Cigaretové krabičky s odpornými obrázkami vo svete už dávno - ZN.SK

Cigaretové krabičky s odpornými obrázkami vo svete už dávno

Na Slovensko sa chystajú nové cigaretové krabičky, na ktorých bude rozpoznateľné o akú značku ide čoraz menej. To dôležité, čo bude viditeľné najviac, je na fotografiách z pomedzi tých najodpornejších záberov, aké by ste našli v učebniciach zdravotníckej školy. Viacero afrických arabských krajín, Austrália a ešte niekoľko ďalších krajín má už dlhodobo v predaji cigarety len so škaredými obrázkami, na ktorých sú ľudské časti tela poznačené nadmerným fajčením. Drsné fotografie majú pôsobiť odpodzujúco. Aj nefajčiar má však jasno v tom, že do stavu ako sú fotografie, sa klasickým fajčením dá dostať len ťažko, textové varovania už ako doplnková informácia nesú posolstvo zakladajúce na pravde.

Cigaretové krabičky z Egypta

U nás zatiaľ prevláda skeptický názor, ktorý popiera, že by mali podobné krabičky nejaký úspech. Demotivujúco možno funguje zdraženie cigariet. Tí najchudobnejší však aj tak vedia, že v prípade núdze si vedia množstvo cigariet nájsť na zastávkach. Napriek zákazu tam totiž stále fajčí poriadne veľa ľudí a ak prichádza autobus skôr, nedofajčená cigareta putuje na chodník. Čo je žiaľ prekvapením, občas vidíme, ako takúto neúplnú cigaretu zodvihne a uhasí aj na prvý pohľad bežný človek. Nechce ju však zahodiť, len odložiť na horšie časy. (za rok 2015 až 6 prípadov na Trnavskom Mýte, Bratislava)

Aký je váš názor na vzhľad krabičiek?
Čo si myslíte vy? V akej miere môžu takéto fotografie ovplyvniť zníženie fajčenia a dôraznejšie varovanie pred hrozbami? Dajte nám vedieť v komentároch.

Cigaretové krabičky s odpornými obrázkami vo svete už dávno
Ohodnoť tento článok
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Návrat do budúcnosti Českej republiky
Návrat do budúcnosti Českej republiky, ďalší unikát od Michala Orsavu

Zmrzlina, all inclusive
Čo obsahuje (ultra) all inclusive hotela na dovolenke?

Pôžičky Hlina zamuroval múrom
Hlina zamuroval nebankovku s pôžičkami, múr stále stojí

Zavrieť