Máme výnimočnú históriu a výnimočné pamiatky. Často vidíme len to, čo máme pred očami, ale občas pohľad z iného uhla môže odhaliť celkom iný rozmer krásy daného miesta, či diela. Možnosť predstaviť si, aké obrovské úsilie dalo postaviť špeciálne pevnosti, aké sú v Holandsku a Francúzsku mimoriadne cenné, má človek len pri pohľade z hora. Aj na Slovensku máme bastiónové pevnosti, no asi len málokto vie, čo to znamená a ako veľmi sú hodné našej pozornosti. Aj preto sme sa rozhodli trochu tieto pevnosti predstaviť verejnosti. Bez zámerne lákavých titulkov vám skrátka predstavujeme architektonické skvosty slovenských dejín a historickej architektúry.
Bez veľkého úsilia a nutnosti silných fortifikačných stavieb dokázali bastiónové pevnosti oslabiť nepriateľa najmä neprístupnosťou, komplikovaným vstupom a dosiahnutím hradieb samotných, no zároveň vďaka ušnicovým výstupkom mala posádka pevnosti vždy dobrý dohľad na iný výstupok, dokázala brániť všetky časti pevnosti a videla do všetkých smerov s jediným obmedzením a to diaľkou, či dostrelom diaľkových zbraní, ktoré boli na obranu pevnosti nevyhnutné.
Holíč
Mestečko na samom západe Slovenska pri hraniciach s Českou republikou je v minulosti známe významnou manufaktúrou, veterným mlynom a miestnym kaštieľom. Už menej zmienok však je o bastiónovej pevnosti. Hradisko a precízna priam až mimoriadna stavba ľudských rúk bez použitia bagrov a buldozérov je viditeľná najmä z hora. Štvorcový bastión pre obranu menšej pevnosti má dve prístupové cesty. Inak bol celkom obkolesený vodnou priekopou, dodnes zachovanou a zatrávnenou, bez vody. Holíčsky kaštieľ je tak aj dnes chránený prekážkami. Z hora je skrátka krásna.
Leopoldov
Leopoldov s Ilavou sú známe väznice. No len málo ľudí má záujem o Leopoldov aj čisto historický. Letieť nad Hlohovcom a Leopoldovom a nevidieť obrovskú mohutnú stavbu, pri ktorej ľudské ruky hýbali so zemou a vytvorili obrovskú stavbu s vodnou priekopou je nevidieť krásu, ktorú ukrýva. Silné opevnenie je ako stvorené pre fungovanie väznice. Celá stavba v tvare 6 cípej hviezdy je hrotom spodnej a vrchnej rovná, akoby ukazovala na sever a juh. Leží východne od mesta a hoci neoplýva až tak veľkým architektonickým bohatstvom, presnosť a pravidelnosť cípov bastiónovej hviezdy je úchvatná aj dnes. Priekopa z časti zasypaná, bez vody a zarastená zeleňou je dnes na východe lemovaná cestou a na západe stromovým lesíkom.
Komárno
Asi najvýraznejšie spomínaná pevnosť na Slovensku je tá v Komárne. Postavená proti Turkom a zničená ruskými vojakmi a časom samotným zanedbaná stojí dodnes a svedčí nám o mohutnosti a tiež rozsiahlom úsilí ľudských rúk. Nejde o pravidelný bastión. Nachádza sa však pri Dunaji, vodné priekopy zanikli a množstvo hradieb, ktoré okolesovalo mesto, zaniklo. Dnes si môžeme zo satelitu pozrieť naozaj úchvatné zábery valov v pravidelných obrazcoch presných geometrických tvarov. Celá pevnosť dnes pripomína obrysy rakety, ktorá smeruje niekam tým smerom, odkiaľ prichádzali Turci.
Košice
Azda najúchvatnejšou stavbou tohto typu by mohla byť bastiónová pevnosť a hradby okolo mesta Košice. V minulosti, ešte v 17. storočí šlo o najvýznamnejší systém opevnenia severného Uhorska, no už v 19. storočí aj po úpadku tureckých hrozieb a preorientovaniu architektúry, takmer celkom bastión zanikol a aj z mestských hradieb zostali len ojedinelé stojace, či s inými budovami splynúce kusy. Priekopy boli zasypané a vyrovnané tak, aby nezaberali voľnú plochu. Rozrastanie mesta si vyžadovalo všetok priestor pre výstavbu a komunikácie. Dnes už teda z bastiónu, najmä vďaka prirodzenému rozpínaniu mesta, nenájdete nič. Nachádzali sa tu dokonca až dva. Jeden obkolesoval historické jadro mesta, druhý sa rozpínal sto metrov od neho a pokojne mohli byť medzi sebou spojené podzemnou chodbou. Dokážete odhadnúť, kde sa bastión nachádzal?
Nové Zámky
Aj v Nových Zámkoch sa nachádzala cenná bastiónová pevnosť. Na mnohých miestach však hradby a priekopa zanikli, do dneška sa zachovalo len niekoľko náznakov a starých hradieb a v samotnom centre mesta vidieť už len náznak, ako asi veľká stavba to vola. Ak sa pozriete z hora, všimnete si zvláštny tvar centra mesta a zeleň, ktorá až veľmi nápadne oddeľuje staré centrum od zvyšku zástavby. Tá zeleň pokrýva práve miesta, kde sa nachádzali hradby a valy zo zeminy nahromadené pri výstavbe pôvodnej pevnosti. Pevnosť vo Vrábloch, ktorá taktiež má patriť medzi bastiónové, už žiaľ na mape tak ľahko nenájdete.
foto: leopoldov.sk, visitkomarno.sk