ZN.SK
Cigaretové krabičky z Egypta

Cigaretové krabičky s odpornými obrázkami vo svete už dávno

Cigaretové krabičky vo svete už celé roky zdobia odporné obrázky chorých pľúc, ústnej dutiny a iných komplikácií, ktorými trpia tuhí fajčiari. Na Slovensku budú novinkou.

Na Slovensko sa chystajú nové cigaretové krabičky, na ktorých bude rozpoznateľné o akú značku ide čoraz menej. To dôležité, čo bude viditeľné najviac, je na fotografiách z pomedzi tých najodpornejších záberov, aké by ste našli v učebniciach zdravotníckej školy. Viacero afrických arabských krajín, Austrália a ešte niekoľko ďalších krajín má už dlhodobo v predaji cigarety len so škaredými obrázkami, na ktorých sú ľudské časti tela poznačené nadmerným fajčením. Drsné fotografie majú pôsobiť odpodzujúco. Aj nefajčiar má však jasno v tom, že do stavu ako sú fotografie, sa klasickým fajčením dá dostať len ťažko, textové varovania už ako doplnková informácia nesú posolstvo zakladajúce na pravde.

Cigaretové krabičky z Egypta

U nás zatiaľ prevláda skeptický názor, ktorý popiera, že by mali podobné krabičky nejaký úspech. Demotivujúco možno funguje zdraženie cigariet. Tí najchudobnejší však aj tak vedia, že v prípade núdze si vedia množstvo cigariet nájsť na zastávkach. Napriek zákazu tam totiž stále fajčí poriadne veľa ľudí a ak prichádza autobus skôr, nedofajčená cigareta putuje na chodník. Čo je žiaľ prekvapením, občas vidíme, ako takúto neúplnú cigaretu zodvihne a uhasí aj na prvý pohľad bežný človek. Nechce ju však zahodiť, len odložiť na horšie časy. (za rok 2015 až 6 prípadov na Trnavskom Mýte, Bratislava)

Aký je váš názor na vzhľad krabičiek?
Čo si myslíte vy? V akej miere môžu takéto fotografie ovplyvniť zníženie fajčenia a dôraznejšie varovanie pred hrozbami? Dajte nám vedieť v komentároch.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu