ZN.SK
kontaktná zoo liptovský mikuláš

Kontaktná zoologická záhrada v Liptovskom Mikuláši

Kontaktná zoologická záhrada v Liptovskom Mikuláši je jedno z mála zariadení na Slovensku, kde si môžete kožúšky niektorých zvierat ohmatať…

Kontaktná zoologická záhrada v Liptovskom Mikuláši je jedno z mála zariadení na Slovensku, kde si môžete kožúšky niektorých zvierat ohmatať, prípadne sa vôbec nejako dotknúť niektorých pre nás vzácnejších zvierat. Priam až úctyhodným spôsobom funguje prevádzka zariadenia, ktorá za niekoľko eur umožní kontakt s prírodou, s akou vlastne ani na Slovensku nemôžete prísť do styku. Kontaktná ZOO v Liptovskom Mikuláši sa dá nájsť, aj keby ste sa veľmi nesnažili. Jej vstupné brány sa nachádzajú priamo oproti Aquaparku Tatralandia. Tesne pri parkovisku pred akvaparkom prvá odbočka vpravo.

kontaktná zoo liptovský mikuláš

Kontaktná ZOO a prvý kontakt s ňou

Naše prvé zoznámenie s týmto zariadením sa stretlo so záujmom o návštevníka a so záujmom o nás ako skupinu aj vo vnútri ZOO. Ujal sa nás prvý voľný člen tímu sprievodcov, ktorá nás uviedol do miestnosti s opičkami, varanmi, vzácnymi hovoriacimi papagájmi a vysvetlil azda príbeh každého jedného kľúčového obyvateľa. Práve po zoznámení a rozhovore s papagájom, sme sa mohli ocitnúť v ďalšom výbehu s bielym levom a tigrom. Aj tretí obyvateľ, puma americká, sa mohli nechať pohladkať. Návštevník voliéry dostal inštrukcie, ako správať a ako sa naopak nesprávať. Ktokoľvek má otázku, dostáva odpoveď a je aj na zamestnancoch vidieť, že tu nepracujú z donútenia. Nadšenie z práce je evidentné aj pri ďalších voliérach.

Kontaktná ZOO Liptovský Mikuláš

Voliéra s papagájmi je vlastne jedna veľká klietka, v ktorej sa ocitnete obklopení viacerými druhmi papagájov z celého sveta. Zbadať sa tak dá viacero druhov z Afriky, Ázie, aj z Južnej Ameriky. Len pozor na náušnice a výrazné náhrdelníky. Zaujímavými obyvateľmi sú pelikány, ktoré sa nechajú pohladkať, ale aj preskúmať. Známe tým, že dokážu vo svojom spodnom zobáku udržať niekoľko desiatok litrov vody sa ukážu aj ako veľkí jedáci. Celkom iný zážitok ale môžu mať návštevníci z medvedíka, ktorý ešte ako malý patril medzi ohmatateľné zvieratká. Dnes má svoju klietku už ako veľký chlpáč neprístupnú, ale stále si môže pochutiť na jahodách, ktoré mu na palici podáte. Je to tiež miestna celebrita a mimo neho aj ďalší obyvatelia kontaktnej ZOO. Objavili sa totiž vo zvieracích úlohách v televízii, či v seriáli.

Kontaktná ZOO Liptovský Mikuláš

Samozrejmosťou je v ZOO vždy nejaké to zviera z bežnej dediny. Kravy a prasiatka sa tu nachádzajú vo svojich vzácnejších a menších podobách. Samostatná budova, či skôr voliéra je venovaná našim dravcom a sovám. Plamienka, kuvik, vír, ale aj iné dravce. Pre deti môže byť zábavná návšteva pavilónu venovaného nášmu lesu, v ktorom priestor obývajú zvedavé a milé veveričky. Tie sa pohybujú aj v okolí návštevníkov, od ktorých sa očakáva, že bez prudkých pohybov a piskotu sa aj najmenší návštevníci pokochajú ich pohybom a spontánnosťou. Pre mnohých návštevníkov ale bude stále nezabudnuteľný pavilón šeliem, v ktorom môže siahnuť na tigra, leva, aj geparda, prípadne ďalšie zvieratká.

Kontaktná ZOO Liptovský Mikuláš

Zariadenie má aj ďalšie svoje kvality

Z pohľadu návštevníka, ktorý už má niečo spoločné s inou podobnou organizáciou a zvieratami, ho vnímam ako zariadenie, so síce mladým personálom, ktorý sa práci sprievodcov a uvádzačov jednotlivých druhov venujú svedomito. Zariadenie si na svoje fungovanie zarába práve pomocou vstupného, pričom už máme predstavu o nákladoch na stravovanie jednotlivých druhov. Veľké nároky na stravu jednotlivých zvierat sa ale nijako nepodpisujú na ich zdravotnej starostlivosti, keďže všetky sú spokojné, brušká plné a aj podmienky pre ne priateľské. Rozľahlý areál, ktorý je pešo prístupný a prekonateľný pomocou terénneho kočíka v prípadne pekného počasia bez väčších ťažkostí, je vyhľadávaným cieľom pre rodiny s malými deťmi, ale aj pre mladých.

Kontaktná ZOO Liptovský Mikuláš

Oficiálny názov zariadenia: ZOO Kontakt
Stránky: http://www.zookontakt.sk/
Vstupné: 5 EUR na osobu
Jazda na koni bezplatná pre držiteľov Liptov Card

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu