je podmienkou. Viacero výparov v domácnosti pôsobí aj ako tichá smrť. Následne si chovateľ, zväčša amatér, utvorí záver, že smrť nastala následkom zlej stravy, alebo choroby. Otrava!

Farebný papagáj lori

Pre ľudskú ľahostajnosť. Papagáje, andulky, brezičky, kanáriky a čokoľvek operené drobné sa nechová v zafajčených priestoroch. Ak by mohli, takémuto prostrediu by sa v prírode vyhli. Pre vtáky sú skrátka smrteľné, kým ľudským pľúcam, slizniciam a nosu často nevadia.

Ďalšie riziká, na ktoré človek často nepozerá

Riskantné pre papagáje a andulky môžu byť farby, laky a chémia na klietkach. Ako bidielko sa za žiadnych okolností nesmie používať drevená tyč natieraná farbou, či inými látkami. V klietke nemá čo hľadať materiál ošetrovaný a upravený ťažkou chémiou.

Papagáje majú vo voľnej prírode na výber

Vtáky majú výnimočnú výhodu. Dokážu sa vyhnúť rizikám. Požiarom v lesoch, dokážu uniknúť predátorovi na zemi a aj iným hrozbám. Drobné vtáčiky nosievali do baní v klietkach aj baníci, aby svojou nepokojnosťou a snahou ujsť informovali, že je v bani zvýšená koncentrácia plynu a pri iskre krompáčom do skaly hrozí výbuch. Príroda hlúpa nie je, len človek dnes pozabudol, čo všetko môže ten kúsok prírody, ktorý uväznil v klietke a má ho pre potešenie, zabiť.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.